KolaycaYap.Com – Kolayca Yapılabilecek Herşey

Kütahya’da Herkül’ün mermer heykeli bulundu

Kütahya’da, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan Aizanoi Antik Kenti’ndeki Penkalas çayında yürütülen kazı çalışmaları sırasında ilk …

Kütahya’da Herkül’ün mermer heykeli bulundu

Kütahya’da, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan Aizanoi Antik Kenti’ndeki Penkalas çayında yürütülen kazı çalışmaları sırasında ilk kez Yunan mitolojisinde ‘Herakles’ olarak bilinen yarı tanrı ‘Herkül’ün baş kısmı olmayan mermer heykeline ulaşıldı.

Kütahya’nın Çavdarhisar ilçesindeki Aizanoi Antik Kenti’nde, Kütahya Müze Müdürlüğü ve Dumlupınar Üniversitesi Arkeoloji Bölümü tarafından 120 kişi ile yürütülen kazı çalışmaları sürüyor.

Tarihi M.Ö. 3000’li yıllara dayanan antik kentte kazılar, Penkalas çayında yoğunlaştırıldı.

Çalışmalar sırasında mitolojide aşk ve güzellik tanrıçası ‘Afrodit’ ile şarap tanrısı ‘Dionysos’ heykellerinin baş kısmının ardından Yunan mitolojisinde ‘Herakles’ olarak bilinen yarı tanrı ‘Herkül’ün heykeline ulaşıldı.

“ZEUS İLE BİR ÖLÜMLÜNÜN OĞLU”

Penkalas çayının rıhtım duvarlarının büyük kısmının açığa çıkarıldığını belirten Dumlupınar Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Gökhan Coşkun, dere yatağında çeşitli heykel parçaları ile karşılaşmaya devam ettiklerini söyledi.

Mermer altarı (sunağı) gün yüzüne çıkarmaya çalıştıkları sırada, mermer ‘Herakles’ heykeli gövdesi bulduklarını belirten Coşkun, “‘Herakles’, antik Yunan kültüründe tanrı ‘Zeus’ ile bir ölümlünün oğlu. Yarı tanrı olarak geçer ve bir müddet sonra tanrılaşır. Kendisi adına tapınaklar yapılır. Roma dönemindeki adı ‘Herküles’ olan ve bugün halk arasında ‘Herkül’ olarak biliniyor. İşte bu çok güçlü yarı tanrı kimliğin heykeli Aizanoi’deki Penkalas çayı içerisinde karşımıza çıktı” dedi.

“İLK KEZ BULDUK”

Prof. Dr. Coşkun, “Her ne kadar baş kısmı korunmamış olsa da üzerindeki aslan postundan hareketle ‘Herakles’ olduğunu çok kolay bir şekilde anlayabiliyoruz. ‘Dinlenen Herakles’ heykel tiplemesi, antik dünyada birçok yerde kullanılan bir tip. Günümüzde de dünya üzerinde yapılan çeşitli kazılarda bu tipte ‘Herakles’ heykelleri bulunuyor ancak Aizanoi’de ilk kez bu tipte bir ‘Herakles’ heykeli bulmamız bizim için çok sevindirici” diye konuştu.

Heykel, arkeolojik incelemeye alındı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ