KolaycaYap.Com – Kolayca Yapılabilecek Herşey

Piri Reis’in 508 yıllık haritası Topkapı Sarayı’nda

Piri Reis’in 1513 yılında çizdiği dünya haritası, yeniden Topkapı Sarayı’nda sergilenmeye başladı. Isı, ışık ve nemden etkilenmemesi için belirli …

Piri Reis’in 508 yıllık haritası Topkapı Sarayı’nda

Piri Reis’in 1513 yılında çizdiği dünya haritası, yeniden Topkapı Sarayı’nda sergilenmeye başladı. Isı, ışık ve nemden etkilenmemesi için belirli aralıklarla sergilenen haritaya ziyaretçiler yoğun ilgi gösteriyor.

Dünya haritacılığının en önemli eserlerinden 508 yıllık Piri Reis’in çizdiği dünya haritası Topkapı Sarayı’nın üçüncü avlusunda yer alan III. Ahmed Kütüphanesi’nde uzun bir aradan sonra yeniden sergilenmeye başladı.

1924 yılında saraydaki kitaplıklar temizlenirken bulunan harita bulunduktan tam 7 yıl sonra tescillendi. Isı, ışık ve nemden etkilenmemesi için belirli aralıklarla sergilenen haritaya ise ziyaretçiler yoğun ilgi gösteriyor.

DERİ ÜZERİNE MÜREKKEP SULUBOYA İLE ÇİZİLMİŞ

Piri Reis’in 1513 yıllında portolan stilinde hazırladığı bu haritanın ebadı 87 çarpı 63 santimetre. Harita üzerindeki çizimlerse deri üzerine mürekkep ve suluboya ile yapılmış.

Haritanın üzerindeyse ‘İş bu haritayı Kemal Reis’in biraderzadesi unvanı ile müştehir Piri ibn el-hacc Mehmed 919’ yazıyor.

Aynı zamanda haritada Avrupa ve Afrika’nın batı sahilleri, Atlas Okyanusu, Orta ve Güney Amerika’nın bir kısmı görülüyor.

“BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR”

Haritanın bulunma hikayesiyle ilgili Milli Saraylar Başkanlığı’ndan şu açıklama yapıldı:

“Piri Reis’in dünya haritası, çalışmalar sırasında müze müdürü Halil Eldem’in gayretiyle ortaya çıkarılıyor. Topkapı Sarayı Kütüphanesi’nde 1929 yılında Gayr-i İslami Eserler Kitaplığı’nın kataloğunu yapan Prof. Gustav A. Deismann, haritanın önemini kavrıyor ve İstanbul’da bulunan Prof. Paul Kahle’nin özel izinle haritayı incelemesine önayak oluyor.”

“İki profesörün ortak görüşüyle haritanın Piri Reis’e ait olduğu netlik kazanıyor. Prof. Kahle, Piri Reis’in Kitab-ı Bahriyye adlı kitabını Almanca olarak neşreden isim. Bu yüzden haritanın varlığından haberdar ve Piri Reis’in çalışmasının haritacılık tarihi bakımında büyük önem taşıdığını biliyor. 1931 yılında Kahle’nin yayınlarıyla Piri Reis haritasının bulunduğu ve Topkapı Sarayı’nda olduğu dünyaya duyuruluyor.”

“Piri Reis haritası, sergi ortamının ısı, ışık ve nem gibi olumsuz şartlarından etkilenen hassas bir yapıya sahip. Bu hassasiyette, haritanın parşömen üzerine çizilmiş olmasının, ünik eser niteliği taşımasının ve aradan geçen 508 yılın etkisi büyük. Bu yüzden haritanın sergilenme periyodu, Milli Saraylar Bilim Kurulu öngörüsüyle sınırlandırılmış durumda.” (DHA)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ