KolaycaYap.Com – Kolayca Yapılabilecek Herşey

Çocuk mahremiyeti nedir? Çocuklara mahremiyet ne zaman öğretilir?

Mahrem Arapça kökenli gizlemek ve örtmek anlamına gelen bir kelimedir. mahremiyet ise gizlenen özel alan anlamına gelir. Çocukların bir birey …

Çocuk mahremiyeti nedir? Çocuklara mahremiyet ne zaman öğretilir?

Mahrem Arapça kökenli gizlemek ve örtmek anlamına gelen bir kelimedir. mahremiyet ise gizlenen özel alan anlamına gelir. Çocukların bir birey olarak özel alanlarını bilmesi ve sınır çizerken, kendine ait olan bölgeler hakkında bilgi sahibi olması gerekir. Peki çocuk mahremiyeti nedir? Çocuklara mahremiyet ne zaman öğretilir?

Mahremiyet eğitimi çocuklara verilmesi gereken özel bir eğitimdir. Anne baba tarafından da öğretilebileceği gibi bir uzman psikolog, çocuk gelişim uzmanı, pedagog tarafından da öğretilebilmektedir. Mahremiyet eğitimi çocuklar için oldukça önem arz eder. Kendi özel alanını tanıması ve başkalarının özel alanını tanımasıyla birlikte, saygı duymayı ve özel alan kişiselliğini öğrenmiş olur.

çocuk

ÇOCUK MAHREMİYETİ NEDİR?

Mahrem, Arapça kökenli bir kelimedir. Gizlemek ve örtmek anlamında kullanılır. Mahremiyet ise özel alan demektir. Daha çocuk yaşta mahremiyet kavramının öğretilmesi yeni neslin sağlıklı ve saygılı bir birey olmasını sağlamaktadır. Mahremiyetle cinsel eğitim karıştırılmamalıdır. Cinsel eğitim, bireyin kendi cinsiyet rolünü bulması demektir. Aynı şey olmasa da ikisi de bir arada verilebilir. 

konuşan anne ve çocuğu

Mahremiyet eğitimi anne baba  yada birinci bakıcı tarafından verilmesinin daha uygun olduğunu belirten uzmanlar, özel alanım tanımlaması, özel alanın korunması, özel alanlara saygı duyulması ana başlıklarıyla eğitilmesi gerektiğini belirtti. 

Özel alan; bedenimizdeki özel bölgelerden, özel eşyalarımızdan, sahip olduğumuz özel ve paylaşılmaması gereken bilgilerden oluşur. Özel alan tanımlaması yapılırken, çocuğa bedenindeki özel bölgeler açıklanır ve bölgelerin kendisine ait olduğu, başkasının görmesine yada dokunmasına izin verilmemesi gerektiğini açıklanır. 

anne ve çocuğu

Özel alanı öğrenen çocuk artık dışarıdan biri kendisine müdahalede bulunduğunda korunması gerektiğini anlar. Aynı şekilde bir başkasının da özel alanına girmemesi gerektiğini öğrenir. Özel alanı korumaya başlayan çocuğun bir ihmal karşısında hemen annesine yada babasına gelmesi gerektiğini belirtilir. Çığlık, bağırma gibi refleksler öğretilir. 

anne ve çocuğu

ÇOCUKLARA MAHREMİYET NE ZAMAN ÖĞRETİLİR?

Çocuğun birincil bakım veren kişi anne yada babası tarafından 2 yaşından başlayarak eğitim verilmesi gerekmektedir. Çocuklara bu ders gibi değil, günlük hayatın içindeyken açıklamak ve anlatılmalıdır. Aynı şekilde ebeveynlerinde çocuğun isteği dışında öpmemesi, sarılmaması, kucaklamaması gerekir. Unutulmamalıdır ki çocuklar büyüklerini taklit eder. Onlara o saygıyı ve özel alan bilgisini ancak kendinizden aşılayabilirsiniz. 

Çocukların 2 yaşından itibaren mahrem bölgelerine şaka yapmak, isteği dışında ona dokunmak, teşhire teşvikten kaçınılmalıdır. Giyinmeyle alakalı mahremiyet eğitimi verilmeli ve yanında kimse çıplak olmamalı, onunda kimsenin yanında çıplak kalmamasını sağlamalısınız. Yoksa ilgi göründüğünü düşünüp çıplak dolaşmaya çalışabilir.

bebekler

Uzmanlar ayrıca çocuklarda kıyafet seçimi yapılırken, mahrem bölgelerinin teşir edilmemesi konusunda da uyardı. İlkokul çağından itibaren özel alan korunmalı, oda kavramına izinsiz girilmemelidir. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ