KolaycaYap.Com – Kolayca Yapılabilecek Herşey

Kardeş geleceği çocuğa nasıl söylenmelidir? Kardeş istemeyen çocuğa nasıl yaklaşılmalıdır?

Ebeveynlerin en zorlandığı konulardan biri de çocuklarına kardeş geleceğinin haberini vermektedir. Özellikle de kardeş istemeyen kıskanç bir …

Kardeş geleceği çocuğa nasıl söylenmelidir? Kardeş istemeyen çocuğa nasıl yaklaşılmalıdır?

Ebeveynlerin en zorlandığı konulardan biri de çocuklarına kardeş geleceğinin haberini vermektedir. Özellikle de kardeş istemeyen kıskanç bir çocuksa, dünyası başına yıkılmadan onu kardeşine karşı ısındırmayı nasıl sağlanacağını uzmanlar açıkladı. Kardeş geleceği çocuğa nasıl söylenmelidir? Kardeş istemeyen çocuğa nasıl yaklaşılmalıdır?

İkinci kez ebeveyn olmanın mutluluğunu tadarken aslında sorumluluk duygusunun ikiye katlandığını belirtmekte fayda olacaktır. Çünkü hem çocuğa bunu açıklamanın zorluğu bulunurken, hem de yeni doğan bebeğe ilgi göstermeniz gerekecektir. Kardeşi olacağını öğrenen çocuk, ilginin ve alakanın kendisinden ayrılıp tamamen yeni doğan bebeğe yöneleceğini düşünecektir. Çocuğun bu durumda depresyona girebileceğini, hayata karşı küsebileceğini belirten uzmanlar uyardı. Çocuğunuza kardeşi için yaklaşırken, oldukça sakin bir tavırla ablalık ya da abilik durumunun ne kadar önemli olduğundan bahsetmeniz gerekecektir.

çocuğa hamile olduğunu anlatmak

KARDEŞ GELECEĞİ ÇOCUĞA NASIL SÖYLENMELİDİR?

Kardeş geleceğinin çocuğa doğru şekilde açıklayamayan ebeveynlerin şikayetçi olduğu konulardan biri de büyük olan çocuğun kıskançlık triplerine girip, saldırganlaşması, agresifleşmesi, bebeğe zarar vermeye çalışmasının görüldüğü durumlardır. Kardeşine zarar vermeye başlayan çocuklarda evden gitmesi için sürekli bir isteğin varlığından bahseden uzmanlar, kardeşi doğmadan çocuğa annesinin bebek olduğunu ve onunda bir zamanlar bebek olarak, aynı şekilde ilgilendiğini açıklaması gerektiğini belirtti. Çocuğun aile bağına olan güveni hayata karşı olan güvenini belirler, dolayısıyla güvensizlik oluşmayacak ve kıskançlık üretmeyecek şekilde heveslendirilmeye çalışılmalıdır.

kardeşini kıskanan çocuk

Öncelikle çocuğa bu açıklamayı yaparken, sakin ve yalnız olmaya dikkat edin. Konuşurken dikkatli olmaya çalışın çünkü ses tonunuz, jest ve mimikleriniz çocuğun kardeşine olan bakış açısını belirleyecektir. Ayrıca kardeş için çocuktan izin alınmaması gerektiğini belirten uzmanlar, çocuğun soracağı sorular için de aynı sabrı göstermek zorunda olunması gerektiğini belirtti. Bebeğin gelmesiyle evde olacak güzel olaylar anlatılarak heveslendirilmelidir. 

kardeş istemeyen çocuk

KARDEŞ İSTEMEYEN ÇOCUĞA NASIL YAKLAŞILMALIDIR?

Öncelikle ebeveynlerin fark etmesi gereken bir konu olduğunu belirten pedagoglar, çocuğa kardeş ilişkisinin iyi yönlerinin anlatılması gerektiğini açıkladı. Bu süreçte bir diğer önemli konu ise çocuğa bu durumu benimsemesi için zaman verilmesiyle, aslında çocukta olumlu bir bakış açısı sağlanacaktır. Ayrıca büyük çocuk çok mutlu olsa dahi kardeş dünyaya geldikten sonra kıskançlığın doğal olduğu ortaya atıldı. Ailelerin bu duruma hazırlıklı olması ve 6 aydan daha uzun süren bir kıskançlığın şiddete dönmesi durumunda ise uzmandan yardım alınması gerektiğinin altı çizildi.

Çocuğun kişisel alanında saygı gösterin. (Onun eşyaları ona aittir ve izinsiz alınamaz vb.)

kardeşini kıskanan çocuk

KARDEŞİ OLACAK ÇOCUĞA NASIL DAVRANILMALIDIR?

  • Eğer çocuğun hayatında bir değişiklik olacaksa (ayrı oda vb.) şimdiden alıştırmak için uygulamaya başlayın. 
  • Yavaş yavaş babanın büyük çocukla ilgilenmesi, parka götürüp eğlendirmesi gibi aktivitelerle annenin eksikliği daha az anlaşılacaktır.
  • Yeni doğacak bebekler için kıyafet gibi eşyalar alınırken, büyük kardeşin fikrini de alın.
  • Çocuğun küçük kardeşine yardım etmesini sağlayın, bez getirmek gibi görevler verildiğinde kendisine rakip değil, koruması ve bakması gereken bir kişi olduğunu anlayacaktır.
  • Çocuk kardeşine zarar veriyorsa, ani ve kızgın tepkiler vermeyin. Cezalandırmayın, dışlamayın. Yaptığının kötü olduğunu ve neden bunu yapmak istediğini anlatmasına olanak tanıyın.
  • Çocuğu hiçbir şekilde bebekle kıyaslamayın.
  • İki kardeş tartışıyor ya da kavga ediyorsa, ayırmak için uğraşmayın. Zarar gördükleri anda farklı yerlere gitmelerini ve sakinleşmelerini sağlayın.
  • Her çocuğun kendisine ait özel eşyaları ve oyuncakları olmalıdır ve çocuk tüm oyuncaklarını kardeşi ile paylaşmak zorunda değildir. Eğer kardeşler ortak olan oyuncaklarını paylaşamıyorlarsa, onlara seçenek sunun: “O oyuncakla sırayla oynamayı seçebilirsiniz ya da onunla bugün hiç oynamamayı seçebilirsiniz”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ