Hiçbir Ebeveyn Bunları Çocuklarına Yapmamalı

Çocuklar uzaktan kumanda gibi davranılaca birer robot değilerdir. Ebeveynler, doğru şeyi yapma ve iyi bir ebeveyn olma coşkusuyla, çocuklarını biraz daha fazla kontrol etmeye çalışarak, doğru olarak kabul edilmiş olan birkaç ebeveynlik hatası yaratırlar. Bilmeden, çocuğunuza zarar verebilir ya da güvenini kırıyor olabilir, hatta kendini güvensiz hissettirebilirsiniz. Davranışları, çocuklarda güvensizlik ve güvensizlik duygusu yaratabilecek birçok ebeveyn var. İşte ebeveynlerin çocuklar için yapmaması gereken şeyler.

Çocuklarınızın yerine konuşmayın

Hiçbir Ebeveyn Bunları Çocuklarına Yapmamalı
Görüntü Kaynağı: ytimg.com

Çocuklarınız için konuştuğunuzda, düşünme ve özgüven yeteneklerini sınırlandırırsınız. Üstelik çocukların kendileri için konuşmalarına izin verilmezse, sizin cevabınızı ve kelimelerinizi kullanarak kişiliğinizi, davranışınızı ve iletişim tarzınızı çocuğa kopyalamış olursunuz. Çocukların kendi kişiliklerini ve karakterlerini geliştirmelerine yardımcı olmak için kendi kendilerine düşünmeleri ve konuşmaları gerekir. Kısacası çocuklarınızın yerine konuşmayın. Bırakın kendilerini kendi kelimeleri ile ifade etsinler.

Onlarla arkadaş olmanıza gerek yok

Hiçbir Ebeveyn Bunları Çocuklarına Yapmamalı
Görüntü Kaynağı: ytimg.com

Bir çocukla birlikte yaşamak, onların güvenini kazanmak için arkadaş olmak gerektiğini düşünen birçok ebeveyn var. Bu büyük bir hatadır çünkü bilmediğiniz şey şudur! Çocuğunuzun sizi dinlemediğini veya çok fazla iletişim kurmadığını hissetmeniz, onların yaşamlarında varolmayan bir varlık olduğunuz anlamına gelmez. Bir ebeveyn, çocuğun en büyük güvenlik dayanağıdır ve bir ebeveyn olarak, bir çocuğun güvenmeyi ilk öğrendiği kişi sizsiniz.

Ebeveynler ebeveyn olmalıdır ve çocukları korumak için oradadırlar. Çocuğunuzun sizi sevip istemediğini düşünerek sürekli endişelendiriyorsanız, belki de sizin rolünüzde kafanız karışıktır. Çocuklar güvenliklerini sizden bir otorite figüründen alırlar. Aynı duygular bir arkadaş tarafından verilemez. Üstelik, arkadaş olduktan sonra. İhtiyaç duyulduğunda çocuğunuzu nasıl disiplin altına alacaksınız? Seni ciddiye almayacaklar.

İsteklerine sürekli karşı çıkmayın

Hiçbir Ebeveyn Bunları Çocuklarına Yapmamalı
Görüntü Kaynağı: parentingisnteasy.co

Bu, birçok ebeveynin hata yaptığı klasik ve sorunlu bir konudur. Bir çocuk bir şey istediğinde, her seferinde ona ihtiyacı olmadığını söylemeye mecbur değilsiniz. Bu, çocuğa ihtiyaçlarının ve arzularının önemli ve gerekli olmadığı mesajını verir ve kafasını karıştırır.

Daha iyi yaklaşım

Hiçbir Ebeveyn Bunları Çocuklarına Yapmamalı
Görüntü Kaynağı: parentingisnteasy.co

Daha iyi bir fikir veya yaklaşım, çocuklara gerçekten neye ihtiyaçları olduğunu ve neleri yapmadıklarını açıklamaktır. Çocuğunuz bir şey isterken, düz bir şekilde reddetmeden önce, büyük olasılıkla ortaya çıkabileceği bir zorunluluk olup olmadığını öğrenin. Çok pahalı değilse, çocuğunuzun dikkatini çekmiş olabilecek bir ürünü nadiren satın almanın bir zararı yoktur.

Çocuğa sürekli yardım etmeyin

Hiçbir Ebeveyn Bunları Çocuklarına Yapmamalı
Görüntü Kaynağı: Kenquru.az

Çocuklarının okul projelerini veya ev ödevlerini kendilerine devretmeyi bırakamayan birçok ebeveyn var. Bu, bir çocuğun zeka gelişimini ve ayrıca herhangi bir durumun iyi ya da kötü sonuçlarını anlamalarını engeller. Bunu yaparak, çocuğunuzun olumsuz durumları değerlendirmesini ve işin iyi sonuçlarından olumlu sonuç almasını engellersiniz. Çocuğunuz bu şekilde hiçbir şey öğrenmez.

Üç yaşındakiler aslında kendi ayakkabılarını giyebilir, kıyafetlerini çıkartabilir ve takabilirler, ancak bazı ebeveynler neredeyse evlenene kadar çocuğunu giydirir.

Onlara sürekli emrivaki yapmayın

Hiçbir Ebeveyn Bunları Çocuklarına Yapmamalı

Bu, pek çok ebeveynin çocuklarını, kendi inanç ve beğenilerine uygun şeyleri sevmeye zorladıkları 1. maddenin bir uzantısıdır. Çocuğunun kendine has bir birey olmasını değil, senin bir klonun olarak yetişmesini istiyorsun. Çocuklarınıza ne sevmesi gerektiğini söylemek yerine, onlara sormalısınız. Bunu yapmamak, çocukları fikir beyan etme cesaretlerini ve ihtilaflı konularda tartışabilme yeteneklerini engelleyebilir.

Sürekli para harcama demeyin

Hiçbir Ebeveyn Bunları Çocuklarına Yapmamalı

Her çocuk bir gün yetişkin olacak. Sınırlı miktarda cep harçlığını doğru şekilde harcamayı öğrenen çocuk, yetişkin olarak para kazanmaya başladığı zaman harcamalarında bir sorun yaşamayacaktır.

Çocuklarının paralarını harcamalarını engellerseniz çocuk öncelikleri sorgulamaya başlar. Eğer olumlu bir tepki veya ödül yoksa, o hiç tasarruf etmeyeceklerdir. Çocuğun uygun gördüğü şekilde para biriktirmesine veya harcamasına izin verin. Biraz sorumluluk ve biraz hata yapma, olumlu davranışlarla sonuçlanabilir. Ne yapabilirsin; ona bir kumbara al, para biriktirmek için onları eğit ve ondan sonra kendi kararlarını almasına fırsat ver.

Kendi hobilerini seçmesine engel olmayın

Hiçbir Ebeveyn Bunları Çocuklarına Yapmamalı
Görüntü Kaynağı: parentingisnteasy.co

Bu, birçok ebeveynin yaptığı klasik bir hata kendi sevdikleri sporları ve hobilerini çocuklarının boğazlarına dayatmaktır. Eğer balık tutmayı seviyorsan, bu çocuğun da seveceği anlamına gelmez. Çocuklarınızın, katılmak istedikleri hobilerini, organizasyonlarını ve sporlarını seçmelerine izin verin. Elbette spor ya da hobilerinize ilgi duymasını istiyorsanız, çocuğunuzun ilgisini çekip çekmediğini görmek için konuşun. Ayrıca, çocuğunuzun hobi ve spor seçimini de teşvik etmek her zaman tavsiye edilir.

Başarması için onu teşvik edin

Hiçbir Ebeveyn Bunları Çocuklarına Yapmamalı

Ebeveynler tarafından bu hata çok yapılıyor. Bir çocuğun sınıfta bekledikleri kadar başarılı olamadığı durumlarda, sınavlar, resitaller, dans dersleri vb. performansla ilgili her durumda çocuğu azarlamak ya da küçümsemek yanlış bir davranıştır. Daha iyi yapması için çok daha fazla teşvik ya da motivasyon gerekebilir. “Marifet iltifata tabidir” demiş atalarımız.

Çocuğunuzun başarılarını kaçırmayın. İyi bir şey yaptığında onu teşvik etmek için biraz övmek faydalı olacaktır. Çünkü çocuğunuzun zor çalışma için kendisini tanıması ve değerini öğrenmesi gerekiyor.

Hediyelerini seçmesine izin verin

Hiçbir Ebeveyn Bunları Çocuklarına Yapmamalı

Para harcamak gibi, özel günlerde ve doğum günlerinde çocuklarına ne alınması gerektiğine müdahale eden ebeveynler var. Neden bunu yapıyorsunuz? Çocuğun kendisine sorulursa seçmesine izin verin. Ve lütfen her şeyi kontrol etmeye çalışmayı bırakın.

Kişisel yaşamlarına müdahale etmeyin

Hiçbir Ebeveyn Bunları Çocuklarına Yapmamalı
Görüntü Kaynağı: netdna-ssl.com

Çocuğunuzun incinmesini ve hata yapmasını istemediğinizi biliyoruz. Ancak bir düşünün, hata yapmadıkça nasıl öğrenebilirler? Eğer akıllıca davranıyorsanız, çocuğunuz sizi bir rahatlık kaynağı olarak görecek ve hatta size açılabilecektir, bu, konuşmayı yapmak ve yapıcı bir şekilde tavsiyede bulunmak, çocuğu sürekli yanlış yapıyorsun diye suçlamaktan daha doğru bir davranıştır. Bilgi verme ve kendi deneyimlerinizi paylaşma fırsatını kullanabilirsiniz.

Çocuklarınıza ne giyeceklerini söylemeyin

Hiçbir Ebeveyn Bunları Çocuklarına Yapmamalı

Çocuğunuzun kıyafetlerini seçmek büyük bir yanlıştır. Çünkü o zaman tam bir isyan ile karşılaşacaksınız. Çocuklar bugün moda trendleri hakkında bizden farklı düşüncelere sahipler. Çocuğunuz garip kıyafetler giyen biri olmadıkça, kıyafetlerini kişiliklerinin ve tarzlarının bir ifadesi olarak seçmenin avantajına sahip olmalarına izin verin.

Çocuğu toplum içinde azarlamayın

Hiçbir Ebeveyn Bunları Çocuklarına Yapmamalı
Resim Kaynağı: brasildelonge.com

Bu, ebeveynlerin yapmaması gereken davranışlar içinde, bilinçli veya bilinçsiz olarak yapabileceği en kötü suçtur. Gerçek şu ki, pek çok ebeveyn çocuklarını kamuoyunda azarlama veya küçümseme konusunda hiçbir şey düşünmüyor, çünkü bu bir çocuk ve siz ebeveynsiniz. Lütfen, bebeklik çağındaki çocuklardan yetişkinlere kadar olan tüm çocukların bir haysiyet duygusuna sahip olduklarını anlayın ve toplum içinde azarlanmaktan rahatsız olacaklarını unutmayın.

Asla mükemmel bir ebeveyn olamazsınız. Ebeveynliğin en büyük çelişkisi, hatalar genellikle çocuklara olan sevgimizden meydana gelmesidir. Ebeveynlik sanatı sabırla uygulamak ve ve her şeyi görmemektir. Zaman doğru olduğunda adalet ve sağlamlık uygulayın. Çocuğunuza, bir destek direği gibi olun. Gerektiğinde hep yanında olun.

Çocuklarınız sizinle istediğiniz şekilde iletişim kurmamış olsalar bile sizi seviyorlar ve sizi hayatlarındaki en büyük güvence olarak görüyorlar.

Hiçbir Ebeveyn Bunları Çocuklarına Yapmamalı…

Çeviri: Deniz Ay

Kimler Neler Demiş?

avatar
500
  Subscribe  
Bildir