KolaycaYap.Com – Kolayca Yapılabilecek Herşey

Her gün yediği meyve yüzünden hayatı kararıyordu! Az kalsın bacağını kaybediyordu

Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan bir kadın yaşadığı sağlık sorunları nedeniyle hastaneye başvurdu. Nadir görülen bir olayla karşılaşan …

Her gün yediği meyve yüzünden hayatı kararıyordu! Az kalsın bacağını kaybediyordu

Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan bir kadın yaşadığı sağlık sorunları nedeniyle hastaneye başvurdu. Nadir görülen bir olayla karşılaşan doktorlar neye uğradığını şaşırdı. Kadının hastalığının her gün yediği meyveden olduğu ortaya çıktı. İşte haberin detayları…

ABD’nin Pasifik kıyısında bulunan Olympia’daki acil servis doktorları, nadir görülen bir olayla karşılaştı. 42 yaşındaki bir kadının her gün yediği bir meyve, bacağını kaybetmesine sebep oluyordu. Bir bacağında damar tıkanıklığı başlayan kadın, gün geçtikte artan ağrılarından dolayı doktora başvurdu. Ultrason taraması sonucu kadının damarlarını tıkayan büyük bir pıhtı olduğu fark edildi. Kangren riski bulunan Amerikalı kadının sorunu, pıhtı çözücü ilaç ile çözüldü.

Bacakta kan pıhtılaşması

Sağlık sistemini şoke eden bu vakanın daha sonra kadının her gün yediği greyfurttan kaynakladığı anlaşıldı. Ülke genelinde gündem olan bu haber Lancet isimli bir tıp dergisi tarafında ele alındı.

KANIN PIHTILAŞMA EĞİLİMİNİ ARTIRIYOR

Yapılan araştırmalara göre doğum kontrol hormonu östrojenini parçalayan CYP3A4 adlı bir enzimin etkisini bloke eden greyfurt suyu, pıhtılaşma seviyelerini, yani kanın pıhtılaşma eğilimini artırıyor.

Greyfurtun her gün tüketilmesi hayatı riske atabiliyor

Öte yandan greyfurtun içerisinde potasyum oldukça fazla olduğu için çok fazla tüketildiğinde böbreklere de zarar verebiliyor. Çünkü böbrekler aşırı şekilde yüklenen potasyumu kandan atamadığı sürece bazı komplikasyonlara neden olabilir.

Greyfurt suyu

3 GÜNÜN ARDINDAN RİSK ARTIYOR

Greyfurt suyunun vücutta çok yavaş parçalandığını söyleyen uzmanlar, bu meyvenin her gün tüketilmesinin sakıncalı olduğunun altını çizdi. Aksi halde çok fazla tüketilen greyfurt suyu, kümülatif bir etkiye sahip olduğu için üçüncü gününden itibaren hastanın östrojen seviyeleri normalin kat kat üzerine çıkar ve pıhtı riskinin artmasına neden olur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ