Doğru çamaşır yıkamanın 10 püf noktası...

Çamaşır yıkamak, çoğumuzun her gün yaptığı bir şey. Yıllardır çamaşır yıkıyorsanız bile, sonuçların mükemmelden daha az olduğu zamanlar da vardır. Ne yanlış gidiyor? Doğru çamaşır yıkamanın 10 püf noktası derlememiz çamaşır yıkarken her zaman mümkün olan en iyi sonuçları elde etmenize yardımcı olacaktır.

1Doğru Su Sıcaklığını Seçin

Doğru çamaşır yıkamanın 10 püf noktası...

Her bir özel çamaşır yükü için doğru su sıcaklığının seçilmesi başarının anahtarıdır. Soğuk su narin kumaşlar, daralan ürünler ve hassas koyu renkler için iyi sonuç verir. Soğuk su, ayrıca, yardımcı programların maliyetini düşürerek sizi para tasarrufu sağlar.

Sıcak su, orta derecede kirli giysiler ve insan yapımı kumaşlar için uygundur.

Yatak ve havlular, pamuklu beyazlar ve ağır yağlı iş elbiseleri, özellikle yağlı veya yağlı lekeler için sıcak su kullanılmalıdır.

2Doğru Deterjanı Seçin

Doğru çamaşır yıkamanın 10 püf noktası...

Bir deterjan seçme zamanına geldiğinde, çoğu zaman ailemizin kullandığı deterjanı alıyor ya da en ucuzu alıyoruz. Çamaşır yıkama ihtiyaçlarınızı karşılamak için bir deterjan seçmenin çok daha iyi yolları vardır.

Toz halindeki deterjanlar genel yükler için iyi çalışır ve genellikle daha ucuzdur; Bununla birlikte, bunlar her zaman soğuk suda çözülmemekte ve kumaşlarda beyaz artık bırakmaktadırlar.

Genellikle enzimler içeren sıvı deterjanlar, ön işlem öncesi lekeler için iyidir.

3Daha Az Deterjan Kullanın

Doğru çamaşır yıkamanın 10 püf noktası...

En büyük çamaşır hatalarından biri çok fazla deterjan kullanmaktır. Aşırı doz verici deterjan, toprağı tuzağa düşürdükleri ve giysilerini yeniden bırakmalarına izin veren çok sayıda köpük oluşturabilir. Tavsiye edilen miktarın yarısından daha azını kullanmayı deneyin ve sonuçlardan memnun olup olmadığınızı görün. Kıyafetleriniz daha iyi görünecek ve tasarruf edeceksiniz.

Ve eğer korkunç kokan bir ön yıkama makineniz varsa, daha az deterjan kullanarak sorununuzu çözebilirsiniz.

4Lekelere Hızlıca Müdahale Edin

Doğru çamaşır yıkamanın 10 püf noktası...

Başarılı leke çıkarmanın anahtarı şimdi harekete geçirmek!

Lekeler oluştuktan sonra olabildiğince çabuk giysiyi soğuk suyla durulayın veya ıslatın, bir leke çıkarıcı uygulayın ve rengi yıkayıcıya sokun.

Leke hala varsa, giysiyi asla kurutucuya koymayın. Bir leke çıkarıcı kullanın ve yeniden yıkayın. Ve her leke lehçesi için doğru leke çıkarma tekniğini kullandığınızdan emin olun.

5Akan renklerden kaçının

Doğru çamaşır yıkamanın 10 püf noktası...

Hiç kimse beyaz bir gömlekte pembe iç çamaşırı ya da kravat ile bir sürpriz istemez. Başka bir deyişle, renklerin şüphesiz kumaşlara bulaşmasını önlemek için kıyafetlerinizi daima doğru bir şekilde sıralayın.

Yıkamadan önce bir şeyin renksiz olup olmadığını öğrenmek için pamuklu bir bezi ıslatın ve iç köşe veya dikiş üzerine sürtünerek boyayı beze aktarıp aktarmadığına bakın. Varsa, o çamaşırı elle yıkayın.

Ve, eğer kazayla kırmızı bir çorap beyaz giysilerin arasına düşerse, boya lekelerini nasıl çıkaracağınızı öğrenin.

6Solmayı Azalt

Doğru çamaşır yıkamanın 10 püf noktası...

Giysiler pahalıdır ve solma, çok çabuk aşınmalarına neden olabilir. Koyu renkli giysileri yıkamadan önce içeriye çevirirseniz, aşınmayı önleyebilir ve kumaşın solmasına neden olan aşınmayı önleyebilirsiniz.

7Küçülmekten ve Gerdirmekten Kaçın

Doğru çamaşır yıkamanın 10 püf noktası...

Kıyafetlerin küçülmesi ve gerilmesi, lif içeriğinden ve örgü türünden, onları nasıl yıkadığınız veya temizlediğiniz yönünden farklıdır.

Giysilerde küçülme veya gerilmeyi önlemenin en iyi yollarından bazıları soğuk su ayarını kullanmak, çok fazla çalkalama ve sıcak bir elbise kurutucusu kullanmaktan kaçınmaktır.

8Parlak Beyazlar

Doğru çamaşır yıkamanın 10 püf noktası...

Beyazlar griye veya sarıya dönüşmeye başlarsa, su sıcaklığının çok düşük olmasından kaynaklanabilir. Veya, çamaşır makinesini aşırı yüklüyorsunuz. Çok kirli giysilerle, hafif kirli kıyafetlerin birlikte çok doldurulması kıyafetler üzerinde kirlerin yeniden yerleşmelerine neden olabilir, bu yüzden onları donuk hale getirebilirsin.

9Narin Çamaşırlara Dikkatli Davranın

Doğru çamaşır yıkamanın 10 püf noktası...

Sutyenleri ve narin iç çamaşırları şekillendirip daha uzun süre dayanmasını sağlamak için, serin suyla dolu bir lavaboda elle yıkayın. Ya da, çamaşır makinesini kullanmak isterseniz, sütyeni bir örgü iç çamaşırı torbasına atın ve hassas çevrimi kullanın.

10Kırışıklıkları Azalt

Doğru çamaşır yıkamanın 10 püf noktası...

Kumaş kırışıklarının azaltılmasına yardımcı olmak için bir kumaş yumuşatıcısı ve mümkün olan en düşük kurutma sıcaklığı ayarını seçin. Kuruduğunda giysiyi mümkün olduğunca çabuk kurutucudan çıkarın ve hemen katlayın veya asın.

Doğru çamaşır yıkamanın 10 püf noktası…

Çeviri: Deniz Ay

Kimler Neler Demiş?

avatar
500
  Subscribe  
Bildir