KolaycaYap.Com – Kolayca Yapılabilecek Herşey

Hamaç Höyük’te Orta Çağ dönemine ait nekropol bulundu

Gaziantep’in İslahiye ilçesindeki Hamaç Höyük’te bu yıl başlanan kazılarda Orta Çağ dönemine ait nekropol bulundu. İslahiye ilçesine bağlı …

Hamaç Höyük’te Orta Çağ dönemine ait nekropol bulundu

Gaziantep’in İslahiye ilçesindeki Hamaç Höyük’te bu yıl başlanan kazılarda Orta Çağ dönemine ait nekropol bulundu.

İslahiye ilçesine bağlı Ağalarobası Mahallesi’ndeki Hamaç Höyük’te, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Gaziantep Üniversitesi Arkeoloji Bölümü tarafından yürütülen kazı çalışmalarında, Orta Çağ dönemine ait nekropole ulaşıldı.

Kazıdaki alanda oturtulmuş basit toprak, taş sanduka mezarlardaki çocuk ve yetişkine ait olduğu tahmin edilen 40’a yakın iskeletin cinsiyeti, antropologların çalışmasıyla belirlenecek.

Kazı çalışmalarına başkanlık eden, Gaziantep Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Atilla Engin, Hamaç Höyük’ün bölgedeki en büyük höyüklerden olduğunu ancak kaçak kazılarla tahrip edildiğini belirtti.

Engin, “Kazılarımızda Orta Çağ dönemine, nekropol alanına ulaştık. Mezarlık alanı olarak kullanıldığını anlıyoruz. Mezarlar basit toprak, taş sanduka mezarlardan oluşmakta olup içlerinde herhangi bir eşya bulunmadı. Şu ana kadar 40 civarında çocuk ve yetişkin insan iskeletleri bulundu. Bu iskeletlerin cinsiyetleri, antropolog arkadaşların çalışmasıyla netlik kazanacaktır” dedi.

Prof. Dr. Engin, Hamaç Höyük’teki kazı çalışmalarına 7 arkeolog ve 30 kişilik işçi grubuyla devam edildiğini de kaydetti.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ