KolaycaYap.Com – Kolayca Yapılabilecek Herşey

Çakma ürünler İtalya’daki mağazalarda!

Türkiye’deki imitasyon pazarının kalbine girdiğini söyleyen Merter’de 20 yıldır bu işi yapan iki dev şirketin sahibinden trajikomik bir hikaye …

Çakma ürünler İtalya’daki mağazalarda!

Türkiye’deki imitasyon pazarının kalbine girdiğini söyleyen Merter’de 20 yıldır bu işi yapan iki dev şirketin sahibinden trajikomik bir hikaye çıktı: İtalya’da Gucci mağazasına bile ürün verdik. Ürünlerimiz orijinalden daha kaliteli.”

Türkiye’deki imitasyon pazarının kalbine girdik. Merter’de 20 yıldır bu işi yapan iki dev şirketin sahibi trajikomik bir hikaye ile şaşkına çevirdi. İtalya’da Gucci mağazasına bile ürün verdiklerini söyleyen şirket sahibi, “Ürünlerimiz orijinalden daha kaliteli. Asla Türk markası taklit etmiyoruz. Sırf bu sektörden alışveriş için binlerce turist geliyor. Sürekli davalarla uğraşsak da, ekonominin görünmeyen kahramanlarıyız!” şeklinde konuştu.

MERTER, LALELİ, OSMANBEY…

İmitasyon pazarının kalbi; Merter, Laleli ve Osmanbey üçgeninde atıyor. Üretim ağırlıklı olarak Merter’de yapılırken, satış tarafı Osmanbey, Laleli ve Kapalıçarşı’da gerçekleşiyor. Sektörün büyük oyuncuları olarak tabir edilen şirketlerin Hadımköy’de de fabrikaları var. 20 yıldır aktif bir şekilde işleyen sahte ürün sektörü üretici firmaları, defile bile düzenliyor. İmitasyon sektöründe Merter’de faaliyet gösteren iki büyük şirket bulunuyor. Bu şirketlerin yıllık ihracatları 300 milyon doları geçiyor. Ayrıca iç piyasa satışları 800 milyon TL civarında. Konuyla ilgili görüşlerini bildiren sahte üretim firmalarından birinin sahibi, “Biz Türkiye’nin görünmez kahramanlarıyız” diyerek “Vergimizi sonuna kadar ödüyoruz. Türk markalarının imitasyonlarını asla yapmıyoruz. Dünyanın her yerinden müşterilerimiz var. Arap coğrafyası ve Kuzey ülkeleri en iyi pazarımız. Avrupalıya daha az montanlı ama yüksek kârlı ticaret yapıyoruz. Aynı ürün, aynı kalite, aynı marka. Sizce bizi tercih etmeleri normal değil mi?” ifadelerini kullandı.

“VERSACE’I DAHA İYİ YAPTIK”

Yaşadığı ilginç bir olayı anlatan şirket sahibi “Dünya markalarının son tasarımlarını birebir kopyalarken, bazen farklılık katarak piyasaya sürüyoruz. Geçen yıl Versace’ın bir erkek montunu ufak detaylarla süsledik. Arka kısmına ekstra bir cep tasarladık. Yine Versace markasıyla ürettik. Bir de montun ön yüzüne çiçek deseni ekledik. Ürün o kadar tuttu ki, Orta Doğu’daki müşterilerimiz orijinal tasarımı değil, bizim ürettiğimiz ürünü sipariş etmeye başladı. Ülkede çoğu kişi bu montu giymeye başladı, akım gibi bir şey oldu. Dubai Mall AVM’deki Versace mağazasının satış müdürü bize ulaştı ve bizi dava edeceğini söyledi. Tehdit etti ama iş orada kaldı. Hâlâ da satıyoruz” dedi.

“DEFİLE TAKİP EDİYORUZ”

Sektörün ikinci büyük şirketinin sahibi ise konu hakkında şu şekilde konuştu:

“Bir ayın yarısını yurt dışında defile izlemekle geçiriyorum. Son tasarımları direkt satın alıp üretime geçiyoruz. Büyük markaların çalıştığı kumaşçılarla çalışıyoruz. Düğmesinden dikişine kadar sıfır hata ile üretiyoruz. Tasarımı 3D yazıcılarla birebir kopyalayabiliyoruz. Büyük bir ekibimiz var. Dünyanın her yerindeki defileleri izliyoruz. İki ay önce Milano’da Gucci mağazasından kadın elbisesi aldık. Satın aldığımız numunenin üzerindeki barkod  numarasını aynen imitasyon ürüne diktik. 15 gün sonra ürünü fişiyle birlikte değiştirmek istedik. Aynı ürün olduğunu sanıp değiştirdiler. Şu an Milano Via Monte Napoleone’deki mağazada, bizim Hadımköy’de ürettiğimiz ürün var. Bu kadar ileri derecede üretim yapıyoruz…”

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ