KolaycaYap.Com – Kolayca Yapılabilecek Herşey

Keçiboynuzu çekirdeğinin faydaları nelerdir? Keçiboynuzundan yapılan kahve ne işe yarar?

Dünyanın en sert çekirdeğine sahip olan keçiboynuzu çekirdeğinin insan sağlığına birçok faydasına inanılmaz faydası var. Özellikle Güneydoğu …

Keçiboynuzu çekirdeğinin faydaları nelerdir? Keçiboynuzundan yapılan kahve ne işe yarar?

Dünyanın en sert çekirdeğine sahip olan keçiboynuzu çekirdeğinin insan sağlığına birçok faydasına inanılmaz faydası var. Özellikle Güneydoğu Anadolu yöresinde keçiboynuzu çekirdeğinden sıklıkla kahve yapılır. Çekirdekler öğütülerek elde edilen tozdan yapılan kahve kötü kolesterolü düşürmede oldukça etkilidir. Peki keçiboynuzu çekirdeğinin faydaları nelerdir? Keçiboynuzundan yapılan kahve ne işe yarar?

Yetişme alanı olarak Mısır’dan Yunanistan’a kadar uzanan keçiboynuzu Akdeniz ikliminde kolaylıkla yetişir. Yıl boyu yaprak dökmeyen keçiboynuzu ağacında yetişen keçiboynuzu meyvesi oldukça güçlü bir besindir. İçeriğindeki çekirdeklerde kendi kadar vitamin ve mineral deposudur. Yüzyıllar öncesine dayanan keçiboynuzundan pekmez, çay ve kahve yapılır. Çekirdekleri çıkartılarak toz haline getirilen keçiboynuzu, Güneydoğu Anadolu’da harput kahvesi olarak geçer. A, B, D ve E vitaminleri bakımından zengin olan keçiboynuzu tozundan yapılan kahve mide ve sindirim hastalıklarına iyi gelir. Keçi boynuzu çekirdeği diş ile kırılması zor olduğundan dünyanın en sert çekirdeği seçilmiştir. Bir diğer özelliği ise tüm keçiboynuzu çekirdeklerinin sertlikleri ve ağırlıkları aynıdır. Bu yüzden süs eşyalarından kullanılır. Ancak toz hale getirilerek de tüketilir. Eski çağlardan beri öğütülüp bitkisel tedavide kullanılan keçiboynuzu çekirdeğinin insan sağlığına faydaları saymakla bitmiyor.

KEÇİBOYNUZU ÇEKİRDEĞİNİN FAYDALARI NELERDİR?

 1. Kalsiyum diş ve kemik sağlığı için oldukça önemli bir maddedir. Kalsiyum herkesin bildiği gibi sütte oldukça fazla miktarda bulunur. Ancak keçiboynuzu çekirdeği süte oranla 3 kat daha fazla kalsiyum içerir. Günlük vücudun ihtiyacı olan kalsiyum oranının da yüzde 70’ini karşılar.
   
 2. İçerdiği yüksek miktarda fosfor sayesinde vücudun direncini artırarak bağışıklığı güçlendirir. Tüm hastalıklara karşı vücutta kalkan oluşturan keçi boynuzunu uzmanlar özellikle gelişim çağındaki çocukların ve hamilelerin tüketmesi gerektiğini vurguluyor. 
   
 3. Çinko minerali bakımından zengin olan keçiboynuzu çekirdeğinin öğütülerek elde edilen tozundan bir kaşığını bir su bardağı sıcak suya koyup tüketildiğinde vücuttaki hormonları düzenler. 
   
 4. Astım ve nefes darlığı yaşayan kişilerinde doğal ilaç olarak tüketebilir. Yüksek miktarda antioksidan özelliği olan bu besin boğazdaki enfeksiyonlu virüsleri temizler ve akciğerleri rahatlatarak boğazdaki iltihabı balgam olarak atar. 
   
 5. Sinir hücrelerinin deforme olmasını önleyerek yorgunluğa ve strese iyi gelir. Özellikle keçiboynuzu çekirdeğinden yapılan kahve gün içerisinde yaşanan halsizliği giderir. 
   
 6. Teknolojik aletlerle vücuda giren radyasyon, gıdalarla ise ağır metal maddeler ve zirai atık ilaçların neden olduğu zararlı maddeleri kısa süreden vücuttan atar. 

keçiboynuzu çekirdeğinin faydaları nelerdir

KEÇİBOYNUZU KAHVESİ NE İŞE YARAR?

Yaygın olan ishal hastalığını önleyen keçiboynuzu kahvesi sindirim sorunlarına iyi gelir. Bağırsak florasını artırarak metabolizmayı düzenler.

Uzmanlar özellikle kansızlık gibi yaygın olan sağlık sorununu giderir.

İçerdiği yüksek kalsiyum sayesinde kemik ve kasları güçlendirir.

Özellikle mevsim geçişlerinden yaşanan üst solunum yolları hastalıkları önüne geçmek için bağışıklık sistemi güçlendirmek gerekiyor. Antioksidan bakımından zengin olan keçiboynuzu bağışıklık sistemindeki serbest radikalleri temizler.

Diyabet ve obezite hastalarının işlenmiş şeker tüketmesi zararlıdır. Uzmanlar bu hastalara doğal şeker bakımından zengin olan keçiboynuzunu öneriyor.

Kötü kolesterolü düşürerek kalp ve damar hastalıklarına iyi gelir.

KEÇİBOYNUZU KAHVESİ NASIL YAPILIR?

Bir buçuk fincan süte bir tatlı kaşığı keçiboynuzu ekleyerek karıştırınız. Kaynayan kahveyi iyice karıştırınız. Normal kahve gibi fincana ekleyip servis ediniz.

keçiboynuzu çekirdeği ile yoğurdu karıştırınız

KEÇİBOYNUZU ÇEKİRDEĞİNİ YOĞURT İLE KARIŞTIRIP TÜKETİRSENİZ…

 • Pekmez ve yoğurt içerdikleri besinlerin aynı olması nedeniyle beraber tüketildiğinde vitamin ve mineral oranları düşer. Ancak keçiboynuzu özü yani çekirdeğinin tozu ile tüketildiğinde birçok fayda sağlar. Özellikle kadınlara fayda sağlayan bu karşımdan günde bir kase tüketilmesi tavsiye edilir. 
   
 • Bu karışım ileri yaşlarda kadınlarda daha sıklıkla yaşanan kemik erimesini engeller. Aynı zamanda güçlü bir kalsiyum içerdiğinden gelişim çağındaki çocuklarında tüketmesi gerekir. 
   
 • Üst solunum yolları ile ortaya çıkan boğaz ağrısı ve balgamında kısa sürede atılmasını destekler. 
   
 • Yoğurt keçiboynuzu karşımı midenin rahatlamasını sağlar. Aynı zamanda sindirimi kontrol ederek ishal ve kabızlık gibi sorunların yaşanmasını önler.
   
 • İki ay boyunca düzenli tüketildiğinde kan hücrelerini artırarak vücudun direncini artırır.
   
 • Vücudumuzun önemli organları arasında yer alan akciğerleri temizler. Özellikle kötü alışkanlıkların neden olduğu deformasyonları giderir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ