Limon suyunun faydalarına inanamayacaksınız!

Turunçgillerin insan sağlığına faydaları saymakla bitmiyor. Ülkemizde bol bulunan turunçgiller özellikle kış aylarında bol tüketilmesi gereken besinlerin başında geliyor. Bu yazımızda sizler için limonun faydalarını derledik. Limon suyunun faydalarına inanamayacaksınız!..

Kış aylarında beslenme çok önemli. Tam bir C vitamini deposu olan limon suyu da sizi mikroplara karşı koruyacak ve vücut direncinizi artıracak.

Limon suyu, içeriğindeki C vitamini, asitler, lifler, vücuda faydalı iyon ve mineraller sayesinde yaşamsal faaliyetleri etkileyen sistemlere pek çok fayda sağlıyor. İşte onlardan bazıları…

1Bağışıklık sisteminizi güçlendirir

Limon suyundan alınan yüksek miktarda C vitamini bağışıklık sisteminizi güçlendirir. Grip, nezle ve alerji gibi hastalıklara karşı direncinizi artırır ve yaralarınızın iyileşmesini hızlandırır.

2Tansiyonu düşürür ve dengede olmasını sağlar

Limon, potasyum bakımından zengin bir turunçgildir. Yüksek tansiyon rahatsızlığı olanlar düzenli olarak limon suyu tükettiğinde aldığı potasyum mineralleri tansiyonu düşürecek ve dengede olmasını sağlayacaktır.

3Kanı temizler ve şekerin vücutta dengelenmesine yardımcı olur

Limonlu su içerisindeki doğal asit sayesinde kanı temizlemekte ve besinlerden alınan şekerin vücutta dengelenmesine yardımcı olmaktadır.

4Sindirim sistemini ve böbrekleri temizler

Limonlu su doğal olarak antioksidan içeriği sayesinde vücudu toksinlerden arındırarak sindirim sistemini ve böbrekleri temizlemektedir. Bu sayede vücuttaki fazla suyun atılmasına yardımcı olur.

5Kemikleri güçlendirerek kemik erimesini önler

Limonlu suyun içinde bulunan C vitamini, besinlerden alınan kalsiyumun vücutta emilimini sağlar, kemikleri güçlendirerek kemik erimesini önler.

6Sivilce ve siyah noktaları azaltır

Limonlu su içtiğinizde kandaki toksinler azalır ve dolaşım düzeni sağlanır bu sayede cildiniz daha berrak görünür. Ayrıca limonlu suyu bir pamuk yardımıyla doğrudan cildinize uyguladığınızda sivilce ve siyah noktaları azaltır.

7Kanser riskini azaltır

Limonlu su içmek vücudun alkalize olmasını sağlar ve kanser hücreleri alkali ortamlarda çoğalamaz. Her sabah ılık limonlu su içmek kanser riskini azaltır.

8Kilo vermeye yardımcı olur

Limonda bulunun pektin lifleri vücuda alındığında tokluk hissi verir ve yağ yakımını hızlandırır. Böylelikle kilo vermeye yardımcı olur.

9Hafızayı güçlendirir ve konsantrasyonu artırır

Limon suyu içeriğindeki potasyum beyne ve sinirlere faydalı bir mineraldir. Ayrıca zihnin stres altında kaybettiği C vitaminini vücuda geri kazandırarak hafızayı güçlendirir ve konsantrasyonu artırır.

10Nefesinizi tazeler ve ağız kokusunu yok eder

Limon suyu içmek nefesinizi tazeler ve ağız kokusunu yok eder. Limon suyunun içindeki faydalı iyonlar diş eti ağrılarına iyi gelir.

Limon suyunun faydalarına inanamayacaksınız!.