KolaycaYap.Com – Kolayca Yapılabilecek Herşey

Kurban bayramı çocuklara nasıl anlatılmalı? Çocuklar kurban kesilirken izleyebilir mi?

Kurban Bayramı müslümanlar için önemli günlerden biridir. Allah rızası için kesilen kurbanlar, dinin bir ibadeti olmaktadır. Bu duruma maruz …

Kurban bayramı çocuklara nasıl anlatılmalı? Çocuklar kurban kesilirken izleyebilir mi?

Kurban Bayramı müslümanlar için önemli günlerden biridir. Allah rızası için kesilen kurbanlar, dinin bir ibadeti olmaktadır. Bu duruma maruz kalan çocuklarda tramvatik süreçler olmasını önlemek için, çocuğa kurban bayramı hakkında doğru bilgiler vermek gerekmektedir. Psikologlar açıkladı; Kurban bayramı çocuklara nasıl anlatılmalı?

Kurban Bayramı, tıpkı hayat, ölüm, boşanmalar gibi soyut bir kavram içerisinde olduğu için, çocuklara anlatırken dikkat etmek gerekmektedir. Çocuk aklı soyuttan ziyade somut şeyleri daha kalıcı kaydetmeye meyillidir. Bunun için öncelikle çocuğun yaşının büyük önem taşıdığını belirten uzmanlar uyardı. Kurban Bayramının üzerine daha çok et yemek, kurban kesmek kavramları üzerinde değil; hoşgörünün olduğu, paylaşımların olduğu, et yiyemeyenlerin yediği bir dönem olduğunun altı çizilerek anlatılması gerektiğini belirtildi.

kurban bayramında çocuk

KURBAN BAYRAMI ÇOCUKLARA NASIL ANLATILMALI?

Eğer çocuk 7 yaşından küçükse daha çok hoşgörü ve güzel içeriklerin ağır bastığı bir anlatım dili kullanılması gerekmektedir. Bayramdan bahsederken akranlarının, dünyanın öbür ucundaki insanların bile birbirlerine yardım ettiği, yeni kıyafetlerin giyildiği, büyüklerin ziyaretlerinin yapıldığı bir zaman dilimi olduğunun altı çizilmelidir. 7 yaş üstü çocuklarda ise Hz. İbrahim ve oğlu Hz. İsmail’in hikayesi anlatılmalı, ama bıçakla kesmek yerine daha çok oğlunun teslimiyetine , babasının sözünü yerine getirmesine olan değerinden bahsedilerek anlatılabilir. 

kurban bayramında çocuklar

Çocuklara“KURBANLIK HAYVAN KESİMİ”yerine“KURBANIN ALLAH’A HEDİYE EDİLMESİ”kullanılması daha doğru olacaktır.

Çocuklar duygusal oldukları kadar hassas ve meraklıdırlar. Hayvanın canının acımasını istemeyebilirler ve etten yemek istemeyebilirler. Bu konuda canlılar hepsinin bir görevi olduğunu ve yaratılış amacı olduğundan bahsetmek gerekmektedir. Bütün canlıların birbirine yardım etmesi için yaratıldığını, onlarında  bu şekilde bayramda mutlu olduklarını ifade etmek gerekmektedir. 

kurban bayramında çocuk

ÇOCUKLAR KURBAN KESİLİRKEN İZLEYEBİLİR Mİ?

Mümkün oldukça 7 yaş altı çocukların kurban kesiminin görmemesi gerekmektedir. Çocukların geri kalan canlılarla gönül bağını kolay kurmasından, bağlanmaması gerekmektedir. Bağlandığında çok üzülebilir ve depresyon belirtileri gösterebilmektedir.12 yaşına kadar uzaktan izlemesi, 12’den sonra artık kesenlerle birlikte ruh durumuna göre gelmesi uygundur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ