jinekologların yapmanızı önermediği 6 şey

Her kadın jinekoloğa gitmeden önce gergin olur. İstemediği şeyler duyma riski onları korkutur. Ama en azından yılda bir bu branşa gitmeniz gerek. Bu makalede, jinekologların yapmanızı önermediği 6 şey listelendi. Bizce okumanızda fayda var. Görmezden gelmeyin!

 

jinekologların yapmanızı önermediği 6 şey

 

1. İnternette okuduğunuz her şeye inanmayın

Çoğunlukla, genital bölgesinde rahatsızlık hisseden kadınlar doktor yerine internete danışmayı tercih ediyor. Dezenformasyon, zamanla depresyonu tetikler; ne okuyor olursanız olun! Jinekolojik rahatsızlıklar kişiseldir, yani sizi rahatsız eden bir şey varsa, herhangi birinin tavsiyesini dinlemek yerine doktorunuza danışın. Kendinizi tedavi etmeye çalışmak size daha fazla zarar verebilir!

2. Spor yaptıktan sonra üzerinizi hemen değiştirin

Spor salonunda hava geçirmeyen, yoğun malzemeden yapılmış kıyafet giyiyorsanız, spor bittikten sonra hemen üzerinizi değiştirin. Ayrıca, pamuk iç çamaşırları giyin, böylece cildiniz hava alabilir.

jinekologların yapmanızı önermediği 6 şey

 

3. Cinsel ilişki sırasında acıya müsamaha göstermeyin

Eğer cinsel ilişki sırasında acı çekiyorsanız (sık sık veya sürekli), mutlaka bir sebebi vardır! Enfeksiyonlar, kabızlık, miyom, endometriyoz, kist ve diğer birçok hastalıktan kaynaklanıyor olabilir. Cinsel hayatınızı daha acısız hale getirmek için doktorunuza danışın.

4. Enfeksiyonlara kendiniz müdahale etmeye çalışmayın

Bazen olağan dışı durumlar olduğunda, kadınlar bir çeşit mantar enfeksiyonu olabileceğini düşünür ve hemen eczaneye gitmeye kalkarlar. Dikkatli olun! Yanlış teşhis koymuş olabilirsiniz ve kendi tedaviniz semptomları daha da tehlikeli hale getirebilir.

jinekologların yapmanızı önermediği 6 şey

5. Regl sırasında fazla kanama normal bir durum değildir

Yaş farketmeksizin her iki saatte bir ped değiştirmek zorunda kalıyorsanız, bir problem olabilir. Ortalama olarak 80 ml menstural kan kaybediyor olmanız gerekiyor.

jinekologların yapmanızı önermediği 6 şey

Yukarıdaki ipuçları kadınsal problemlerinizin sadece bir kısmını önlemek için verilmiş tavsiyelerdir. Herhangi bir rahatsızlık durumunda doktorunuza danışmanız gerektiğini unutmayınız.

Çeviren: Furkan

Jinekologların Yapmanızı Önermediği 6 Şey