KolaycaYap.Com – Kolayca Yapılabilecek Herşey

Bilim insanlarından heyecanlandıran gelişme: Alzheimer aşısı yolda

Fareler üzerinde incelemelere devam eden bilim insanları bağışıklık sistemini kuvvetlendiren bir aşının Alzheimer’a neden olan proteinlerle …

Bilim insanlarından heyecanlandıran gelişme: Alzheimer aşısı yolda

Fareler üzerinde incelemelere devam eden bilim insanları bağışıklık sistemini kuvvetlendiren bir aşının Alzheimer’a neden olan proteinlerle çabayı artırdığını tespit etti.

ABD ve Almanya’da misyonlu bilim insanları, deney fareleri üzerinde devam eden aşı geliştirme çalışmalarında dikkat cazibeli sonuçlara ulaştı.

Bilim insanları, beyinde oluşan amiloid proteinleriyle gayret etmeye yardım eden ve bağışıklık sistemini geliştiren aşının başarılı olduğunu açıkladı. Bilim insanları Alzheimer hastalığına karşı bir aşı geliştirilebileceğini duyurdu.

“DÖNÜŞTÜRÜCÜ TESİRİ OLACAK”

Leicester Üniversitesi’nde misyonlu bilim insanlarından Profesör Mark Carr, çalışmaların umut verici olduğunu açıklarken, aşının farelerde hafıza kaybını azalttığı ve beşerler üzerinde çalışmalara da devam edileceğini söyledi.

Beyindeki amiloid beta proteininin beyindeki nöronlar ortasındaki irtibatı engellediği ve bu sebeple demansa sebebiyet verdiği kaydedildi. Bilim insanları farelere aşının yapılmasının antikorları  tetiklediğini ve bu sayede nöronların tekrar çalışmaya başladığını açıkladı. Uzmanlar, beyindeki glikoz metabolizmasını artırdıklarını belirtti.

Profesör Carr, “Her ne kadar bu teknoloji erken periyotlarında olsa da bu sonuçlar beşerlerle yapılan klinik denemelerde de tekrarlanırsa bu dönüştürücü olabilir. Alzheimer semptomları tespit edildikten sonra potansiyel olarak hastalığın önüne geçilebilecek” dedi.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ