KolaycaYap.Com – Kolayca Yapılabilecek Herşey

Katı Kişilik Sendromu nedir? Katı Kişilik Sendromu belirtileri nelerdir? Celine Dion…

Dünyaca ünlü şarkıcı Celine Dion nadir görülen katı kişilik sendromuna yakalandı. Hastalığa yakalanmasının ardından merak konusu olan rahatsızlık aratılmaya başlandı. Peki Katı kişilik sendromu (SPS) nedir? Katı kişilik sendromu belirtileri nelerdir?

Katı Kişilik Sendromu nedir? Katı Kişilik Sendromu belirtileri nelerdir?  Celine Dion…

Dünyaca ünlü şarkıcı Celine Dion nadir görülen katı kişilik sendromuna yakalandı. Hastalığa yakalanmasının ardından merak konusu olan rahatsızlık aratılmaya başlandı. Peki Katı kişilik sendromu (SPS) nedir? Katı kişilik sendromu belirtileri nelerdir?

Dünyaca tanınan ünlü Fransız şarkıcı Celine Dion, ender görülen bir rahatsızlığa yakalandığını hastalığının adının katı kişilik sendromu olduğunu söylemesinin ardından hastalık merak konusu olmaya başladı. Çok nadir görülen bu hastalık ses tellerini etkileyip günlük aktivitelerini gerçekleştirmekte zorluk çıkartabiliyor. Stiff Person Sendromu, nörolojik hastalık olarak yer alıyor. Kronik ağrı, bozulmuş hareketlilik, vücutta kasılmaların görülmesi gibi durumların yaşanması hastalığın seyir halindeyken gösterdiği semptomlardır. Peki hızlı bir şekilde aratılan ve merak konusu olan katı kişilik bozukluğu sendromu nedir? İşte merak edilen detaylar…

katı kişilik sendromu stiff person

KARTI KİŞİLİK SENDROMU NEDİR?

Stiff Person Sendromu, beyin ve omurilikteki inhibitörleri yani bazı maddelerde yer alan enzim etkinliğini durduran ve burayı hedef alan otoimmün bir rahatsızlıktır. Klinik bulgularda özellikle aksiyal kaslarda meydana gelen ve agonist-antagonist kaslardaki eş zamanlı kasılmaya bağlı spazmlar ile özetlenir. Taktil, işitsel uyaranlar ve stres spazmları tetikleyebilir. Stiff Person sendromu genellikle meme ve akciğer kanseri ile birlikte gösterir. Sertlik önce gövde kasları tetikler ve spazmların da birlikteliği postural deformitelerle sonuçlanır.

stiff person katı kişilik sendromu nedir

KATI KİŞİLİK SENDROMU BELİRTİLERİ NELERDİR?

Hastalığın kesin mekanizması belirgin değildir. Kronik ağrı, kasılmalar ve lomber hiperlordoz genel belirtileri arasında gösterilir. Spazmlar şiddetli ve ön görülmeyen bir şekilde vücutta reaksiyon göstermektedir. Bazen bu ağrılarım ve spazmların gücü kemikleri dahi kırabilecek seviyede olabilir. Katı kişilik sendromuna yakalanan kişiler sese ve dokunmaya oldukça duyarlı hale gelirler. SPS hastalarının, nadiren genel popülasyonda görülen glutamik asit dekarboksilaz antikorlarına sahip olduğu tespit edilmiştir.

katı kişilik sendromu celine dion hastalığı belirtileri nelerdir

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ