KolaycaYap.Com – Kolayca Yapılabilecek Herşey

RSV ( Respiratuar Sinsityal Virüs) nedir? RSV belirtileri nelerdir? RSV nasıl tedavi edilir?

Çocuk yaşta kapılma ihtimali olan RSV virüsü grip ve soğuk algınlığı şikayetleriyle karıştırılıyor. Tüm yaşlarda görülmesine rağmen risk grubu …

RSV ( Respiratuar Sinsityal Virüs) nedir? RSV belirtileri nelerdir? RSV nasıl tedavi edilir?

Çocuk yaşta kapılma ihtimali olan RSV virüsü grip ve soğuk algınlığı şikayetleriyle karıştırılıyor. Tüm yaşlarda görülmesine rağmen risk grubu çocuklar olan bu virüs erken müdahale edilmediğinde akciğerlerde ciddi hasara neden olur. RSV ( Respiratuar Sinsityal Virüs) nedir? RSV belirtileri nelerdir? RSV nasıl tedavi edilir?

Bilim literatüründe açılımı Respiratuar Sinsisyal virüsü olan bu tür çocuk yaştan itibaren yaşanabilen tehlikeli bir hastalıktır. Çocuk yaşta bir kere bu virüs kapıldığında sürekli olarak çocuk solunum hastalıkları yaşar. İleri dönemlerde ise kronik solunum hastalıklarına zemin hazırlayabilir. Akciğerleri tehdit eden RSV virüsü, bağışıklığı zayıf olan çocuklarda ise kalıcı olan sağlık sorunlarına neden olur. Bronşit ve Zatürre riski taşıyan bu virüs hava yoluyla bulaşır. Normal virüs gribinin iki kat güçlüdür. RSV virüsüne karşı en etkili yol bağışıklığı güçlü tutmaktır. 

çocuklar bir kez rsv virüsü kaptıklarında sürekli olarak üst solunum yolları hastalıklarına yakalanır

RSV BELİRTİLERİ NELERDİR?

Çocuklarda yüksek ateşi kusma ishali boğaz ağrısı ve geçmeyen öksürüklere yol açar. Bebeklerde ise bu durum seyri biraz farklıdır. Huysuzlanma, beslenmeden kaçma ve sürekli olarak ağlama gibi durumlara neden olur. Toplumsal alanlarda bulaşma riski olduğundan çocukları belli bir yaşa kadar iyi beslenmesi ve korunması gerekir. Aksi halde sürekli olarak hastalık geçirirler. Hastalık Kasım ve Aralık aylarında başlayıp Ocak ve Şubat aylarında zirveye ulaşır. Çocuklarda aşırı terleme ve ishalle neden olarak sıvı kaybına yol açar. 

çocuklar bir kez rsv virüsü kapınca sürekli hastalanır bu yüzden toplu yerlerde durmaları sakıncalıdır özellikle salgınlarda

RSV NASIL TEDAVİ EDİLİR?

2 ve 12 yaş arası oldukça risklidir. Bu virüs bağışıklık sistemini bozduğundan hastalıklara açık hale getirir. Akciğerlerde iltihaplanmaya neden olabildiği gibi aynı zamanda kulaklarda hasara yol açar. Kişi sürekli olarak hastalıklarla boğuşur. Uzmanlar neden olduğu enfeksiyon seyrini düzeltmek için antibiyotik tedavi uygular. Ağır vakalarda çocukların bir kaç gün yatışı sağlanır. Virüse bir kez maruz kaldığından ve sık sık hastalanana çocuklar sürekli olarak hava solumu cihazı takılarak destek alır.

yüksek ateş ve kusma gibi belirtilerle kendini gösterir

RSV’DEN KORUNMANIN YOLLARI NELERDİR?

Toplu alanlardan çocukları uzak tutmakta fayda var. Ayrıca akciğerlerin saha fazla hasar almaması için çocukların bulunduğu ortamlarda sigara tüketilmemeli. Çocukların antikor üretmesi için beslenme şekline vitamin içeren besinler ağırlıkta tutulmalı. Ekim ve Mart aylarında RSV için çocuklara ilaç uygulanır. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ