KolaycaYap.Com – Kolayca Yapılabilecek Herşey

Çocukların inatlaşması ile nasıl baş edebiliriz?

Çocuklarda inatlaşma her yaş grubunda görülmektedir. Bir birey olduğunu farkına varan çocuk, dünyayı keşfetme merakıyla inatlaşma sürecine girer …

Çocukların inatlaşması ile nasıl baş edebiliriz?

Çocuklarda inatlaşma her yaş grubunda görülmektedir. Bir birey olduğunu farkına varan çocuk, dünyayı keşfetme merakıyla inatlaşma sürecine girer. Bu inatlaşmayla başa çıkmanın yolunun disiplinden geçtiğini belirten uzmanlar, çocukların inadını durdurmak için tüyolarda bulundu. Çocukların inatlaşması ile nasıl baş edebiliriz?

1 yaşından sonra yürümeye başlayan çocuk konuşmaya da başlar. Sınırlarını keşfetmeye başladıkça çocuk neleri yapıp neleri yapamayacağını görmek ve kanıtlamak ister. Daha çok deneysel olarak öğrenen çocuk, anne babasıyla da bu yolla iletişim kurar. Merak unsurunun ön planda olduğu çocukların inatlaşmaları, kimi zaman ilgi çekmek için olsa da aslında özünde kendini var olarak kılma, kanıtlama çalışmasıdır. Uzmanlar bu konuda, çocuklar inatlaştıkça istediği yapılıyorsa tıpkı ağlama taktiği gibi kullanabileceklerini açıkladı. Zamanla alışkanlık haline dönüşebilen inatçılık ise ileri yaşlarda daha sıkıntılı durumlara da sokabilir. Bu tarz çocukların inatlarında pes edilmemesi gerektiğini savunan uzmanlar, çocukların inatlarıyla başa çıkmak için önerilerde bulundu.

çocukların inat etmesi

ÇOCUKLARIN İNATLAŞMASIYLA NASIL BAŞ EDEBİLİRİZ?

TUTARLI OLUN

Her şeyden önce tutarlı ve disiplinli olunmak zorunda olduğunu belirten uzmanlar, ebeveynlerin asla pes etmemesi gerektiğini belirtti. Çocuklar yapıları gereği nasihat dinleyemez, deneyimleyerek öğrenirler. Dolayısıyla çocuklara olan davranışlarınızın tutarlı ve net olması gerekmektedir. Anne ve baba birlikte hareket etmeli, tek ağız olmalı. Yoksa ince halkayı bulup onun üzerine oynayan çocuktan “Ama babam izin verdi” gibi sözler duyabilirsiniz.

çocukların inat etmesi

DOZUNDA İLGİ GÖSTERİN

Her insanın sevdikleri tarafından ilgi görmesi gerekmektedir. Özellikle çocuklar anne ve babasının ilgisine muhtaçken bunun dozunda olması gerektiğini açıklayan uzmanlar, fazla ilgi ve sevginin sadece inada değil, ayrıca gelişiminin de olumsuz etkilediğini belirtti. Ağlayarak yüreğe dokunmaya çalışan çocuk zaaflarınızı kullanmakta çekince duymayacaktır.

çocukların inat etmesi

“HAYIR” DEMEYİ ÖĞRENİN

Çocukların dünyası sınırsızdır. Bu sınırsızlık doyumsuzluğu yanında getirirken, sınırları ebeveynlerin koyması gerekmektedir. Hayır kelimesini öğrenen çocuk, olmayacağını anlayıp ısrar etmekten vazgeçer. Bu duruma gelinceye kadar da hayırları evet olarak değiştirmemeli ve sabit fikirli olmalısınız.

çocukların inat etmesi

ÖFKELENMEYİN

Çocukların inatlarına karşı öfke duymamanız gerekir. Herhangi bir öfke belirtisi bağırış, aslında çocuğun istediği dikkati çektiğini gösterir. Oldukça soğuk kanlı ve net olmaya devam etmelisiniz. Sebepsiz bir inatla ağlıyorsa, bırakın ağlasın. Bir, iki derken üçüncüde bir şeylerin fark etmediğini anlayıp yapmayacaktır. Bu süreçte inat ettiği mevzuyu açıklamalı, sakin kalmalı ve soğukkanlılığınızı korumalısınız.

çocukların inat etmesi

PAZARLIK YAPMAYIN

Çocuğun susması ya da gelmesi için asla pazarlık anlaşması yapmamalısınız. Bu durum “Ben inatlaştığımda dediklerimi yapıyorlar” algısı oluşturur ve davranışında devam etmesini tetikler.

çocukların inat etmesi

SEVGİSİZLİKLE TEHDİT ETMEYİN

Ceza aracı olarak asla sevgini kullanmayın. Unutmayın en büyük korku kaybetme korkusudur. Bunu da yalnızca en sevdiklerinize karşı duyarsınız. çocuğun bu duyguyu taşıması ebeveynlerle arasındaki güven bağına zarar verir. 

çocukların inat etmesi

PROFESYONEL DESTEK ALMAKTAN ÇEKİNMEYİN

Eğer çocuk inatlaşmayı bir yaşam stili haline getirmişse profesyonel olarak bir uzmandan destek almanızda fayda var. Çünkü bu durum çocuğun hayatını kötü etkilerken, bir taraftan ileriki yaşamında büyük sıkıntılara sebebiyet verir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ