Kadın pedlerinin yüzyıllık değişimi...

Kadınlar olarak, ayın o günlerini geçirme konusunda birçok seçeneğin bulunduğu zamanlarda yaşamaktan dolayı şanslıyız.

Bununla birlikte, işler her zaman bu kadar basit değildi ve bilim bir çeşit çözüm bulmadan önce kadınlar binlerce yıldır bu problemle yaşıyordu.

Bugün, son 100 yılda yaşamanın nasıl bir şey olduğuna bakıyoruz.

Kadın pedlerinin yüzyıllık değişimi...

11800’ler

İlk kullanılıp atılabilir hijyenik kadın pedi 1888 yılında geliştirildi. Ancak, bu püriten günlerde bu dönemleri konuşmanın uygun olmadığı, bu  yeni tıbbi harikalar hakkında sözcüklerin yayılmaması ve ürünün piyasadan çekilmesi gerektiği kabul edildi.

21920’ler

1920’li yıllarda, kadınlar, temelde keten kullanılan bir kemer olan sıhhi kemer takıyor ve onu regl sırasında takıyorlardı.

31930’lar

1930’lar ilk aplikatör tamponunu getirdi. Bekarete uygun olmasa da kadınlar tamponların yarattığı kentsel efsaneler için sevindiler. Dolayısıyla bu devrim niteliğindeki ürün maalesef evli kadınlara pazarlanıyordu.

41940’lar

Aplikatör tamponları mağazaları süsledikten kısa bir süre sonra aplikatör olmayan kuzenlerini izledi. İkinci Dünya Savaşı sırasında kadınlar tüm işlerde çalıştı, çünkü erkekler savaş alanlarında savaşıyordu ve kolaylıkları nedeniyle tamponların popülaritesi arttı.

51950’ler

1950’lerde, hijyenik kayışlar tekrar moda edildi. Aynı zamanda, kadınların dönemlerinde baştan kulağa gülümseyen, bu da şimdiye kadarki en büyük pazarlama yanlış beyanı olabilecek reklamların başlangıcıydı.

61960’lar

Eko savaşçı hareketinin şafağı boyunca bez hijyenik tablası geldi. Onların doğa dostu doğası, başlangıçta tekrar kullanılabilir bez ürünlerini o kadar popüler kıldı ki on yıllar boyu kadınlar kullandılar.

71970’ler

Yetmişli yıllar sonunda nahoş görünümlü kayışları ortadan kaldıran yapışkan hijyenik tablası getirildi. Aynı zamanda, Birleşik Devletler sıhhi ürünler üzerine yerleştirilen reklam yasağını kaldırdı.

81980’ler

80’ler sadece tuhaf saç kesimleri değil, (çoğunlukla) şeytahal filmler ve tuhaf makyaj, aynı zamanda tamponlar için ilk plastik aplikatörlerin geldiği on yıllardı. Menstrüel döngüyü tanımlamak için ‘dönem’ kelimesi ilk kez kullanıldı.

91990’lar

Kanları kullanan sıhhi ürünler için yapılan ilk reklamları gördüğümüzden beri, 90’lı yıllarda önceki on yıllarda olduğundan daha az huysuz olmalıydık.

102010 yılları

Dünyayı ele geçiren yeni sıhhi ürünler menstrual bardaklardır. Tampon kadar uzun süre kalmış olsalar da, son birkaç yıl içinde popülerlik yarışında gerçekten kendilerine geliyorlar!

Çeviri: Deniz Ay

Kimler Neler Demiş?

avatar
500
  Subscribe  
Bildir