KolaycaYap.Com – Kolayca Yapılabilecek Herşey

Defineciler 400 yıllık kiliseyi talan etti

Van’ın Muradiye ilçesindeki Aksorik Dağı eteklerinde bulunan tarihi Saint Stefanos Kilisesi define avcıları tarafından tahrip edildi. Ermeniler …

Defineciler 400 yıllık kiliseyi talan etti

Van’ın Muradiye ilçesindeki Aksorik Dağı eteklerinde bulunan tarihi Saint Stefanos Kilisesi define avcıları tarafından tahrip edildi.

Ermeniler için önemli mekanlar arasında yer alan kilise, 17’nci yüzyılda Aksorik Dağı’nın eteklerinde ve Bend-i Mahi Çayı kenarına inşa edildi. Son 50 yıl içerisinde define avcıları tarafından içi ve etrafı kazılan Saint Stefanos Kilise’si neredeyse çökme tehlikesiyle karşı karşıya.

“GÖRDÜĞÜMÜZ MANZARA BİZLERİ ÜZDÜ”

Doğa Fotoğrafçısı Recep Dağ, “Burada gördüğümüz manzara bizleri üzdü. Defineciler tarafından talan edilmiş, etrafında derin çukurlar açılmış. Bir an önce buranın yetkililer tarafından korunma altına alınmasını istiyoruz. Çünkü tarihi ve doğal bir güzelliğe sahip Aksorik Dağı eteğine kurulmuş ve 400 yıllık bir kilise şu an sahipsiz bir şekilde talan edilmiş durumdadır” dedi.

Doğa gezgini Veysel Ete ise “Tarihi Saint Stefano Kilisesi’ni görmek istedik. Maalesef kilisenin harap olduğunu gördük, sorduğumuzda ise definecilerin yaptıkları kazı sonucunda harap olduğunu öğrendik. Ermeniler için önemli olduğu kadar bizim için de önemli olan kilisenin restorasyonu yapılabilir. Restorasyon yapıldıktan sonra insanların buraya gelip görmesini çok isteriz” ifadelerini kullandı.

 

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ