KolaycaYap.Com – Kolayca Yapılabilecek Herşey

İstanbul’dan pandemi manzaraları

İstanbul’un pandemi sürecini tüm yönleriyle fotoğraflayan Emine Hilal Korucu, birbirinden çarpıcı kareleri ‘Pandemi İstanbul’ adlı sergisinde …

İstanbul’dan pandemi manzaraları

İstanbul’un pandemi sürecini tüm yönleriyle fotoğraflayan Emine Hilal Korucu, birbirinden çarpıcı kareleri ‘Pandemi İstanbul’ adlı sergisinde sanatseverlerle buluşturdu.

İletişim uzmanı ve fotoğrafçı Emine Hilal Korucu’nun pandemi sürecinde gündelik hayatın farklı anlarına tanıklık eden ‘Pandemi İstanbul’ adlı fotoğraf sergisi, siyah-beyaz fotoğrafların yer aldığı 70 seçkiden oluşuyor. Sergi fikrinin doğal bir şekilde geliştiğini belirten Korucu, bu süreci şöyle anlattı: “Bir gün çevre yolundan evime gidiyordum. O dönemde yasaklardan dolayı trafikte çok araç yoktu. ‘Acaba şehrin içinde neler oluyor’ diye merak edip, yönümü Beşiktaş ve Karaköy’e çevirdim. Oradan karşıya geçtim. Biraz Üsküdar ve Kadıköy’de gezindim. Oradaki ıssızlığı sessizliği gördüm. 30 yıldır İstanbul’dayım, ilk kez böyle bir şey görüyordum. Bu beni çok etkiledi. O an cep telefonumla birkaç kare çektim ama bu anların kayda alınması gerektiğini düşündüm. Sonra bunu ‘Pandemi İstanbul’ projesi olarak geliştirmek istedim. Farklı alanlarda aylar süren çalışmalarım sonucunda da sergi koleksiyonu ortaya çıktı.”

UNUTULMAZ ANLAR…

Emine Hilal Korucu, insanın fotoğraf çekerken an ve mekanın bir parçası olduğunu belirterek, sözlerine şöyle devam etti: “Tanıklık aynı zamanda hikayeye ortak olmaktır. Benim kişisel pandemi öyküm; bu yönüyle yüzlerce insanı, mekanı, duyguyu barındırıyor. Çocukların aylarca evde kaldıktan sonra parklardaki oyun coşkusu, yaşlıların izin günlerinde tenha sokaklarda özgürlüğün tadını çıkarışları, pandemi sebebiyle vefat eden insanların gasilhanelerdeki suskun vedaları, mesafeli cuma namazlarında aralarına girip çekim yaptığım erkek cemaatin şaşkınlığı, yoğun bakımda yatan hastaların yaşam mücadelesi, mezarlıkta toprağı henüz kurumamış insanların iki tarih aralığına sığan hikayeleri benim öykümün unutulmazları. Yoğun bakım servisleri de beni çok etkiledi. Sağlık çalışanları gibi tedbirlerimi alıp çekimlerimi yaptım. O süreçte, o maske ve elbiselerin içinde ne kadar zorlu bir süreci yönettiklerini anladım. Sağlık çalışanlarına çok şey borçluyuz. Özetle tüm zorluğuna, yoruculuğuna rağmen bir şans olarak gördüğüm bu süreç, çok değerli deneyimler yaşattı bana.” İstanbul’da, Maltepe Belediyesi Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi Sergi Salonu’nda devam eden sergi, 16 Aralık tarihine kadar gezilebilecek.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ