Dünyada Mimarisi En Güzel 10 Bina

Dünyada Mimarisi En Güzel 10 Bina

Bina yapmak kolay iştir. Tuğla, demir ve beton kullanarak bina yapabilirsiniz. Hatta Çin’de, 48 saatte yapılan 20 katlı binayı duymuşsunuzdur. Ancak bir binayı, sanat eserine dönüştürmek uzmanlık gerektiren bir alandır. Bunun içinde çok yetenekli mimarlar ve mühendislerin bir arada çalışması gerekir. Ekip çalışması olmadan en güzelini yapmak mümkün olmaz. Şimdi, bir dergi tarafından seçilen dünyanın en güzel 10 binasına tek tek inceleyelim.

1Guggenheim Müzesi (İspanya)

İspanya’nın Bilbao şehrinde açılan bu yapı yüzlerce metrelik titanyum kapmalı kurdeleler ile donatılmıştır.

2Potala Sarayı (Tibet)

Tibet’te bulunan bu saray, şu an müze olarak kullanılmaktadır. 1300 yıl önce 7 bin işçinin çalışması ile inşa edilmiştir. Ayrıca UNESCO’nun dünya mirasları listesinde bulunmaktadır.

3İskenderiye Kütüphanesi ( Mısır)

Mısır’ın İskenderiye şehrinde yapılmış olan bu kütüphane, 10 yıl önce açılmış ve dünyanın yedi harikası arasına giren meşhur İskenderiye Kütüphanesi örnek alınarak yapılmıştır.

4Sagrada Familia (İspanya)

Mimar Antonio Gaudi tarafında tasarlanan bu katedralin, yapımına 1882 yılında başlanılmış ve Gaudi’nin 1926 yılında ölmesi ile tamamlanamamıştır. Yeniden başlayan çalışmalar ile 2026 yılında bitmesi öngörülüyor.

5Tac Mahal (Hindistan)

Şah Cihan’ın çocuk doğururken ölen karısı Mümtaz Mahal adına yaptırdığı bu mermerden yapı, olağanüstü mimarinin yanında büyük bir aşkı da simgelemektedir.

6Imam Camii (İran)

17. yüzyılda yapılan bu cami, 54 metrelik kubbesi ve güneşe göre rengi değişen çinileriyle dünya mimarileri arasına girmeyi başarabilmiştir.

7Crac des Chevaliers (Suriye)

Haçlı seferleri sırasında inşa edilen bu yapı UNESCO dünya miras listesine girmiştir.

8Oscar Niemeyer Müzesi (Brezilya)

Brezilya’ın başkenti Brasilia’da Oscar Niemeyer tarafından inşa edilen bu müze göz şeklinde yapılmıştır.

9Kış Sarayı (Rusya)

Rusya’nın St. Petersburg şehrinde inşa edilmiş bu yapı binalar dizisidir. İçinde müze de bulunmaktadır.

10Ayasofya (Türkiye)

Ülkemize her sene milyonlarca turist çeken bu harika yapı bundan yaklaşık 1500 yıl önce 5 yıl gibi kısa bir sürede Bizanslılar tarafından yapılmıştır. İstanbul’un Fethi’nden sonra Fatih Sultan Mehmet Han tarafından camiye çevrilmiştir. 1932’den bu yana da müze olarak kullanılmaktadır.

Dünyada Mimarisi En Güzel 10 Bina

Kimler Neler Demiş?

avatar
500
  Subscribe  
Bildir