KolaycaYap.Com – Kolayca Yapılabilecek Herşey

Diyarbakır’da surları yükselten hükümdarın sarayı bulundu

UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası olarak tescillenen Diyarbakır Surları’ndaki 71. burcun, surları bir boy yükselten Mervani Hükümdarı Ebu …

Diyarbakır’da surları yükselten hükümdarın sarayı bulundu

UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası olarak tescillenen Diyarbakır Surları’ndaki 71. burcun, surları bir boy yükselten Mervani Hükümdarı Ebu Tahir Yusuf bin Dimne’nin sarayı olduğu belirlendi.

Dicle Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Başkanı Doç. Dr. Oktay Bozan, Sur ilçesinde tarihi İçkale’nin kuzey doğusunda bulunan 82 burçtan 71’incisinin Diyarbakır surlarını bir boy yükselten Mervani Hükümdarı Ebu Tahir Yusuf bin Dimne’nin sarayı olduğunu tespit ettiklerini söyledi.

“28 YIL BOYUNCA DİYARBAKIR’I YÖNETEN BİR VALİ”

Doç. Dr. Oktay Bozan, sur içerisinde şu anda 18 tane burç olduğunu aktardı. Dış surlara bakıldığında ise 82 burç olduğunu belirten Doç. Dr. Bozan, şunları söyledi:

“100 tane burç var. Bahsetmiş olduğumuz yer, Diyarbakır’ın kuzeydoğusuna düşen bir yer. Burçları tanımladığımız zaman 71’inci burca tekabül eden bir yer olduğunu görüyoruz. Bugüne kadar oradaki bir yapının burç mu olduğu, ya da ne olup olmadığı konusu çok bilinmiyordu. Akademik çalışmalara ve eserlere baktığımız zaman çok belli değildi. Biz de rastlamadık. Fakat bir çalışma üzerinde giderken bahsedilen yerin aslında bir saray olduğunu gördük. Saint George Kilisesi’nin hemen kuzeydoğusu, Fiskaya’nın üstü, Dicle Nehri’ne nazır yüksek bir mevki üzerine kurulmuş olan ve bir duvarı burca bitişik olan yapının saray olduğunu gördük. Bu bahsettiğimiz saray Mervani Hükümdarı Ebu Tahir Yusuf bin Dimne’nin sarayıdır. 997 ile 1025 yılları arasında 28 yıl boyunca Diyarbakır’ı yöneten bir valinin adıdır. Bu kişi, bu sarayın yanı sıra aynı zamanda Diyarbakır surlarını da bir boy yükseltmiştir.”

“SARAYIN SADECE ÜSTÜ ÇÖKMÜŞ”

Şu andaki Saint George Kilisesi ile bahsedilen sarayın arası toprakla dolu olduğunu ifade eden Bozan, sözlerine şöyle devam etti:

“Orası kazıldığı zaman oraya çıkacak yapılar da bu sarayın devamı zaten. Sarayın sadece üstü çökmüş. Orada sütunlar, kemerler, kolonlar olduğu gibi duruyor. Aynı zamanda sarayın kuzeyinde hemen duvardan gelen su kanallarının olduğunu görüyoruz. Tarihi veriler, o bölgede yani Diyarbakır’ın kuzeydoğu noktası olan, Fiskaya’nın üzeri olan 71. burca bitişik olan yapının bir saray olduğunu ve Mervaniler döneminde başlangıçta bağımsız, muhalif ama daha sonra Mervanilere bağlı olan bir vali tarafından yapıldığını görüyoruz.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ