KolaycaYap.Com – Kolayca Yapılabilecek Herşey

Ördek yumurtasının faydaları nelerdir? Haftada 3 defa ördek yumurtası tüketirseniz…

Tavuk yumurtasına göre daha pahalı olmasına rağmen sağlık açısından yüksek besin değerlerine sahip ördek yumurtasının insan sağlığına inanılmaz …

Ördek yumurtasının faydaları nelerdir? Haftada 3 defa ördek yumurtası tüketirseniz…

Tavuk yumurtasına göre daha pahalı olmasına rağmen sağlık açısından yüksek besin değerlerine sahip ördek yumurtasının insan sağlığına inanılmaz etkileri vardır. Asyalıların sıklıkla tükettiği ve sağlıklarını borçlu oldukları ördek yumurtası hakkında merak edilenleri sizler için derledik. Ördek yumurtasının faydaları nelerdir?

Ülkemizde yaygın bir yetiştirme tesisi olmamasına rağmen bazı köylüler bunu pazar haline getirerek büyük marketlere satarlar. Genellikle organik olarak üretildiğinden tavuk yumurtasına oranla piyasa da daha pahalı satılır. Yurt dışında profesyonel yapılan bu yumurta yetiştiriciliği özellikle Çin ve Uzak doğudaki düğer ülkelerde yapılır. Bu yumurta yüzyıllardır bu ilkelerde sağlık açısından tüketilir. İçeriğinde en az 190 kalori içeren bu besin eski insanların sağlıklarını borçlu oldukları sayılı besinlerden biridir. Ayrıca kabukları dahi o zamanlar kadınlar tarafından güzellik ürünü olarak kullanılırmış. 

haftada en fazla 3 tane tüketebilirsiniz

ÖRDEK YUMURTASININ BESİN DEĞERLERİ

İçeriğinde 13 gram protein, 1,45 gram karbonhidrat ve 14 gram yağ içerir. Bunların yanı sıra riboflavin, niasin, tiamin, folik asit B6, A vitamini omega 3 ve omega 6 yağ asitleri bakımından da oldukça zengindir. Ancak içeriğinde yüksek oranda kolesterol içerdiğinden fazla tüketilmesi önerilmez. Haftada en fazla 3 tane tüketilmelidir. Uzmanlara göre bu miktarda tüketilmesi en faydalı olandır. Tavuk yumurtası gibi haşlaması, kızartma yapılabilir, kek ve pastalara katılabilir.

ÖRDEK YUMURTASININ FAYDALARI NELERDİR?

 • İçerdiği omega 3 yağ asidi sayesinde sinirleri yatıştırarak depresyon ve yorgunluk gibi rahatsızlıklara iyi gelir. Aynı zamanda sinir sisteminde deforme olan hücreleri yenileyerek sinir sinyallerinin beyne daha sağlıklı ulaşmasını sağlar.
   
 • Yüksek oranda antioksidan içeren bu yumurta bağışıklığa nüfuz eden hücreleri iyileştirerek bağışıklığı güçlendirir. Hastalıklara karşı vücudun direncini artırır.
   
 • Tiroid hormonun salgılanması için gerekli olan selenyum ve demir gibi maddeler bakımından zengin olan ördek yumurtası düzenli hormon salınımına destek verir. Bu özelliği sayesinde de kanın ihtiyacı olan oksijen oranını destekler. Aynı zamanda vücuttaki yağı enerjiye çevirerek kilo almayı engelleyerek gün boyu dinç olmayı destekler. 
   
 • Kanda sadece oksijen seviyesini değil aynı zamanda şeker düzeyini de kontrol eder. İnsülin direncini azaltır. Bu özelliğinin yanı sıra sağlıklı bir kan akışını sağladığından kalp ve felç gibi rahatsızlıkların önüne geçer.
   
 • A vitamini bakımından havuç gibi zengin olan ördek yumurtası, özellikle göz kuruluğunu önler.
   
 • Son olarak protein bakımından zengin olan ördek yumurtası kısa sürede doku ve organların yenilenmesini desteklediğinden özellikle büyüme ve ergenlik çağındaki çocukların yanı sıra hamile kadınlarında haftada 3 tane tüketmesi önerilir.

vücuttaki hormonların salgılanmasını kolaylaştırır

ÖRDEK YUMURTASININ ZARARI VAR MIDIR?

İçerdiği yüksek kolesterol nedeniyle sınırlı tüketilmelidir. Akis hale faydalı halden zararlı hale geçebilir. Protein bakımından da zengin olduğundan bağışıklıkta farklı bakteri olarak algılayıp alerjiye neden olabilir. Ayrıca ördek yumurtası taze tüketilmelidir. Bekleyen yumurta özelliklerini kaybedebilir. Kabukları yumuşak olduğundan yıkanmamalıdır. Yıkandığında içeriğine havada bulunan bakteriler bulaşabilir. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ