KolaycaYap.Com – Kolayca Yapılabilecek Herşey

Hamilelikte çilek yenir mi? Hamilelikte çileğin faydaları nelerdir?

Baharın gelişiyle beraber tezgahlarda ilk olarak yerini almaya başlayan çilek, güçlü bir antioksidan özelliğine sahip olduğu için uzmanlar …

Hamilelikte çilek yenir mi? Hamilelikte çileğin faydaları nelerdir?

Baharın gelişiyle beraber tezgahlarda ilk olarak yerini almaya başlayan çilek, güçlü bir antioksidan özelliğine sahip olduğu için uzmanlar tarafından tüketilmesi şiddetle tavsiye edilir. C vitamini barındıran çilek bazı insanlarda alerjik reaksiyona yol açabilir. Bu yüzde hamilelikte değişen hormon ve sistemsel yapı nedeniyle tüketiminin uygun olup olmadığı merak ediliyor. Hamilelikte çilek yenir mi?

Anne adaylarının hamilelik sürecinde en merak ettiği durumlardan biri tüketmesi ya da tüketmemesi gereken besinlerin neler olduğudur. Mevsiminde olan besinler konusunda ise en merak edilen çilektir. Çünkü çilek içeriğinde yüksek oranda likopen barındıran nadir besinlerden biri olduğundan çilek bağışıklık sistemindeki proteinleri bazen olumsuz etkileyebilir. Proteinler aşırı tepki gösterdiklerinden vücutta koruma sistemleri devreye girer. Bunun sonucunda da alerjik reaksiyon ortaya çıkar. Hamilelik sürecinde de anne adayının hormonlarında yaşanan değişim nedeniyle bu tarz durumların yaşanma riski oldukça yüksektir. Bu yüzden hamileliğin 3 ayında uzmanlar alerji testi önerir. 

hamilelikte çilek bağışıklığı güçlendirir

HAMİLELİKTE ÇİLEK YENİR Mİ?

Bahar aylarındaki hamilelik süreçlerinde uzmanlar kontrollü olarak çileğin tüketilebileceğini tavsiye eder. Öncelikle alerji testi yapılması lazım. Test sonucunda anne adayının likopene olan hassasiyetinin olmaması durumunda gün içinde bir kase dolusu tüketebilir. Çilek güçlü bir C vitamini olduğundan hamilelik sürecinde güçlü ve diri saç cilt yapısı sağlar. Sadece anne adayına değil bebeğin beyin fonksiyonlarının hızla gelişimini destekler.

hamilelikte çilek bağışıklığı güçlendirir

HAMİLELİKTE ÇİLEĞİN FAYDALARI NELERDİR?

 1. Güçlü bir lif kaynağı olan çilek, anne adayının bağırsak sistemini düzenler.
   
 2. Hücrelerin deforme olmadan yenilenmesini destekleyen çilek özellikle cilt ve saç yapısını güçlendirir.
   
 3. İçeriğinde doğal şeker barındıran çilek, kandaki insülin seviyesini dengeler. Anne adayının tansiyon riskini önler. 
   
 4. Yoğurtla beraber karıştırılıp yenildiğinde tam bir ara öğün olan çilek, bebeğin de annenin de demir eksikliği yaşamasını engeller.
   
 5. Gün içinde 200gram tüketen anne adayı abur cubur isteğini bastırır. Böylece hamilelikte kilo alma riski azalır.
   
 6. Hem annenin hem de bebeğin bağışıklığını güçlendirir. Hastalıklara karşı vücut direncini yüksektir. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ