KolaycaYap.Com – Kolayca Yapılabilecek Herşey

2022’nin ilk yiyecek trendi patates sütü nedir ve nasıl yapılır?

Yüksek karbonhidratlı bir sebze olan patatesin bir gün trend haline gelip sağlıklı gıdalar kategorisine girebileceğini düşünmüş müydünüz …

2022’nin ilk yiyecek trendi patates sütü nedir ve nasıl yapılır?

Yüksek karbonhidratlı bir sebze olan patatesin bir gün trend haline gelip sağlıklı gıdalar kategorisine girebileceğini düşünmüş müydünüz? Raporlara göre, patateslerden elde edilen süt, 2022 yılında trend belirleyici olacak.

Yapılan araştırmalar ve yayınlanan son raporlara göre 2022 ve sonrasında yiyecek,  trendleri değişiyor. Yapılan araştırmaya, yeniliklerin peşinden koşmaya ve seçenekler sunmaya devam eden markalar gün yüzüne çıkmaya devam ediyor. İsveç menşeili Dug isimli markanın yeni buluşu ise patates sütü. Sunduğu formülün içerisinde D vitamini, B12 vitamini, folik asit, bezelye proteini ve omega-3 açısından zengin kolza yağı bulunuyor. Vücuda sağladığı yararların yanı sıra bir de işin sürdürülebilirlik kısmı var.

Ayrıca raporlar, patates sütünün doymuş yağ ve şeker bakımından düşük olduğunu ve dünyanın dört bir yanındaki insanlar tarafından tercih edilmesinin en büyük nedeni olduğunu söyleniyor.

patates sütü

PATATES SÜTÜ NEDİR?

Lund Üniversitesi’nden akademisyen Profesör Eva Tornberg tarafından geliştirilen DUG markası, yulaf sütünü yerinden etmeye aday. İsveç’te üretilen bu ürünü artık çoğu bitki bazlı süt gibi İngiltere’deki mağazalardan ve internetten satın alabiliyorsunuz. Çoğu bitki bazlı süt gibi, patates sütü de bitki bazlı ürünün (yani bu durumda patatesin) ve kolza tohumu yağının emülsiyonundan üretiliyor.

Original, Barista ve Unsweetened versiyonları mevcut olan patates sütü, kendisinden önceki yulaf sütü markaları Oatly ve Minor Figures gibi, kahve tutkunu genç bir kalabalığa hitap ediyor. 

PATATES SÜTÜ TARİFİ:

Patatesleri küp küp bölün ve haşlamak için tencereye alın. Haşlanmış patatesleri ve tencereden ayırdığınız patates suyunu blendera ekleyin ve yaklaşık 5 dakika yüksek devirde karıştırın.

Ardından patates karışımını tülbentten geçirerek pürüzsüz bir sıvı elde edin. En az iki saat soğuduktan sonra süt içilecek kıvama ulaşacaktır.

Eğer içeriğindeki vitamini artırmak isterseniz, içerisine badem, fındık gibi ürünler ekleyebilir, vegan olmayanlar için ise bal kullanabilirsiniz. Böylelikle patates sütü daha sağlıklı ve lezzetli bir hale gelecektir.

Afiyet olsun…

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ