Dünyanın en büyük yolcu gemisi Symphony of the Seas

Belgesellerde izlerken şaşkınlık içinde kaldığımız karıncaları ve yaptıkları devasa yuvaları hatırlattı bana bu görüntüler. Sizce de öyle değil mi?

Symphony of the SeasBöylesine büyük bir gemiyi inşaa eden bu insanlar, yanında minicik karıncalar gibi görünmüyorlar mı sizce de?

Symphony of the SeasSymphony of the Seas denizdeki en yüksek su kaydırağına, okyanusun en hızlı internetine ve Louvre’ın resimlerinden daha fazla sanat eserine ev sahipliği yapıyor.

Symphony of the SeasSymphony of the SeasSymphony of the Seas 22 restoran, 24 havuz ve 2.759 kabin ile donatılmıştır. Gemi yaklaşık 6.680 konuk ağırlayabiliyor – artı 2.200 mürettebat ile toplam kapasite yaklaşık 9.000 kişiye ulaşıyor.

Buna rağmen gemiyi kalabalık hissetmiyorsunuz çünkü gemide 18 güverte, 24 asansör ve yedi mahalle var. Her mahallenin kendine özgü bir kişiliği var, bu yüzden doğal olarak insanlar ayrı bölümlere ayrılma eğilimi gösteriyor ve kalabalık hissedilmiyor.

Symphony of the SeasYetişkinlere özel Solarium salonu veya yapraklı Central Park gibi mahallelerin yanı sıra, aileler için bir Splashaway Bay su parkı bulunuyor. Central Park, 20.000’den fazla tropikal bitki ve bir açık hava barı ile dikkat çekiyor.

Symphony of the SeasBütün bir evren içinde toz zerresi kadar bile yer tutmayan bir galaksi, bu galaksinin ücra bir köşesinde orta boydan küçük bir yıldız etrafında toplanan gezegenlerin oluşturduğu bir güneş sistemi, güneşinin yanında minicik kalan bir dünya ve o dünya üzerinde toz zerresi kadar bile olmayan insanoğlu. Evrene nispetle yok mesabesindeki bu akıllı canlının, boyutlarının çok ötesinde yaptığı işlere bakınca şaşırmamak elde değil.

Symphony of the SeasÇok değil, daha 28 yıl önce yörüngeye oturtulan Hubble uzay teleskobu ile birlikte, evrenin boyutları konusunda bildiklerimizin çok ötesinde bir büyüklük ile karşılaşmıştık. Bu büyüklük karşısında kendisinin ne kadar küçük bir boyutta olduğunu görmesine rağmen boyundan büyük işler yapmaktan vazgeçmeyen insanoğlu devasa yapılar üretmeye devam ediyor.

Symphony of the SeasBunun en güzel örneklerini devasa gemilerde görüyoruz. İşte dünyanın en büyük yolcu gemilerinden birisi olan Symphony of the Seas’da bunlardan bir tanesi. Evet içi çok güzel, seyahat etmek bir ayrıcalık ama bu yazımızda size geminin içini değil dışını, özellikle de altını göstermek istiyoruz. Pervanelerin altında karıncalar gibi dolaşan insanları görünce geminin büyüklüğü daha net bir şekilde hissediliyor.

Symphony of the Seas

Symphony of the Seas

Symphony of the SeasOnu inşaa edenlerin denize inmeden önce çevresinde toplanarak yaptığı kutlamanın çarpıcı görüntüleri ile sizleri baş başa bırakıyoruz.

  • Uzunluk: 362 m
  • Yapım başlangıç tarihi: 29 Ekim 2015
  • Suya indirilme tarihi: 9 Haziran 2017
  • Su çekimi: 9 m
  • Yapımcı: Chantiers de l’Atlantique

Dünyanın en büyük yolcu gemisi Symphony of the Seas

Kimler Neler Demiş?

avatar
500
  Subscribe  
Bildir