Genelde uykuya dalmakta zorlanızyorsanız yalnız değilsiniz! Pek çok insan, uykuya dalamadan önce yatakta saatlerce dönüyor. Çok sık yaşıyorsanız, gün içinde sürekli bir yorgunluk hali hissediyorsunuzdur, muhtemelen ayakta kalabilmek için aşırı kahve ve şeker tüketiyor; sonuç olarak bunalıma girebilir veya kilo alabilirsiniz. Uykusuzluk ciddi bir problem. Her gece yatmadan bu egzersizleri yapın mucizeyi kendiniz görün! Bu egzersizler, uykuya dalmanıza ve uykunuzu almanıza yardımcı olacak. Son derece basit egzersizler, hiç yoga yapmamış, kendinizi “esnek” biri olarak nitelemiyor olsanız bile bu egzersizleri kolaylıkla yapabilirsiniz.

Her Gece Yatmadan Bu Egzersizleri Yapın Mucizeyi Kendiniz Görün!

Bilimsel araştırmalar yoganın sağlığa olan faydalarını gün be gün keşfediyor, denemekten ne zarar gelir ki? Bu egzersizleri ilk defa yapıyorsanız, her bir hareketi daha kısa tutmakta fayda var. Bir dakika gayet ideal. Daha sonra her bir pozu beş dakikaya veya daha da üzerine çıkarabilirsiniz.

1. Balasana

Her Gece Yatmadan Bu Egzersizleri Yapın Mucizeyi Kendiniz Görün!Dizlerinizden bir rahatsızlığınız varsa, bu pozu denemek istemeyebilirsiniz. Ama onun dışında herkes için, bu poz sinir sisteminizi, sırtınızı, omuzlarınızı, karnınızı ve zihninizi rahatlatacaktır. Eğer kalçanız topuklarınıza erişemiyorsa, bir battaniye katlayın ve ayaklarınızın üzerine koyun. Kollarınızı öne doğru uzatabilirsiniz veya yanınızda rahat tutabilirsiniz. Alarm kurun ki, pozu ne kadar sürdüreceğinizi önceden bilin. Cenin pozisyonundayken, derin nefes almaya dikkat edin.

2. Supta Baddha Konasana

Her Gece Yatmadan Bu Egzersizleri Yapın Mucizeyi Kendiniz Görün!

Bazı insanlar buna kelebek pozisyonu diyor: sırt üstü yatıp, dizlerinizi kırın, ayak tabanlarınızı birleştirin ve dizlerinizi hafifçe kenarlara doğru bırakın. Pek çoğumuz bu pozisyonda yatamayız. Dizlerimiz yerden birkaç santim yukarıda kalacak. Rahatlayın, dizlerinizin altına bir destek koyun. Kollarınızı iki yana açın, tamamen serbest bırakın. Diyaframınızdan derin nefesler alıp verin.

3. Sırt Üstü

Her Gece Yatmadan Bu Egzersizleri Yapın Mucizeyi Kendiniz Görün!

Sırt üzeri yatın, dizlerinizi kavrayın ve kendinize çekin. Sırtınızı ve belinizi esnetmek ve masaj yapmak için güzel bir pozisyon. Bacaklarınızı ve ayaklarınızı tamamen serbest bırakın. Aynı anda, omuzlarınızı da serbest bırakın; dizlerinizi tutarken omuzlarınızı kasmadığınızdan emin olun. Ve tabi ki, derin nefesler alın.

4. Supta Matsyendrasana

Her Gece Yatmadan Bu Egzersizleri Yapın Mucizeyi Kendiniz Görün!

Sırt üstü yatın, dizleriniz sağ tarafınıza bakacak şekilde katlayın. Sağ elinizle sol kalçanızı tutarak bacaklarınızı sabitleyebilirsiniz. Aynı anda sol kolunuzu da sola doğru açın ve hafifçe kafanızı sola çevirin. Bu pozisyonda da, iki omzunuzu da  serbest bırakın ve nefes alıp verin. Bu pozisyonu diğer tarafa yatarak tekrar edin.

5. Matsyasana

Her Gece Yatmadan Bu Egzersizleri Yapın Mucizeyi Kendiniz Görün!

Kollarınız serbest kalacak şekilde sırt üstü yatın, avuç içleriniz yere bakacak şekilde ellerinizi kalçanıza doğru kaydırın. Siz elinizi kaydırdıkça, birseklerinizi bükerek kolunuzu yere bastırın. Amacımız, vücudun üst kısmını hafifçe kaldırıp göğüs kısmını açmak.

Eğer boynunuz rahatsa, kafanızı kaldırabilirsiniz. Beş ila on derin nefes alın ve ellerinizi dikkatlice altınızdan çıkarın. Düz bir şekilde yatın ve göğsünüzdeki ferahlamayı hissedin.

6. Kapotasana

Her Gece Yatmadan Bu Egzersizleri Yapın Mucizeyi Kendiniz Görün!

Bu diğerlerine göre biraz daha ileri seviye bir pozisyondur, dilerseniz diğer pozları birkaç kere yapıp, iyice alıştıktan sonra bu pozu uygulayabilirsiniz. Pek çok insan, bu poz sırasında altlarına bir battaniye, yastık gibi desteğe ihtiyaç duyar. Yere oturun, avuçlarınızı yanlardan yere bastırın ve ağırlığınızı sırtınızdan, kollarınıza verin. Sol bacağınızı, aşağıda göründüğü gibi arkaya doğru açın ve esnemesini sağlayın. Sol ayağınızın üzeri yere temas ediyor olmalı.

Göğsünüzü öne doğru esnetin, omuzlarınızı serbest bırakın ve kalçanızın sağ tarafına battaniye, kitap veya yastık gibi bir destek koyun böylece iyice esneyebileceksiniz. Hem çok gergin bir esneme egzersizidir, hem de harika bir rahatlama pozisyonudur.

Şimdi dikkatlice, ellerinizi kullanarak ileri doğru hareket edin ve sağ ayağınızı iyice esnetmeyi deneyin. Sırtınızı mümkün olduğunca dik tutmaya çalışın, sırtınızın düz olması ileri doğru esnemenizden daha önemli. Nefes alıp vermeye ve kalçanızı esnetmeye devam edin.

Başlangıçta bu pozisyonu bir dakikadan daha fazla sürdürmeyin, ancak ilerledikçe ve esnediğinizi hissettikçe birkaç dakika daha uzatabilirsiniz. Ve pozu diğer bacağınızla tekrar edin.

7. Meditasyon

Her Gece Yatmadan Bu Egzersizleri Yapın Mucizeyi Kendiniz Görün!

Sayısız insanın keşfettiği gibi, meditasyon rahatlamak, günün stresini geride bırakmak, anın içinde olmak ve dertlerden kurtulmak için inanılmaz bir çözüm. Yere oturup bağdaş kurun. Omurganızı yukarı doğru uzatmaya çalışın ve aynı zamanda omuzlarınızı serbest bırakın.

Meditasyon için bir süre belirleyip, bir alarm kurmak iyi bir fikir olabilir. Şimdi daha derin nefes almaya başlayın. Nefes alıp vermenin yarattığı hisse odaklanın ve zihniniz uzaklara giderse, odağınızı tekrar vücudunuzun içine girip çıkan havada toplamaya çalışın.

Eğer herhangi bir meseleden, bir his veya bir tecrübeden ötürü dikkatiniz dağılırsa, olduğunuz gibi biri olmaya çalışın, bıkkın, üzgün, sinirli veya heyecanlı, fark etmez. Şu an, o şey tarafından dikkatiniz dağılacağına, o “şey” olun. Ve tekrar dikkatinizi nefesinize toplayın.

8. Paschimottanasana

Her Gece Yatmadan Bu Egzersizleri Yapın Mucizeyi Kendiniz Görün!

Oturur pozisyonda, bacaklarınızı dümdüz uzatın ve ileri esnemeden önce, dimdik oturun. Omurganızı yukarı doğru uzatın ve sırtınız genişleyebileceği kadar genişleyince, ileri doğru eğilin.

Bacaklarınıza odaklanmak istiyorsanız, sırtınızı bükerek öne doğru biraz esneyebilirsiniz. Ama sırtınızdan bir rahatsızlığınız varsa veya bütün vücudunuzu bu pozisyona dahil etmek istiyorsanız, sırtınızı düz tutun ve bu şekilde eğilebileceğiniz kadar eğilin. 45 derece eğilemeseniz bile üzülmeyin.  Çoğu insan aslında o kadar da esnek değildir ve önemli olan eğilme açınız değil.

Ellerinizi bacaklarınızın veya dizinizin (ne kadar eğildiğinize göre değişir) yanına koyarak dik durmak için kendinizi destekleyin. Ve tabi ki nefes almayı unutmayın!

9. Parivrtta Sukhasana

Her Gece Yatmadan Bu Egzersizleri Yapın Mucizeyi Kendiniz Görün!

Bağdaş kurarak oturun, sağ elinizi sol dizinizin üzerine; ve sol elinizi de sol kalçanızın arkasına yerleştirin. Vücudunuzun üst kısmını hafifçe sola doğru çevirin. Tabi ki nefes almaya devam edin ve omurganızı genişletmeye çalışın. Aynı hareketi diğer taraf için tekrar edin.

10. Viparita Karani

Her Gece Yatmadan Bu Egzersizleri Yapın Mucizeyi Kendiniz Görün!

Sırtınızı yere, bacaklarınız duvara gelecek şekilde yere yatınız. Kollarınız ve omuzlarınızı serbest bırakın. Bütün göğsünüzü nefesle doldurun.

Eğer üzerine yattığınız zemin sert ise, bir altınıza bir battaniye sererek, kuyruk sokumunuzu destekleyebilirsiniz.

Yogaya hep şüphe ile yaklaşmış biri iseniz, işte size fırsat: süper fit ve gelişmiş yogilerin olduğu bir yoga kursuna gitmenize gerek yok. Herhangi bir şarkı veya ilahi okumanıza, tütsü falan yakmanıza da gerek yok (tabi isterseniz yakabilirsiniz). Sessizce, kimseye söylemeden, bu pozları deneyebilirsiniz ve uyku problemleri, anksiyete veya strese iyi geleceğini göreceksiniz.

Neticede, yoganın sağlıklı bir şey olduğunu sadece yeni çağ guruları değil, bilimadamları da kabul ediyor. Pek çoğu.

Her Gece Yatmadan Bu Egzersizleri Yapın Mucizeyi Kendiniz Görün!