KolaycaYap.Com – Kolayca Yapılabilecek Herşey

Bilim insanları Alzheimer hastalığında yeni bulgular ortaya koydu: Burun karıştırmak…

Bilim insanları Alzheimer hastalığının gelişiminde yeni bulgular ortaya koydu. Amerikalı Scientific Reports dergisinde yapılan bir araştırmaya …

Bilim insanları Alzheimer hastalığında yeni bulgular ortaya koydu: Burun karıştırmak…

Bilim insanları Alzheimer hastalığının gelişiminde yeni bulgular ortaya koydu. Amerikalı Scientific Reports dergisinde yapılan bir araştırmaya göre, burun karıştırmanın Alzheimer riskinin artması ile ilişkili olduğu saptandı.

Burun karıştırmak ilginç bir alışkanlıktır. Bazı insanlarda bu durum gergin ve stres anlarında nüksedebilir. Bununla birlikte bilim insanlarının yeni araştırmalarına göre bu alışkanlık sizi Alzheimer ve bunama riskine sokabilir. Burun karıştırma alışkanlığı, Avustralya’daki Griffith Üniversitesi’nden bilim adamları tarafından yönetilen bir araştırmacı ekibinin fareler üzerinde birkaç test yaptıktan sonra keşfettiği Alzheimer ile bağlantılı olabileceği kanısını öne sürdü. 

Burun karıştırmak alzheimer ile ilişkilendirdi

BURUN KARIŞTIRDANLAR DİKKAT!

Scientific Reports dergisinde yayınlanan çalışmada, çalışma ekibinin gözlemlerine dayanarak, bakterilerin farelerde burun boşluğuna zarar vererek koku alma siniri yoluyla beyne yönelebileceği ve beynin Alzheimer’a yol açabileceği kanısına vardılar. Dünyada bir ilk olan araştırma sonucu yöneticilerinden biri olaClem Jones Nörobiyoloji ve Kök Hücre Araştırmaları Merkezi Başkanı Profesör James St John, “Chlamydia pneumoniae’nın doğrudan burundan çıkıp beyne gidebileceğini ve burada Alzheimer hastalığına benzeyen patolojileri başlatabileceğini gösteren aşamadayız. Bunun bir fare modelinde gerçekleştiğini gördük ve kanıtlar, bu durumun potansiyel olarak insanlar için de korkutucu olabileceğini gösterdi”açıklamasında bulundu.

burun karıştırmak bunamaya sebep oluyor

BURUN KARIŞTIRIRKEN İKİ KERE DÜŞÜNÜN

St. John ve ekibi, Alzheimer ve burun karıştırma konusunda daha net bilgiler alde etmek için özellikle insanlar üzerinde daha fazla test yapmayı planlıyor. Burun karıştırmanın iyi bir fikir olmadığını söyleyen Profesör St John, “Burnumuzun iç kısmına zarar vermek istemeyiz ancak burnumuzu karıştırmak ve yolmak buna sebep olabilir. Burun zarına zarar verirseniz, beyninize giden bakterilerin sayısını artırabilirsiniz” uyarısında bulundu.

burun karıştırmak

PROF DR AHMET RASİM KÜÇÜKUSTA UYARDI!

Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, ise burun karıştırmamak ve kıl aldırmamak gerektiğini ifade etti. Alzheimer ve bunama gibi hastalıklara yakalanmamak için burun karıştırmamak ve burundan kıl koparmamak gerektiğini söyledi. Dr. Ahmet Rasim,Fareler üzerinde yapılan bir araştırmaya göre burun mukozasının zedelenmesi bunama hastalığına yol açıyor.” ifadelerinde bulundu.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ