KolaycaYap.Com – Kolayca Yapılabilecek Herşey

Çocuklar neden spor yapmalı? Sporun çocuk sağlığına faydaları nelerdir?

Çocukların sağlıklı büyüme ve gelişiminde spor hayati bir öneme sahiptir. Spor sadece fiziksel anlamda bir gelişim sağlamaz. Hem ruhsal, hem …

Çocuklar neden spor yapmalı? Sporun çocuk sağlığına faydaları nelerdir?

Çocukların sağlıklı büyüme ve gelişiminde spor hayati bir öneme sahiptir. Spor sadece fiziksel anlamda bir gelişim sağlamaz. Hem ruhsal, hem fiziksel hem de zihinsel gelişimini desteklerken, sosyal çevre ve ilişkisel bağlantılarını da güçlendirmeye yaramaktadır. Ebeveynlerin çocukların spor yapması gerektiğini belirten uzmanlar açıkladı. Çocuklar neden spor yapmalı? Sporun çocuk sağlığına faydaları nelerdir?

Çağımızın en büyük problemlerinden biri haline gelen fiziksel aktivite azlığı ve beraberinde teknolojinin hayatımıza konumlandırdığı hareketsizlik yetisi, çocuklarda belli başlı sağlık problemleri oluşturmaya başladı. Başka rahatsızlık ve hastalıklara zemin hazırlayan aktivite eksikliği; uzun süre tablet, televizyon ve bilgisayarla birlikte vazgeçilmez bir hale bürünürken, çocukların sosyalleşemediği ve ilişkisel anlamda problem yaşadığı görülmektedir. Yalnız kalan çocuk, kendini teknolojik aletlere adarken, ruhsal sıkıntıların da baş göstermesiyle doktorlara gidildiğini belirten uzmanlar, çocukların sağlık bir gelişim sürdürebilmesi için kesinlikle en az bir sporla ilgilenmesi gerektiğini belirtti.

spor yapan çocuklar

ÇOCUKLAR NEDEN SPOR YAPMALI?

Düzenli spor yapan çocuklar üzerinde yapılan bir araştırma sonucu, spor yapmayan yaşıtlarına göre birçok farklı özelliğe sahip oldukları ortaya çıkmıştır. Bireysel ya da takım oyunları sporlarından herhangi birini düzenli olarak yapan çocuklar, yetişkinlikte de alışkanlık haline gelmesiyle birlikte hayat felsefesi haline getirmektedir. 

spor yapan çocuklar

Bununla birlikte çocuğun hem fiziksel olarak daha güçlü olmasına, kan dolaşımının hızlanması sayesinde daha genç ve dinç kaldığına, hem de özgüven ve sorumluluk duygusunu geliştirdiği kanıtlanmıştır. Takım halinde çalışmayı ve rakip kavramıyla, hırsını kontrol altına almayı başarabilmektedir. Bununla birlikte psikolojik anlamda başarı duygusunu yakalayan çocuğun, özgüven probleminden kurtulduğu, öz saygı kazandığı görülmüştür. 

Çocuklara sporu sevdirmek için;

 • En sevdiği arkadaşıyla başlamasını sağlayın.
 • Spor merkezine gittiğinizde ortamdaki çocuklarla arkadaş olmasını sağlayın.
 • Ailecek başlayabilirsiniz.

spor yapan çocuk

SPORUN ÇOCUK SAĞLIĞINA FAYDALARI NELERDİR?

 1. Obezite riskini azaltır.
 2. Kalp ve damar hastalıkları riskini azaltır ve kardiyovasküler sistemi güçlendirir.
 3. Kemik, kas, bağ ve tendonların sağlıklı şekilde gelişmesini ve güçlenmesini destekler.
 4. Koordinasyon ve denge sağlar.
 5. Fiziksel olarak rahatlatır.
 6. Fiziksel rahatlama ile kronik kas gerginliği (baş ağrısı veya sırt ağrısı gibi) azalır.
 7. Uyku düzeninin gelişmesine yardımcı olur.
 8. Kendine güven duygusunu geliştirir. Özgüveni artırır.
 9. Dolaylı olarak sosyal becerileri artırır.
 10. Toplum içinde ve arkadaşlar arasında liderlik ve iş birliği dahil olmak üzere kişisel becerilerin gelişmesine yardım eder.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ