KolaycaYap.Com – Kolayca Yapılabilecek Herşey

Çocuklarsa sık idrara çıkma problemi neyin belirtisi ve nasıl önlenir?

Çocuğunuz sık sık idrar için uykusundan uyanıyor yada gün içerisinde sık sık tuvalete gidiyorsa bunun çok sıvı tüketiminden ziyade bazı …

Çocuklarsa sık idrara çıkma problemi neyin belirtisi ve nasıl önlenir?

Çocuğunuz sık sık idrar için uykusundan uyanıyor yada gün içerisinde sık sık tuvalete gidiyorsa bunun çok sıvı tüketiminden ziyade bazı hastalıkların belirtisi olabileceğini belirten uzmanlar uyardı. Bu durum aşırı aktif mesane rahatsızlığından, şeker hastalığına, idrar yolu enfeksiyonuna kadar bir çok hastalığın işareti olabilir. Çocuklarsa sık idrara çıkma problemi neyin belirtisi ve nasıl önlenir?

Böbreklerin vücut üzerinde çok hayati öneme sahip görevleri vardır. Kanı süzerek idrarı oluşturur ve o idrarla vücuttan atık maddeleri uzaklaştırır. Çocukluk çağında böbrek dokusu ve idrar yollarında çeşitli rahatsızlıkların olabildiğini belirten uzmanlar uyardı. Çok su içmek veya aşırı sıvı tüketiminden ziyade çocukların kontrol edilmesi ve belirtiler varsa zaman kaybetmeden doktora gidilmesi gerekildiği açıklandı.

tuvalette çocuk

ÇOCUKLARDA SIK İDRARA ÇIKMA NEYİN BELİRTİSİ?

İDRAR YOLU ENFEKSİYONU

Çocuklarda sık idrara çıkma ile gelen şikayetlerin bir çoğunda idrar yolu enfeksiyonuna rastlanıldığını belirten uzmanlar, bu durumun idrar yollarında meydana gelen bir rahatsızlık olduğunu belirtti. İdrar salınımı sırasında oluşan ağrı, yanma, sık idrara çıka belirtileri içeren bu rahatsızlıkta ürolojiye başvurulması ve tedavi edilmesi gerekildiği belirtildi.

tuvalette çocuk

KABIZLIK

Çocukta kabızlık sorunu varsa, idrar torbasına uygulanan baskı sebebiyle de sık sık tuvalete gidebilmektedir. Sonucunda spazma sebep olurken, ağrılı tarafları mevcuttur.

tuvalette çocuk

ANKSİYETE KAYGI

Günümüz çocuklarında oldukça yaygın olarak görülen anksiyete ve kaygı bozukluğunun da sık idrara çıkmayı tetiklediğini açıklayan uzmanlar, çocuğun psikolojisini etkileyen depresyon, üzüntü ve stresin vücuttan atmaya çalışma yollarından biri olduğunu öngördüğünü açıkladı. Bu tarz bir anksiyete bozukluğu görülüyorsa zaman kaybetmeden bir psikoloğa gösterilmeli ve daha farklı rahatsızlıklara sebebiyet vermeden ortadan kaldırılması gerekmektedir.

 

tuvalette çocuk

FONKSİYON BOZUKLUĞUNDAN KAÇINMA

Bazı çocuklar oyun gibi bir şeye daldıklarında yada bırakmak istemediği durumlara karşı tuvaletlerini yaparken aceleci davranıp, tam mesane boşalmadan kalkıp gidebilir. Acele ile idrar torbasına baskı yapması ise istenmeyen fonksiyon bozukluklarına yol açacağını bildiren uzmanlar uyardı. Bu durumun yerleşik bir hal almaması amacıyla çocuklarınıza tam yapmadan gitmemeleri gerektiğinin bildirilmesi gerekiyor.

tuvalette çocuk

ÇOCUKLARDA SIK İDRARA ÇIKMANIN DİĞER NEDENLERİ

 • Mesanenin dar olması
 • Aşırı kafein tüketimi
 • Diyabet hastalığı
 • Uzun süre idrar tutma alışkanlığı
 • Anotomik bozukluklar

tuvalette çocuk

ÇOCUKLARDA SIK İDRARA ÇIKMA NASIL ÖNLENİR?

 1. İdrarın açık renk olmasını sağlamak için yeteri kadar sıvı tüketiminin sağlanması gerekir.
 2. Çocuğun günde 3-4 kez idrar yapmasını sağlamak gerekmektedir. Tuvalette yeterli süre kaldığına emin olunmalıdır.
 3. Çocuğun genital bölgesi sabun veya şampuan yerine saf suyla yıkanmalıdır.
 4. Kabızlığa karşı önlem alınmalı ve ona göre yiyecek ve içecek tüketimi sağlanmalıdır.
 5. Çocuklara dar pantolon giydirilmemelidir.
 6. Çocuklara ayakta tuvalet yapmasına izin verilmemeli daima çömelmeli ya da oturarak yapmasına teşvik edilmesi gerekmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ