Sağlıklı Akciğer ile Sigara İçen Akciğerin İnanılmaz Görüntüleri

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre, tütün kullanımı hala en büyük önlenebilir ölüm ve hastalık sebebidir. Sigaraya bağlı hastalıklar nedeniyle her yıl yüzbinlerce insan hayatını kaybediyor. Sağlıklı Akciğer ile Sigara İçen Akciğerin İnanılmaz Görüntüleri…

Sağlıklı Akciğer ile Sigara İçen Akciğerin İnanılmaz Görüntüleri
Facebook / Amanda Eller

Amanda Eller, şu anda Mission Health’de çalışan North Carolina’dan kayıtlı bir hemşire. Asheville, Kuzey Carolina’da bulunan Mission Health, devletin altıncı en büyük sağlık sistemidir. Onların misyonu “Batı Kuzey Carolina halkının sağlığını ve sağlıklılığını geliştirmektir.” Amanda, yirmi yıl boyunca her gün bir paket içen kanserli akciğer ile sağlıklı akciğer arasındaki farkı gösteren bir video hazırladı.

Viral videoyu Facebook’a yükleyen Amanda, sigara içmeyenlerin sağlıklı, kırmızı renkli akciğeri ile günlük sigara içen bir kişinin günlük olarak sigara içen, kanser yüklü ve kömürleşmiş akciğeri arasındaki farkı açıkladı.

Amanda şöyle diyor: ‘bu akciğerler KOAH akciğerleri, kanserli akciğerler. Esnekliklerini kaybederler, bu yüzden uzarlar, ancak bunların geri tepmesi hemen geri çekilir, çünkü onları açık tutmaya yardımcı olacak hiçbir şey yoktur. Ne kadar hızlı erittiklerini görebilirsiniz.

Sağlıklı Akciğer ile Sigara İçen Akciğerin İnanılmaz Görüntüleri
Facebook / Amanda Eller

Amanda, akciğerlerin nasıl çalıştığını göstermek için akciğere bir tüp yerleştirdi. Kanserden kurtulan akciğere oksijen pompalandığında, şişirilir ve hızlı bir şekilde sönerken, sağlıklı bir akciğerde akciğerler şişirilir ve daha sonra sönmesi için biraz zaman alır. Amanda’nın açıkladığı gibi, bir kişinin nefes almaması durumunda bile akciğerin şişirilmesine ve biraz dolmasına yardımcı olan sağlıklı bir akciğer için belirli bir esneklik vardır.

BMJ’ye göre, günde sadece bir sigara içmek, koroner kalp hastalığı riskini yüzde 50 kadar artırabilir! BMJ’de araştırmacılar şunları söylüyor: kardiyovasküler hastalıklar için güvenli sigara içimi diye bir şey yok. Sigara içenler, bu iki yaygın majör hastalığa yakalanma riskini önemli ölçüde azaltmak için kısmak yerine bırakmayı amaçlamalıdır. ”

Sağlıklı Akciğer ile Sigara İçen Akciğerin İnanılmaz Görüntüleri
Shutterstock

Araştırmacılar, 141 çalışmayı 1946’dan 2015’e kadar 55 yayın aracılığıyla incelediler ve sigara içmelerini günde bir güne indiren erkeklerin, sigara içmeyenlere göre koroner kalp hastalığı gelişme şansının% 48 daha fazla olduğunu gördüler. Kadınlar% 57 oranında daha yüksek bir risk altındaydı. Erkekler için inme geçirme olasılığı yüzde 25 daha fazladır, oysa kadınlar günde bir sigarayı içtiğinde bile %31 daha fazladır. BBC ile yapılan bir röportajda, University College London’daki Kanser Enstitüsü’nden Profesör Allan Hackshaw ve araştırmanın baş yazarı şunları söyledi: “Sigara içenler için oldukça az sayıda ülkede bırakma yönünde bir eğilim oldu. Fakat bu iki yaygın bozukluk için [kalp hastalığı ve inme], durum böyleyken muhtemelen kansere yakalanma olasılıkları daha yüksektir. Sigarayı tamamen bırakmak zorundalar.”

Sağlıklı Akciğer ile Sigara İçen Akciğerin İnanılmaz Görüntüleri
Shutterstock

Sağlıklı Akciğer ile Sigara İçen Kanserli Akciğerin İnanılmaz Görüntüleri…

Diğer makalelerimiz için ‘Sonraki Yazıyı’ tıklayın ve Facebook’ta “PAYLAŞMAYI UNUTMAYIN”!

Çeviri: Deniz Ay
Kaynak: providr

Kimler Neler Demiş?

avatar
500
  Subscribe  
Bildir