KolaycaYap.Com – Kolayca Yapılabilecek Herşey

Günlük Yaşantınıza Dikkat, Andropoz Olabilirsiniz

Andropoz belirtilerinin erkeklerde genelde 50 yaşından sonra ve bireylerin yaşadıkları depresyon, cinsel dürtünün azalması ve erektil …

Günlük Yaşantınıza Dikkat, Andropoz Olabilirsiniz

Andropoz belirtilerinin erkeklerde genelde 50 yaşından sonra ve bireylerin yaşadıkları depresyon, cinsel dürtünün azalması ve erektil disfonksiyonlar sonucu oluştuğunu belirten Avrasya Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı, Op. Dr. Arman Çitçi konu hakkında önemli bilgiler veriyor.

Andropoz Nedir?

İsim olarak kadınlardaki menopozu andırsa da andropozla menopoz arasında önemli farklar vardır. Menopoz, tüm kadınların belli yaştan sonra yaşadığı bir durumdur. Fakat tüm erkekler için andropoz söz konusu değildir.

Menopozda üreme fonksiyonu durur, andropozda ise devam edebilir. Andropoz adı verilen tanı ve tanının semptomları, hormonal değişiklikler sebebiyle kendini göstermek zorunda değildir. Depresyon, diyabet, hipertansiyon gibi çeşitli durumlar nedeniyle de andropoz belirtileri ortaya çıkabilir.

Hormonal olarak ortaya çıkan andropozun nedeni, 50 yaş ve üzerinde olan erkeğin testosteron üretimindeki düşüştür. Testosteron ise testislerde üretilen bir hormona verilen isimdir.

Testosteron ergenlik dönemi ile beraber vücutta meydana gelen değişiklikleri tetikler, aynı zamanda erkeğin fiziksel ve zihinsel becerilerini artırır.

Andropoz Neden Olur?

Andropozun nedeni hipertansiyon, damar sertliği, diyabet gibi rahatsızlıklar, anksiyete, depresyon, orta-yaş bunalımı gibi psikolojik durumlar, alkol ve sigara kullanımı, sedanter yaşam tarzı gibi sebepler olabilir. Bunların dışında cinsiyet hormonlarındaki değişiklikler de andropoza neden olabilir.

Stres, depresyon, uyku eksikliği, sağlıksız beslenme, anksiyete, aşırı alkol tüketimi ve sigara kullanımı gibi birtakım koşullar bireyin testosteron seviyelerinde daha şiddetli ve erken düşüşe neden olabilir.

Birçok kişide andropoz belirtilerinin hormonlarla hiçbir ilgisi yoktur. Psikolojik sorunlar veya yaşam tarzları, belirtilerin başlıca sebepleri olabilir.

Andropozun Belirtileri Nelerdir?

Andropozun belirtileri arasında en sık görülenler:

 • Düşük enerji
 • Ereksiyon bozukluğu
 • Depresyon ya da üzüntü hali
 • Jinekomasti veya meme gelişimi
 • Fiziksel zayıflık ve kas kütlesindeki azalma
 • Kemik yoğunluğunda azalma
 • Kendine güven kaybı
 • Kısırlık
 • Vücuttaki yağlanma oranında artış
 • Konsantre olmada zorluk
 • Libido düzeyinde azalma
 • Motivasyonda azalma
 • Uykusuzluk veya uyuma güçlüğü

Andropoz Nasıl Tedavi Edilir?

Kişiler, andropoz belirtilerini hayatlarını aksatmadığı sürece, tedavi olmalarına gerek kalmadan yönetebilir. Andropoz belirtileri için en yaygın tedavi şekilleri arasında sağlıklı beslenme, düzenli egzersiz yapma, yeterli uyuma ve stresi azaltma gibi sağlıklı yaşam tarzı alışkanlıkları bulunur.

Bahsettiğimiz sağlıklı yaşam tarzı alışkanlıkları, tüm bireylerin hayat kalitesini artırmasında fayda sağlayabilir. Andropoz semptomları yaşayan erkekler bu alışkanlıkları kazandıklarından sonra genel sağlıklarında pozitif değişiklikler gözlemleyebilir.

Anksiyete ve depresyon gibi psikolojik durumlarda hekim kontrolünde yapılacak ilaç tedavisi, bilişsel davranış terapisi ve yaşam tarzı değişiklikleri etkili olabilir.

Teşhis sürecinde yapılan testlerinin sonucunda kişide testosteron eksikliği tespit edilirse, birey hormon sorunları konusunda uzmana başvurabilir.

Uzman bu teşhisi doğrularsa, hormon eksikliğini düzeltip bireyin belirtilerini hafifletmek için kişiye testosteron yerine koyma tedavisi önerebilir. Testosteron hormonunu artırmak için tabletler, implantlar, bantlar, jeller veya enjeksiyonlar şeklinde tedavi yöntemleri uygulanabilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ