KolaycaYap.Com – Kolayca Yapılabilecek Herşey

Çocuklar mevsim geçişlerinde nasıl giydirmelidir? Çocuklarda hava değişimine ne iyi gelir?

Mevsim geçişinde olduğumuz bu havalarda bir yetişkine kıyasla çok daha hassas olan çocuklar için zor dönemler yaşanmaktadır. Hareket halinde …

Çocuklar mevsim geçişlerinde nasıl giydirmelidir? Çocuklarda hava değişimine ne iyi gelir?

Mevsim geçişinde olduğumuz bu havalarda bir yetişkine kıyasla çok daha hassas olan çocuklar için zor dönemler yaşanmaktadır. Hareket halinde hararet yapan cilt terlemeye ve sonrasında mevsim geçişinin oluşturduğu rüzgarla hasta olma tehlikesi barındırır. Yetişkinlere göre daha geçirgen bir cilde sahip olan çocuklar için mevsim geçişlerinde nasıl giydirilmelidir? Çocuklarda hava değişimine ne iyi gelir?

Çocuklar ve bebekler hassas olduklarından dolayı normal bir insana göre daha kolay ve çabuk hasta olma eğilimine sahiptirler. Bu durumda onları etkileyen en önemli faktörlerden biri ise mevsimsel değişimlerdir. Yazın ve kışın kolay olsa da mevsimsel geçişler tahmin edilemediği için daha zor durumlar yaşanabilmektedir. Fazla terleme ve terlemeye bağlı üşüme durumunda hastalıklarla uğraşan ebeveynlerin en merak ettiği konulardan biri de çocukları nasıl giydirmeleri gerektiğidir. 

mevsim geçişlerinde çocuklar

ÇOCUKLAR MEVSİM GEÇİŞLERİNDE NASIL GİYDİRİLMELİDİR?

Mevsim geçişlerinde çocuklara hemen ince kıyafetler giydirmek risk almanızı sağlar. Havaların yavaş yavaş ısınmasıyla, olması gereken durumda aslında çocukların kıyafetlerinin azar azar arttırılması ya da azaltılması gerekmektedir. Özellikle dışarı çıkarken bir triko hırka ya da ince bir yağmurluk taşımak akıllıca olacaktır. Özellikle penye ve pamuklu tercih etmek teri çekeceği için önemlidir. Çok kalın giysiler giydirmekten sakınmanızla birlikte, yanınızda “ne olur ne olmaz” bakış açısıyla taşınmanızda da fayda vardır. 

mevsim geçişlerinde çocuklar

Dışarı çıkarken mevsim geçişlerinde çocuklara özellikle ince de olsa üstlerine bir şeyler giydirmeye dikkat edin, terleyen çocuğun üstü değiştirilir ama üşüyen çocuk zaten soğuk hava yemiş olacağından, önlenmesi en kolay durum yine fazladan giydirmek ya da yanınızda taşımak olacaktır.

mevsim geçişlerinde çocuklar

Ev içerisinde güneşin konumu ve evin sıcaklığını göz önüne alarak, dışarı çıkmadan önce muhakkak hava durumunu kontrol edin. Terlemesin ama üşümesini de göze almadan hareket etmelisiniz. Çocukların hareketlilik hali ile de üzerlerindekini sürekli çıkarıp, durduklarında tekrar giydirmek ya da üstlerini değiştirmek bir çok hastalık evresini es geçmenizi sağlayacaktır. Unutmayın, mevsim geçişlerinde ani rüzgarlar oldukça sıklıkla görülmektedir.

mevsim geçişlerinde çocuklar

ÇOCUKLARDA HAVA DEĞİŞİMİNE NE İYİ GELİR?

Kış ya da yazın sona ermesiyle diğer mevsime geçiş dönemi olarak adlandırılan bahar ayları, çocuklar için sağlık problemleri oluşturabilmektedir. Bunun sebebi ani çıkan rüzgar ya da bir anda değişen hava koşullarıdır. Buna engel olmak için yanınıza aldığınız kıyafetler destek sağlarken bir yanda da sağlıklı beslenmesine dikkat edin. Bu dönemde abur cuburdan uzak durması çocuğun mevsim geçişlerinde daha kolay ayak uydurmasını sağlayacaktır.

mevsim geçişlerinde çocuklar

UYKU DÜZENİ ÖNEMLİ

Uyku kalitesi de oldukça önemli konular arasında yer almaktadır. Bu dönemde çocuk bünyesinin gelişim göstermesi ve kendisini onarması için düzeli uykuyu ihtiyacı vardır. 

mevsim geçişlerinde çocuklar

KALABALIK ORTAMLARDAN KAÇININ

Mevsim geçişleri zaten hastalığa müsaade eden bir yapıya sahip olmasıyla birlikte, kalabalık ortamların enfeksiyon ve virüs taşıyıcı özelliklerinden de korunmak için bu tarz ortamlara açık hava olmadıkça katılmamak olacaktır. Enfeksiyonel rahatsızlıkların mevsim geçişlerinde hem daha hızlı yayılması hem de tetikleyici bir havanın olmasıyla daha da ileri gidebileceğini açıklayan doktorlar, bu dönemde takviye vitaminlerin yararı olduğunun altını çizdi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ