KolaycaYap.Com – Kolayca Yapılabilecek Herşey

Anne karnındaki bebekle konuşmak neden önemli? Bebeğe müzik dinletmeni faydaları nelerdir?

Anneyle bebeğin arasındaki ilişki, bebeğin anne karnına düşmesi itibariyle şekillenmektedir. Ruhun gıdası olan müzik, anne karnındaki çocuğa iyi …

Anne karnındaki bebekle konuşmak neden önemli? Bebeğe müzik dinletmeni faydaları nelerdir?

Anneyle bebeğin arasındaki ilişki, bebeğin anne karnına düşmesi itibariyle şekillenmektedir. Ruhun gıdası olan müzik, anne karnındaki çocuğa iyi gelmekte ve annenin de mental sağlığını korumaktadır. Anne karnındaki bebeğe müzik dinletmek görsel zekalarının gelişimine destek verirken, zihinsel motor becerileri için önemlidir. Dünyaya gelecek bebeğin önceden hazırlanmasına ve kondisyonlu olmasına olanak sağlamaktadır.

Gebelik anne karnına zigotun yerleşmesiyle başlamaktadır. Bu dönemde konuşulan konular, davranışlar ve alışkanlıklar çok önemlidir. Anne adayının ellerini karnına götürerek konuşması, bebeğin dinlendiğini ve  değer verildiğini hissetmesine sebebiyet vermektedir.

anne karnındaki bebekle konuşmanın önemi

Bebeklerin anne karnındaki duyma fonksiyonları hakkında bilgi veren uzmanlar, bebeğin beş duyudan ilk önce duyma organının tamamlandığını bildirdi. Bu durum bazında psikologlar bebeğin her şeyi duyduğunu ve anladığının altını çizdi. Kavgalar, tartışmalar, konuşmalar hepsi kayıt altına alınmakta olduğunu açıklarken, bebeğe dinletilecek rahatlatıcı müziklerin önemli olduğu vurgulandı.

anne karnındaki bebekle konuşmanın önemi

Müzik çocuğu dinlendirir, canlandırır, sakinleştirir ve insani yönünü zenginleştirir. Bebeğinizi müzikle senkronize bir şekilde sallayın ve bu deneyimin onu ve gelişmekte olan beynini nasıl etkilediğini açıklayan uzmanlar, bebekler hakkında karmaşık bir dünyada yaşadığını ve ışık, ses gibi duyumlarının sürekli geliştiğini belirtti.

anne karnındaki bebekle konuşmanın önemi

Müzik dilinde güçlü ritmik kalıpları vardır. Hecelerin zamanlaması, dinleyicilerin bir konuşma sesini diğerinden tanımlamasına ve birinin ne dediğini anlamasına yardımcı olur. Bebeklerin konuşmayı öğrenmelerine yardımcı olan durum, konuşma seslerindeki farklılıkları belirleme yeteneğidir.

anne karnındaki bebekle konuşmanın önemi

ANNE KARNINDAKİ BEBEKLE İLETİŞİM KURUN!

Uzmanlar, anne karnındaki bebeğin ilk olarak annenin bağırsak sesleri ve kalp seslerini duyduğunu, daha sonra annesi konuşurken titreşen ses tellerinin oluşturduğu vibrasyonun, akciğerler ve karın yoluyla dağılıp kendine gelmesi ile annesinin sesi ile tanıştığını belirtti. Bir süre sonra dış dünya ile tek ilişkisi olan bu duyma fonksiyonunun önemini kavrayacak ve bu duyduğu sesin kendi yaşamının bağımlı olduğu kişinin, kendini var edenin sesi olduğunu hissedecektir. Bu an itibariyle anne kalp atışlarının sesi ve anne sesini duyduğu sürece kendi yaşamına dair bir tehdit olmadığına inanacak ve huzur duyacaktır.

anne karnındaki bebekle konuşmanın önemi

Yapılan araştırmalarla beraber anne karnındaki bebekle konuşmanın ve şarkı söylemenin anne ve çocuk arasındaki bağı daha en baştan sıkı tuttuğunu açıkladı. Şarkı söylediğinizde, sizinle ve sesinizle bağ kurarlar. Onunla konuşmak sizi, onun hayatındaki ilk ve en önemli ses yapar. Anne karnındaki bebek sevildiğini hisseder.

anne karnındaki bebekle konuşmanın önemi

Uyanma, uyuma ve diğer rutin geçişler ve aktiviteler için bir şarkı, bir sonraki adımı bilmelerine yardımcı olur. Dilin kendisi müzikaldir ve siz şarkı söyleyip konuştuğunuzda bebeğiniz kelimeleri, dili ve iletişimi öğrenir. Şarkı söylemeniz sayesinde bebeğin dili anlaması başlar. Doğduğunda şarkı söyleyip bebeğinizi kucağınıza alırken yeni kelimeler tanıtıyorsunuz. Bir köpek hakkında şarkı söylerken doldurulmuş bir köpeği tuttuğunuzda, bebek o oyuncağın adını söylediğiniz kelimelerle ilişkilendirmeyi öğrenmiş oluyor.

anne karnındaki bebekle konuşmanın önemi

BEBEĞE NEDEN MÜZİK DİNLETMEK GEREKİR?

  • Uzmanlar, bebeğin anne karnındaki durumunu olumlu yönde etkilediğini ortaya koymuştur. Birden fazla dinletilen müzik parçalarına veya ritmik seslere bebeklerin tepki verdikleri gözlenmiştir. 
  • Anne karnında müzik dinleyen bebekler, doğduklarında seslere çok hızlı yanıt verirler, konuşmaya erken başlarlar. 
  • Müzik dinletilen bir bebeğin estetik duygusu ve ritim sezgisi gelişir. Bebeğin içindeki güçlü duygular uyanır.
  • Ayrıca, araştırmalar, müziğin ritmine göre hareket eden bebeklerin daha fazla gülümsediğini göstermiştir. Bebeği yatıştırmanın daha kolay olduğunu ve sadece dinleyen bebeklere göre çevrelerini keşfetmeye daha istekli olduklarını gözlenmiştir.

ANNE KARNINDAKİ BEBEĞE HANGİ MÜZİKLER DİNLETİLMELİ?

Doğa sesleri; Yağmur, rüzgar, dalga, hayvan sesleri, kuş ötüşleri olan albümler tercih edilebilir. Hamileliğin beşinci ayından itibaren, özellikle bebeğin hareketli olduğu saatlerde müzik dinletilmesi önerilmektedir. Günlük 10-15 dakikalık seanslar şeklinde müzik dinletilebilir.

anne karnındaki bebekle konuşmanın önemi

Öncelikle bebekler kendi beyin dalgalarını  yormayan ses dalgalarından keyif alırlar. Bu nedenle klasik müzik en çok keyif aldıkları müzik türüdür. Özellikle Barok müzik türü ya da doğa sesleri gibi tekrarlayan yapısı olan melodiler, bebeklerin en huzur duydukları müziktir. Dışarıdan gelen ses, dalgalar şeklinde anne karnına ulaştığından bulunduğunuz odada müzik çalıyor olması yeterlidir. Bu sesleri uzun süre dinlemek, hem bebeğe huzur vermektedir, hem de beyin gelişimi için önemlidir.

anne karnındaki bebekle konuşmanın önemi

DÜNYAYA GELMESİNE HAZIRLIK SAĞLAR

Bütün bu bilgiler neticesinde, anne adayları için belki de en çok akılda kalması gereken iki şey; öncelikle bebeklerinizle konuşmaya, sesinizin tınısının onlar üzerindeki etkisini onlara hissettirmeye, anne karnında başlamanız gerektiği ve sonrasında müziğin iyileştiriciliğine yine anne karnında başlayıp, dünyaya gelmesine hazırlık sağladığını bilmektir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ