Alışveriş yapmak kadınlar için zevkli ve eğlenceli olsa da, bir o kadar da yorucu ve zordur. Sürekli alışveriş yapmasına rağmen giyecek bir şey bulamadığından yakınanlarla çok sık karşılaşırız. Peki bu sorunları yaşamamak için nasıl önlemler alabiliriz? İşte alışveriş yapmak için dikkat etmeniz gereken 7 kural …

1Alışveriş Yapmak İçin Zamanlama Önemlidir

Alışverişinizi aceleye getirmeyin, ama son ana da bırakmayın. İndirimleri takip ederek sevdiğiniz kıyafeti daha ucuza alabilirsiniz. Alışverişinizi son ana bırakmak, acele alışveriş yapmaktan daha dezavantajlıdır. Çünkü içinize sinmeyen bir şeyi, değerinden daha yüksek bir fiyata almak zorunda kalabilirsiniz. Örneğin akşam bir davete katılacaksınız. Çok fazla zamanınız olmadığından alternatifiniz de bir o kadar azalacaktır. Bu yüzden girdiğiniz mağazada üzerinize oturan ilk kıyafeti pek tarzınız olmasa da, fiyatı size yüksek gelse de almak zorunda kalırsınız. Üstelik bir daha giymemek üzere gardırobunuza kaldırırsınız.

2Alacaklarınızı Mutlaka Listeleyin

Alışveriş listesi yapmak size her zaman yardımcı olacaktır. Hem ihtiyaçlarınızı tespit eder, hem de gereksiz şeyleri alma alışkanlığınızı yenersiniz. Böylelikle tasarruf etmiş de olacaksınız.

3İndirimleri İyi Değerlendirin

Alışveriş yapmak için en iyi zaman sezon sonlarıdır. Her ne kadar kış bitiminde mont almak veya yaz gelmeden tişört almak mantıklı görünmese de en pahalı markaları bile çok ucuza alma şansı elde edersiniz.

4Alışveriş Yapmak İçin Bütçenizi Belirleyin

Alışverişe çıkmadan önce ihtiyaçlarınız doğrultusunda belirli bir bütçe ayarlayın ve bunun dışında yanınızda daha fazla para bulundurmayın. Bu sizi alışveriş yaparken frenleyecek, gereksiz şeyler almanızı önleyecektir.

5Nakit Kullanmayı Tercih Edin

Kredi kartı kullanımı daha avantajlı görünse de taksitli ve puanlı alışverişler sizi daha fazla harcama yapmaya yönlendirecektir. Nakit olarak yaptığınız alışverişler daha bilinçli yaptığınız alışverişlerdir.

6Mağaza Çalışanlarıyla Aranızı İyi Tutun

Satış danışmanlarıyla aranız her zaman iyi olmalı. Unutmayın ki; ne kadar iyi takip etseniz de hiçbir satış danışmanı kadar indirim ve avantaj konusunda bilgili olamazsınız. Kişiler genellikle samimi bulduklarına yardım etmeye eğilim gösterirler. Böylece sizi daha iyi yönlendirecek, indirim zamanları sizi haberdar edeceklerdir.

7Rahat Kıyafet Tercih Edin

Alışverişin en zor kısmı kabinlerde kıyafet denemektir. Eğer giyilip çıkarılması zor bir kıyafet tercih ediyorsanız alışveriş sizin için işkenceye dönecektir. Ayrıca rahat bir ayakkabı giymiyorsanız alışveriş sonrası ayaklarınızın ağrıması kaçınılmaz olacaktır.