KolaycaYap.Com – Kolayca Yapılabilecek Herşey

Aşırı kıllanma (Hirsutizm) nedir? Belirtileri ve neden olan faktörler nelerdir?

Kadınlarda görülen aşırı kıllanma problemi olan hirsutizm bir hastalık değil, hastalıkların altında yatan nedenlerdendir. Birçok durumun neden …

Aşırı kıllanma (Hirsutizm) nedir? Belirtileri ve neden olan faktörler nelerdir?

Kadınlarda görülen aşırı kıllanma problemi olan hirsutizm bir hastalık değil, hastalıkların altında yatan nedenlerdendir. Birçok durumun neden olduğu bu problem genellikle ergenlik yaşları ya da orta yaş sonrası kişilerde görülür. Uzmanlar bu konuda ciddi uyarılarda bulunuyor. Peki aşırı kıllanma (Hirsutizm) nedir? Belirtileri ve neden olan faktörler nelerdir?

Kadınların en çok şikayet ettiği durumlardan biri olan kıllanma aşırı olduğundan kozmetik yöntemlerle yok etmek yerine bir uzmana görülmelidir. Çünkü hastalık olmayan bu problem ciddi rahatsızlıkların temeli olabilir. Aşırı kıllanmanın bilimsel adı olan hirsutizm kadınlarda erkek tipi kıllanmaya denir. Ergenlik çağı, üreme(adet) ve menopoz dönemlerinde yaşanan bu durum her 50 kadından 5 kişide görülür. Çene, üst bıyık, üst kol, sırt bölgesi, alt bel, göğüz arası ve yanaklarda gözle görülür şekilde yaşanır. 

Aşırı kıllanma

AŞIRI KILLANMA NEDEN OLUR?

Gizli bir hastalığın nedeni olan aşırı kıllanma yaşayan kadın ilk olarak bunları azaltma yönünde çalışmalara girişir. Ancak bu problemin altında yatan hastalık yeniden durumun yaşanmasına hatta belkide artmasına neden olabileceğinden bir uzmana görünmekte fayda var. Zaman kaybetmeden bu durumun nedeni bulunmalıdır. Çünkü bu probleme neden olan hastalıklar ciddi hastalıklardır. En yaygın olanı ise polikistik over sendromudur. Üreme dönemindeki kadınlarda en sık görülen bu bozukluk aşırı kıllanma, sivilcelenme ve saç dökülmelerine neden olur. Bu kistleri tespit etmek için ultrasonografide rahim ve yumurtalıklara bakılır.

Saç dökülmesi

  • Poliksitik over sadece aşırı kıllanma yapmaz, dengesiz kilo alımı ve yağ yakımında bozukluklara da neden olur. Bu yüzden aşırı kıllanma ihmale gelmeyen ciddi bir problemdir. Aynı zamanda böbrek üstü bezlerin aşırı çalışması, tiroid bezlerinin aşrı çalışması ve yumurtalık tümörlerde aşırı kıllanma ve saç dökülmesine neden olur. Aşırı kıllanma tek başına ilerleyen bir problem değildir. Onun akabinde sivilcelenme, saç dökülmesi ve adet düzensizliği gibi durumları da getirir. 

Aşırı kıllanma tedavi

HİRSUTİZM YANİ AŞIRI KILLANMANIN TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

  1. Aşırı kıllanan kişinin öncelikle dahiliyeye gidip kan testi yaptırması lazım daha sonra ise kadın doğum uzmanına görülmesi gerekir.
     
  2. Çheck up gibi hemen hemen tüm uzmanlardan bir test yaptırarak kıllanmanın neden olabileceği hastalıklara bakılmalıdır.
     
  3. Ayrıca kronik rahatsızlıklarla kullanılan ilaçların yan etkilerinden biri de aşırı kıllanma olduğundan bu süreci rahat atlatmak için uzman kontrolünde ilaçlar kullanılmalıdır. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ