KolaycaYap.Com – Kolayca Yapılabilecek Herşey

Çocuklardaki öfke problemiyle nasıl başa çıkılır? Çocuklarda öfke ve saldırganlığın sebebi

Yapılan araştırmalara göre özellikle 3 ila 5 yaş aralığında olan çocuklarda öfke ve saldırgan tavırlar görülebiliyor. Ebeveynlerin saldırgan …

Çocuklardaki öfke problemiyle nasıl başa çıkılır? Çocuklarda öfke ve saldırganlığın sebebi

Yapılan araştırmalara göre özellikle 3 ila 5 yaş aralığında olan çocuklarda öfke ve saldırgan tavırlar görülebiliyor. Ebeveynlerin saldırgan çocuklarla başa çıkamaması, endişe ve korku hissiyatı verirken, çocukta olabilecek problemleri de göz önünde bulundurmak gerekiyor. Uzmanlar açıkladı: Çocuklarda oluşan öfke ve saldırganlığın sebebi nedir? Çocuklardaki öfke problemiyle nasıl başa çıkılır?

İnsanlarda saldırganlığı tetikleyen bazı dürtüler vardır. Bu dürtülerin başında gelen ve en kritik olanı “öfke” duygusudur. Ne yazık ki çocuklar bu duygularla başa çıkma konusunda yetişkinler kadar şanslı değil. Özellikle 3 ila 5 yaşlarındaki çocuklarda görülebilen öfke problemi birçok ebeveyni zor duruma sokabilir. Her şeyin bir sebebi olduğu gibi çocuklardaki bu öfke ve saldırganlığın da sebepleri var. Bir çocuk incindiyse, istekleri karşılanmadıysa öfkelenebilir. Sebepler arasına içsel çatışmayı ve akranlarını model almayı da ekleyebiliriz. Yaşanan bu olumsuz tabloda aileler ne yapmalı sorusu çok arananlar başlıklarda yer alıyor. Çocuklar neden öfkelenir ve bu öfkenin nasıl önüne geçilebilir sorularının yanıtını bugünkü yazımızda bulabilirsiniz.

6-8 YAŞ ARALIĞINDA DA FARKLI SEBEPLERDEN ÖFKELENİRLER

6 ila 8 yaş aralığındaki çocuklar kendilerini ifade edebilme becerisine sahiptir. Yaşadıkları en ufacık bir olumsuzlukta veya istedikleri yapılmadığında, öfke duygusunun saldırgan bir hal alması an meselesidir. Uğradıkları olumsuz durumlar onları bazı psikolojik sorunlara sürüklerken, çocuğun öfkesine karşı öfkelenmemek gerekir. Bu durum çocuktaki öfkenin artmasına sebep olur ve saldırgan tavırlara maruz kalabilirsiniz. Bu durumda çocuğu sakince dinlemeli ve sorunlara karşı çözüm odaklı olmasınız.

ÖFKE NÖBETİNDE ÇOCUĞUN İSTEDİKLERİNİ YAPMAYIN!

Çocuktaki öfke ve saldırgan tavırlar kontrol edilemez hale geldiğinde, istediklerinin yapılmaması önerilir. Uzmanlar; çocukların istediklerinin yapılması durumunun, onların öfke duygusunu pekiştirdiğini ve bu durumun alışkanlık haline gelebileceğini öngörür. Çocuğun sakinleşmesini bekleyip çözüm odaklı olunmasını tavsiye eden uzmanlar, ebeveynlerin sevgilerini çocuklarına yansıtmalarına önemle vurgu yapar.

ÇOCUKLARDAKİ ÖFKE SORUNU NASIL AŞILIR?

Öncelikle öfkeye sebep olan etmenlerin bulunması ebeveynlerin işlerini kolaylaştıracaktır. Çözüm odaklı yaklaşım hem çocuğun öfkesini dindirmiş hem de ebeveynlerin çocuklarıyla olan iletişimlerini güçlenmiş olacaktır. Bu öfke ve saldırganlık sorununu çözmenin birkaç yolu var:

  • Öfkeye öfkeyle yaklaşmayın,
  • Onların yanında tartışmayın,
  • Çözüm odaklı olun,
  • Çocuğu dinleyin,
  • Her şartta sevginizi çocuklarınıza yansıtın,
  • Birlikte aktivitelerde bulunun.

Buna bir köşe belirlemeyi örnek verebiliriz. Çocuğun duygularını yaşayabileceği bir köşesi olsun. Birlikte seçtiğiniz köşenin eşyalarını ve oyuncaklarını da seçin. Mümkünse minderler, pelüş oyuncaklar ve sevdiği kitaplar olsun.

ÇÖZÜMÜ OLMAYAN ÖFKE NÖBETLERİ İÇİN BİR UZMANA BAŞVURUN!

Bazen çocukların yaşadığı öfke ve saldırganlık sorunlarında anne ve babanın çözemeyeceği noktalar olabiliyor. Bu durumda mutlaka bir uzmandan mutlaka destek alınmalıdır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ