KolaycaYap.Com – Kolayca Yapılabilecek Herşey

Kumaşlardaki Tüm Lekeler Nasıl Çıkarılır?

Kumaşlardaki Tüm Lekeler Nasıl Çıkarılır?

Kumaşlardaki Tüm Lekeler Nasıl Çıkarılır?Kumaşlardaki Tüm Lekeler Nasıl Çıkarılır?

Bu yazımızda Kumaşlardaki Tüm Lekeler Nasıl Çıkarılır? konusunu ele alacağız. Facebook sayfamızda en çok sorulan sorulardan birisi, çeşitli lekelerin nasıl çıkartılacağıdır. Lekenin yayılmasını önlemek için aynı anda hareket etmek gereklidir ancak yeterli değildir. En sık görülen lekelerin, üzerlerine biraz su sıkarak ve çitileyerek tamamen kurtulamazsınız.

Lekenin niteliğine bakılmaksızın etkin leke çıkarma yönünde üç temel adım vardır;Kumaşlardaki Tüm Lekeler Nasıl Çıkarılır?

  1. Uygun çözücüyü seçin.
  2. Uygun uygulama yöntemini kullanın.
  3. Çamaşır makinenize bakım yaptırın

Çoğu ev tipi lekeler için bu çok fazla araştırma veya yatırım gerektirmez. Yaygın ticari ürünler (ve hatta bazı temel gıda maddeleri) lekelerin büyük bir yüzdesini çıkaracaktır. Bu, leke hangi ürünü koyacağını ve çamaşırınız zarar görmeden nasıl koyacağını bilmek gerekmektedir.

Doğru çözücüyü seçmek, şu iki şeyi bilmenizi gerektirir;

Kumaşlardaki Tüm Lekeler Nasıl Çıkarılır?

  1. Söz konusu lekeyi neye bulaştırır?
  2. Leke çıkartmaya çalıştığınız çamaşırda neyin güvenli olacağını?

Her Kumaşın Ne İstediği Yanlış ürünü kullanın ve orijinal lekeden daha kötü olan kumaşınıza zarar verebilirsiniz. Çoğu kıyafet oldukça sağlam malzemeden yapılır, ancak hepsinin güçlü ve zayıf yönleri vardır. Etiketi daima kontrol edin. Çoğu durumda en iyi rehberinizdir. Herhangi bir özel talimat vermezse, kumaş türüne göre çözüm üretin.

PamukKumaşlardaki Tüm Lekeler Nasıl Çıkarılır?

Islatma, kuruma ve ısınmaya katlanabilir (yine de çoğu leke için ikincisini önlemek isterseniz – ılık su güzeldir, ancak kuru ısı sadece leke ayarlar). Beyaz pamuktan beyazlatmak kolaydır, ancak kumaş üzerinde çok serttir, bu nedenle klorlu ağartıcıları son çare olarak kullanın ve iyice inceltin. Pamuk için en iyi leke tedavileri deterjanlar ve hafif asitlerdir (limon suyu, sirke, vb).

YünKumaşlardaki Tüm Lekeler Nasıl Çıkarılır?

Pamuğa göre çok daha ısıya duyarlıdır ve hafifçe muameleye tabi tutulması gerekir. Suyun içine koyabilirsiniz, ancak çarpıklığı önlemek için kuruduğundan düz bırakmanız gerekir. Yalnızca yünlü güvenli deterjanları ve ılık (sıcak olmayan) ağartıcıları kullanın ve asidik işlemler yüne kalıcı hasar verecektir. Mümkün olan en kısa sürede su veya yünlü bir deterjan ile işlemden geçirin ve giysiyi ilk fırsatta kuru temizleyiciye verin.

SentetiklerKumaşlardaki Tüm Lekeler Nasıl Çıkarılır?

Malzemeye bağlı olarak değişir. Rayon ve polyester yıkanabilir ve pamuktan daha sert şekilde ovulabilir, ancak hidrojen peroksit gibi oksitleyici ağartıcılarla yok edilir. Onları genellikle standart bir çamaşır deterjanı ile temizlemek en iyisidir, ya da gresi ağır lekeler için bulaşık sabunu ile temizlemek en iyisidir.

İpek

Kumaşlardaki Tüm Lekeler Nasıl Çıkarılır?İpek üzerindeki lekeleri suyla tedavi edebilirsiniz, ancak ıslak zemin kendiliğinden kurulmasına izin vermek yerine tüm giysiyi iyice durulayın – yoksa orijinal lekeye neredeyse kötü olarak su lekelenirsiniz. Gliserin leke çıkarıcı da etkilidir ve nötrdür.

Ne kullanıyorsanız, kumaşa zarar verecek herhangi bir şey yapmadığından emin olmak için lekeye uygulamadan önce lekenin çözücü kumaşın içindeki bir yama veya göze batmayan bir dikiş üzerinde test edin. Otomatik olarak uygulayabileceğiniz tek şey sudur ve o zaman bile doğru sıcaklığa sahip olduğundan emin olun.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ