KolaycaYap.Com – Kolayca Yapılabilecek Herşey

Özgüven nedir? Özgüven nasıl artırılır? Uzmanlardan özgüveni artıran yöntemler

Özgüven kişinin başta kendisi olmasıyla çevresine karşı duyduğu saygı ve minnettarlıktır. Yapabildiklerinin üzerine oynayan özgüveni yüksek insan …

Özgüven nedir? Özgüven nasıl artırılır? Uzmanlardan özgüveni artıran yöntemler

Özgüven kişinin başta kendisi olmasıyla çevresine karşı duyduğu saygı ve minnettarlıktır. Yapabildiklerinin üzerine oynayan özgüveni yüksek insan modeli, başarıyı da beraberinde taşır. Özgüveni arttırmak için kişinin kendini tanıması ve bilmesi gerekir. Özgüven nedir? Özgüven nasıl artırılır? Uzmanlardan özgüveni artıran yöntemler

Özgüven, kelime anlamı olarak kişinin doğumdan itibaren geliştirmeye başladığı içsel bir özelliktir. Bireyin kendini bilmesi, kendiyle ve çevresiyle barışık olmasıyla olumlu duygular geliştirmesi anlamına gelir. Bir nevi kendini kabul ediştir. Bireyin özgüveni benlik kavramıyla ilişkilidir. Benlik kavramıyla sorulması gereken sorular ise “Ben neyim?“, “Olmayı istediğim ben nedir?”, “Olduğumla, olmak istediğim şey arasında fark nedir?” kavramlarıdır. Birey bu sorulara yanıt verdiği takdirde kendisine yönelecek ve olmak istediği insanla bağlantıya geçecektir. Başarılı ve planlı insanlar, özgüveni olan insanlardan oluşur.

özgüvenli insan modeli

Özgüven 2 parçadan oluşur:

1- İç güven

Bireyin kendine yönelik memnun kaldığı duygulardır. Yapabildikleri ve yapamadıkları arasındaki farkı ayırt etme ve kendisini olduğu haliyle sevebilme kabiliyeti taşır. Hedefleri belirgindir, ulaşabildiği noktaya kadar gitmeyi hedefler.

2- Dış güven

Dış güven bireyin kendisinde beğendiği davranışlarıdır. Bunları da iletişim ve duyguların kontrolü oluşturur.

özgüvenli insan modeli

ÖZGÜVENİ YÜKSELTMENİN YOLLARI

GERÇEKÇİLİKTEN VAZGEÇME

Özgüveni yüksek olan insanlar, kendilerini çok iyi tanırlar. Yapabilecekleri ve yapamayacakları şeylerin ayrımını iyi gerçekleştirdiklerinden olmayacak hayaller kurmazlar. Kendi yetinizin farkında olduğunuzda onun üzerine gitmek, her zaman için başarı duygusunu size tattıracak etkenlerden olacaktır. Her günün aynı başarı ile geçmesini de beklemek olanaksızdır. Çünkü herkesin hayat yelpazesi dediğimiz yaşamak kavramı farklılık gösterir. 

özgüven arttıran yöntemler

BAŞARILARA ODAKLAN

Günün sonunda yaptıklarınızı ve yapmadıklarınızı bir düşünün. Yaptığınız şeyler ve ilerlediğiniz durumlar için kendinizi tebrik edin. Konfor bölgesinde durmak varken, bir ilerleme olmasa da çalıştığınız için kendinizle gurur duyun. Tutarlı ve sağlıklı riskler almak her zaman özgüveni arttıran etkenlerdendir.

özgüven arttırıcı yöntemler

DIŞARIYA DEĞİL, KENDİNİZE BAKIN

Dünyada milyonlarca insan arasında bir tek siz, sizin gözünüzle bu hayatı görebiliyorsunuz. Dolayısıyla başkalarıyla kendinizi kıyaslamak yanlış bir tutumdur. Kendinizi dış faktörlerle tanımlamayın. Sizi siz yapan sadece sizsiniz, ne üstünüzdekiler, ne de çevrenizdekiler bunu değiştirebilir.

özgüven arttırıcı yöntemler

PLANLI YAŞAYIN

Belirlediğiniz hedeflere gidebileceğiniz planlamalar oluşturun. Her ne kadar uzun bir ömür gibi gelse de, hayat çok kısa. Stratejik hareket ederseniz, bilgiye açlıkla yaklaştığınızda düzene oturan yaşantınızla gelen kendinize olan sevgi, özgüveninizi arttırıcı rol oynayacaktır.

özgüven arttırıcı yöntemler

MİNNETTAR OLUN

Her koşulda her şey olacak diye bir kanun yok. Dolayısıyla karşınıza çıkan engellerde yılmayın. Her hata ya da engel size bir şeyler daha öğretir. En azından seçmeniz gereken şıkkı bilmiyorsanız, artık seçmemeniz gereken şıkkı öğrenmiş oldunuz. Bunun için kendinize minnettar olun. 

özgüven arttırıcı yöntemler

KENDİNİZE BAKIM YAPIN

Özgüveni arttıran maddeler arasında kendine bakım yapmak vardır. Bu bakım sadece dış görünüş olarak algılanmamalıdır. Kendinize ayırdığınız her vakit; kitap okuduğunuz, spor yaptığınız ya da arkadaşlarınızla bir yemeğe gittiğiniz zamanlarınızda kişisel bakımdır. Ruhunuza faydalı olacak, kendinize ayırdığınız zamanlarınız olsun. Düzenli olarak kişinin kendine ayırdığı zamanla beraber kendine saygısı da artacaktır. Dolayısıyla kendine saygı duyan biri, özgüven problemi çekmeyecektir.

özgüven arttıran yöntemler

MEDİTASYON YAPIN

  • Özgüveni arttırıcı yollar biri de düzenli yapılan meditasyon yapmaktır. Meditasyon, kişinin kendini fark etmesini sağlamaktadır. Bunun için sessiz bir ortamda, gözleriniz kapalı bir şekilde düşüncelerinizi kontrol edin.
     
  • Olumlu şeyler düşünün ve vücudunuzda dolaşan her kan damlasıyla bu olumlu düşünceleri bedeninizde hissedin. Beden, zihninizin söylediğine inanır. 
     
  • İlk seferde gerçekleşmeyebilir ya da saçma gibi gelebilir. Düzene oturttukça, çok daha ötesinde bir huzur ve mutluluk bulacaksınız. Mutlu olan biri özgüvenden yoksun kalamaz.

özgüven arttırıcı yöntemler

YARDIMCI OLUN

Özgüveni arttırıcı yollar biri de, kendinde işe yarar bir şeyler görmektir. Mutluluğun paylaştıkça çoğaldığı bilinir bir gerçektir. Sizin bir başkasına yaptığınız yardım sizi mutlu edecekken, size yapılan bir yardımda başkasını mutlu edecektir. Özgüven kişinin kendisini sevmesiyle başlarken, etrafını sevmesiyle devam eder. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ