İnternetten TV izleyenlere kötü haber!..

İnternetten TV izleyenlere kötü haber! İnternette TV izleyen herkesin bilgileri RTÜK’e gidecek.

Alınan bilgiye göre internet üzerinden TV izleme alışkanlıklarının RTÜK tarafından izleneceği bildirildi.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından çıkarılan yeni yönetmelikle birlikte televizyonların internet yayınlarını izleyen herkesin kanal tercihlerine kadar bir çok bilgiye erişim hakkı kazandı.

(Radyo ve Televizyon Üst Kurulu) RTÜK, internet üzerinden yapılan radyo ve TV yayınlarını denetim kurallarına bağlayan yönetmelik taslağını görüşmek üzere dün bir araya geldi. Yaklaşık 4,5 saat süren toplantıda, internetten yapılan TV ve radyo yayınlarına denetim yetkisi getiren düzenleme oy çokluğu ile kabul edildi.

Yönetmeliğin temel maksadı, televizyon kuruluşlarının internet üzerinden yaptığı yayınların RTÜK denetimine tabi tutulması. Televizyonların internet üzerinden yapacakları yayın için de ayrıca lisans alması gerekecek.

Toplantıda; BTK uzmanları ile birlikte hazırlanan yönetmelik maddelerinden bir tanesine göre, ücreti karşılığında hizmet veren platform işletmecileri, abonelerine ilişkin bilgileri RTÜK’e iletmek zorunda kalacak.

Bu mecburiyet taslakta, “İnternet ortamından yayın lisansı verilen medya hizmet sağlayıcı kuruluşlar; şirket ve ortaklık yapısına, programlarına, yayınlarını ileten platform işletmecilerine ve varsa abonelerine ilişkin Üst Kurul tarafından istenilen bilgi ve belgeyi belirtilen süre içerisinde vermekle yükümlüdürler” ifadeleri ile düzenleniyor.

Buna göre, abone sayıları ve aboneliğe ilişkin her türlü bilgi rutin olarak her yılın sonunda iletilecek, ancak RTÜK her istediğinde de bu bilgileri yeniden isteyebilecek. Böylece Netflix, Amazon Prime, BluTV, PuhuTV, Tivibu, Digitürk — Dilediğin Yerde, D-Smart Go, Turkcell TV+, Vodafone TV, FilBox gibi milyonlarca abonesi olan, bir dizisi en az 5 milyon kez izlenen, akıllı TV, tablet ve cep telefonu üzerinden toplam izlenme süresi ise milyonlarca saati bulan, IPTV olarak adlandırılan ‘online TV’ platformlarının aboneleri ile abonelik sözleşmesi üzerinden kurduğu ilişkiye dair bilgiler RTÜK’e verilecek.

Kaynak: Sputnik

Kimler Neler Demiş?

avatar
500
  Subscribe  
Bildir