En Güçlü Antioksidan Meyve Taze Beyaz Üzümdür

Taze beyaz üzümler (vitis vinifera) bilinen meyvelerdeki en geniş spektrum antioksidanlarıdır. Hiçbir meyvede, üzüm kadar birbirinden farklı antioksidan madde yoktur. Kısaca taze beyaz üzüm, bilinen meyvelerde en güçlü antioksidanı ve antioksidan özellikli en az 15 aktif terkip maddesi içerir. En Güçlü Antioksidan Meyve Taze Beyaz Üzümdür.
Yoğun bir çalışma temposu içinde ve stres altındaysanız, o günün getirdiği yorgunluğu atmak isterseniz, öğle sonrası tüketeceğiniz yarım salkım taze beyaz üzüm (yaklaşık 250-300 gram) size yardımcı olacaktır. Tükettikten en geç yarım saat sonra, kendinizi rahat hissetmenize, stresinizin kaybolduğuna, yorgunluğunuzun buharlaştığına ve nasıl dinlendiğinize hayran kalacaksınız.
Bütün bunlara ek olarak, daha enerjik hissetmeye başlayacaksınız. Çok rahatlamanıza yardımcı olur. Daha etkili olacağını düşünüyorsanız, yukarıdaki önlemin ötesine geçmemelisiniz. Diyabet hastaları bu konuda doktorlarına danışmadan bu uygulamayı kabul etmemelidir.
Kronik yorgunluk yaşıyorsanız, haftada birkaç kez tüketmeniz gereken bir bardak taze beyaz üzüm suyu yorgunluğunuz için büyük bir destek olacaktır.
Beyaz üzüm ve taze siyah üzüm tüketirken ölçülmesi gereken iki grup vardır.
En Güçlü Antioksidan Meyve Taze Beyaz ÜzümdürBunlardan ilki, ilk dört ayı tamamlamayan gebeliklerdir.
İkinci grup ise doktorlar tarafından “karaciğer yağlanması” tanısı konanlardır.
Hamilelerin taze üzüm tüketiminde dikkatli olmalarının sebebi, üzümülerin içerdikleri ellagik asittir ki bu madde düşüğe sebep olabilir. Bu asit abortifakstır. İkinci bir neden, taze üzüm çeşitlerinde bulunan dietilamin maddesidir.

Sindirim ağızda başlıyor
Yemeğini yedikten sonra, taze beyaz üzümleri yiyebilirsiniz. Çünkü taze üzüm sialogog içerir. Bu bir asit türüdür ve gerçek bir tükürük arttırıcıdır. Tükrükte bulunan pityalin enzimi (alfa-amilaz) sindirimi kolaylaştıran ve hızlandıran önemli bir enzimdir.
“Sindirimin ağızda başlaması” kuralını hatırlayın. Yiyeceklerin ağızda iyice çiğnenmesi çok önemlidir. Çiğneme sırasında, yiyecekler ağzınızda ne kadar sindirilebilirse, sindirimi de o kadar kolay olur. Sindirim daha kolaylaşır; çünkü ağızda iyice çiğnenen yiyecekler tükürükteki parçalanan enzimlerle iyice karıştırılır (biyokimyasal olarak).
Bir gün çiğnemeyi arttırarak yemeğinizi ve meyvelerinizi yiyin. Bunu yaptığınız gün, zihninizin ne kadar rahat olduğunu, bağırsaklarınızın ve karın bölgesinin ne kadar gevşediğini hissedersiniz. Masaya daha uzun süre oturarak rahatlıkla çiğneme alışkanlığı kazandırabilir. Bunu birkaç günlüğüne uygularsanız alışkanlık haline getirebilirsiniz. Özellikle çocuklarınız bir örnektir. Bu, gelecekteki alışkanlıklarını yaratacaktır.

Ritim rahatsızlığına karşı
Taze beyaz üzümler, kalp ritim bozukluğuna karşı önleyici ve faydalı bir terapötik güçtür. Şikayet edenler için günde 200 – 250 gram tüketen taze beyaz üzüm çok güzel bir yardımcıdır.
Tekrar söylüyorum, önerilen miktarın üzerine çıkmayınız.
Reservatrol taze beyaz üzüm kabuklarında bolca bulunur. Reservatrol, kötü kolesterol (LDL) seviyesini düşüren, vasküler sertliği önleyen etkili bir antioksidan maddedir. Bence yakın gelecekte bu aktif maddenin yeni yönleri ortaya çıkacak.

Dikkat:
Karaciğer yağlanma tanısı konanlar taze üzüm çeşitlerinin tüketilmesinde de ölçülü davranmalıdır. Çünkü karaciğer yağını arttırma kabiliyeti vardır. Burada hamile kadınlar ve yağlı karaciğere sahip olanlar mutlaka taze üzüm yememeli demiyorum. Bununla birlikte, bu gruptaki insanlar taze üzüm tüketiminde dikkatli olmalıdırlar.

Üzüm yaraların iyileşmesini geciktirebilir
Üzüm ve üzüm çekirdekleri üzerine yaptığım çalışmada gördüğüm önemli bir sonuç, vücudunuzun herhangi bir yerinde açık bir yara varsa, yara kapana kadar üzüm, üzüm çekirdeği ve cevizden kesinlikle uzak durun. Üzüm ve cevizlerin tüketilmesi yaraların kapanmasını erteleyebilir.

Üzüm çekirdeğine dikkat
Fransızların yüksek doymuş yağ ile beslenmesine rağmen, kardiyovasküler hastalıklara daha az yakalanması son yıllarda araştırma konusu olmuştur. Pek çok bilim adamı, bunda OPC’nin önemli bir rol oynadığı fikrine katılmışlardır. OPC, üzüm, üzüm çekirdeğinde bulunur.

OPC nedir?
Oligomerik Proantosiyanidin, üzüm çekirdeğinde bulunan çok güçlü bir antioksidandır.
OPC’nin en önemli özelliği, kan yağının ve kolesterolün oksidasyonunu önlemek için çalışmasıdır. Kısacası, OPC, kan dolaşımını ve kolesterolün, kalp damarlarında yağ birikimini önleyebilen serbest radikaller tarafından oksitlenmesini önler. OPC zayıf kan damarlarının tedavisi için onaylanmış bir bitkisel ilaçtır.
OPC üzerine yazmamın ilk nedeni, üzüm çekirdeği üzerine çalışmamı tamamlamamdır. Üzüm yenirken üzüm çekirdeklerini çiğnemek çok yararlıdır. Dişleriniz arasında ezilmiş çekirdeklerde OPC kompleksi serbest bırakılacaktır. OPC kompleksi öyle güçlü bir antioksidan özelliğe sahiptir ki bu karakteristikte hiçbir meyve ve çekirdeği antioksidan içermez. Şu ana kadar araştırılan herhangi bir meyve ve tohumda bu denli güçlü şeklide olmadığı görülmüştür. Üzümün kendisinde de OPC vardır. Bununla birlikte, çekirdekler çok daha güçlü OPC kompleksi içerir. Dişlerinize zarar vermemek için üzümün tohumlarını dikkatle çiğnemeniz gerekir.

En Güçlü Antioksidan Meyve Taze Beyaz Üzümdür… 
Prof.Dr. İbrahim Adnan Saraçoğlu

En Güçlü Antioksidan Meyve Taze Beyaz Üzümdür…

Dikkat: Bu bilgiler herhangi bir hastalığın teşhisini içermez. Herhangi bir rahatsızlığınız varsa, bir doktora danışın.

Kimler Neler Demiş?

avatar
500
  Subscribe  
Bildir