KolaycaYap.Com – Kolayca Yapılabilecek Herşey

Banksy’nin resminin bulunduğu duvarın sökülmesi endişe yarattı

Dünyaca ünlü sokak sanatçısı Banksy’nin imzalı bir resminin bulunduğu duvarın sökülmesi yerel halkın endişelenmesine neden oldu. Duvarın sökülme …

Banksy’nin resminin bulunduğu duvarın sökülmesi endişe yarattı

Dünyaca ünlü sokak sanatçısı Banksy’nin imzalı bir resminin bulunduğu duvarın sökülmesi yerel halkın endişelenmesine neden oldu. Duvarın sökülme ânına şahit olan pek çok kişi sosyal medyadan tepki göstererek satış işlemi için eserin sökülmesini eleştirdi.

Sokak sanatçısının Suffolk’ta levyeli bir çocuğu resmettiği duvar binadan söküldü. Bölge sakinleri, duvarın bu bölümünün California’daki bir müzayedede satılacağından şüpheleniyor.

“Sanatsal bir bağlamda şehir içinde daha belirgin bir yerde sergilenmek üzere kaldırılıyorsa, bu çok hoş. Sahibi, eserin bulunmasının mülkün değerine 200.000 Sterlin eklediğini, ancak müzayede için çok daha fazlasını getirebilir. Bu büyük bir utanç” dedi.

Artnet News’in haberine göre, Banksy beton duvara izini bırakmadan önce bina 403 bin dolara satışa çıkarılmıştı. Son zamanlarda, bina sahipleri fiyatı 672 bin doların üzerine çıkardı. Sanatçının eserlerinin müzayedelerde kazandığı milyonlarca dolara kıyasla, ev sahibinin duvar resminin kaldırılmasını ve açık artırmayla satılmasını tercih ettiği düşünülüyor.

Londra Kraliyet Sanat Koleji’nde Siyasi Sanat Profesörü Peter Kennard, “Bu, kapitalizmin uç noktası. Birisi halk için bir şey yapıyor, başka biri de para kazanmak için bunu kaldırıyor. Ahlak dışı ama sanat dünyasındaki alış ve satışların çoğu ahlaksız. Bu tamamen Banksy’nin yaptığının ahlakına aykırı” dedi.

Parçayı satacak olan Julien’s Auctions, eserin 200 bin ila 400 bin dolar arasında bir fiyata satılabileceğini tahmin ediyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ