KolaycaYap.Com – Kolayca Yapılabilecek Herşey

Doğum sonrası saç dökülmesi ne kadar sürer? Doğumdan sonra dökülen saçlar geri gelir mi?

Doğumdan sonra genellikle kadınlarda saç dökülme problemleri görülmektedir. Bu annelerin çok üzüldüğü ve stres yaptığı bir durum olsa da tüm …

Doğum sonrası saç dökülmesi ne kadar sürer? Doğumdan sonra dökülen saçlar geri gelir mi?

Doğumdan sonra genellikle kadınlarda saç dökülme problemleri görülmektedir. Bu annelerin çok üzüldüğü ve stres yaptığı bir durum olsa da tüm annelerin bu durumdan geçtiğini ve kel kalmadığını görürsünüz. Doğumdan sonra saçların dökülmesi normal bir durumdur ve bazı yöntemlerle ortadan kaldırılabilir. Doğum sonrası saç dökülmesi ne kadar sürer? Doğumdan sonra dökülen saçlar geri gelir mi?

Doğum sonrası saçların hızla dökülmesi endişelenecek bir durum değildir. Uzmanlara göre doğum sonrasında saçlarınızın dökülmesi gayet doğal olmasıyla birlikte, hormonların normale döndüğünün de kanıtıdır. Hamilelik süresince östrojen hormonu yükseldiği için saçlar ağırlıklı olarak büyüme evresinde kalmaktadır. Doğumdan sonraki 2-6 ay arasında saç doğal olan dökülme evresini yaşayarak yenilenir. 

hamilelikte saç dökülmesi

DOĞUM SONRASI SAÇ DÖKÜLMESİ NE KADAR SÜRER?

Doğum yapan annelerin en çok rahatsızlık duyduğu saç dökülmesi, şikayetlerle doğum sonrası ilk 6 ayda gerçekleştiği belirtilir. Buradan durumun geçici olduğunun anlaşılması gerektiğini belirten uzmanlar, bu durumun hızlanması ya da saç dökülmesinin azalmasını sağlamak için bir kaç öneriyi haberimize bulabilir. Annelerin severek kullandığı taktiklerle saçlarınızın dökülmesini daha hızlı durdurabilirsiniz.

saç dökülmesi

DOĞUMDAN SONRA DÖKÜLEN SAÇLAR GERİ GELİR Mİ?

Doğum sırasında ve hamilelik sürecinde vücutta ciddi değişiklikler meydana gelir. Bunlardan birisi de kadınlık hormonunun düşmesine bağlı olarak gelişen saç dökülmesidir. Doğumdan sonra kadınlık hormonu yavaş yavaş artış gösterdiğinden, saç dökülmesi durur ve yenisi çıkar. Doğumdan sonraki 1 yıl içerisinde eski saçlar yerine gelmektedir. Kimi annenin belirttiğine göre daha da gür geldiği görülmüştür. Bazı kadınların eski saç hacmine kavuşması ise doğumdan altı ay sonra başlayabilmektedir.

saç dökülmesi

DOĞUM SONRASI SAÇ DÖKÜLMESİ NASIL DURDURULUR?

Doğum sonrası saç dökülmesini azaltmak için bazı önlemler bulunmaktadır. Yapacağınız herhangi yanlış bir hareket saçlarınızın daha fazla dökülmesine sebebiyet verebilir. Bu neden bu süreci en az zararla atlatmanızı sağlayacak, uzmanlardan ve annelerden öğrenilen önerilerimize göz atmalısınız…

  • Saçlarınızda sizin gibi hassas bir dönemde olduğunu unutmayın. Kimyasal maddelerden uzak durmaya çalışın ve şekillendirici, sprey, krem gibi maddeleri kullanmaktan çekinin. Ayrıca bu dönemde hassas saçlarınıza çok fazla müdahale de bulunmayın. Maşa ya da düzleştiriciyle zaten kurumuş ve güçsüz saçlarınıza daha da fazla zarar verebilirsiniz.
  • Banyodan sonra saçlarınızı ıslakken taramak istiyorsanız, geniş ağızlı taraklar tercih edin. Bu süreçte saçlarınızı tararken nazik davranın. 
  • Eğer saçlarınızı kuru taramaya alışıksanız, saçınıza organik yağlar sürerek, geniş tarakla tarayabilirsiniz. Kupkuru bir saçın taranması kırılmasına yol açar.
  • Bol bol meyve ve Omega-3 destekli yiyecekler tüketmeye çalışın. Bu süreçte saçlarınızın ihtiyacı olan E vitaminin ise meyvelerden almaya çalışın. Sağlıklı saçlara kavuşmasını daha hızlandıracaktır.
  • Bu dönemde şampuan seçimi oldukça çok önemlidir. Kimyasal içermeyen (paraben, sülfat, renklendirici vs) seçmeye çalışın. Özellikle biyotin içeren şampuanlarla saç köklerinizi güçlendirebilir, yenilenme sürecinde daha parlak, kalın ve güçlü çıkmasını sağlayabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ