KolaycaYap.Com – Kolayca Yapılabilecek Herşey

Saç neden yağlanır? Yazın saç yağlanmasını önleyen yöntemler

Saçların sık yağlanması özellikle kadınların günlük yaşamını olumsuz etkileyen etkenlerden biridir. Yaz aylarında bu durum arttığından dolayı …

Saç neden yağlanır? Yazın saç yağlanmasını önleyen yöntemler

Saçların sık yağlanması özellikle kadınların günlük yaşamını olumsuz etkileyen etkenlerden biridir. Yaz aylarında bu durum arttığından dolayı önüne geçilmesi için bazı önlemler alınmalıdır. Peki saç neden sık yağlanır ve yazın saç yağlanmasının önüne geçmek için ne yapılabilir?

Saçlar düzenli olarak yıkanmasına rağmen günün sonunda yağlanabilir.  Ağırlaşan, kirli görünen yağlı saçlarla mücadele etmek hem günlük hayatı olumsuz etkiler hem de zamanla kepeklenmeye yol açabilir. Uzmanların açıklamalarına göre ergenlik ve hamilelik dönemlerinde saç daha çabuk yağlanıyor. Bunun dışında bazı etkenler de saçların hızlı ve zamansız yağlanmasına neden olabiliyor. Sıcak hava ve aşırı nem aynı zamanda saç kremi kullanımı sonrasında saç daha çabuk yağlanır. Bu noktada saçı tamamen yağsız bırakmak da doğru değildir, çünkü saçın yağa da ihtiyacı vardır.  

Saç kuru olduğu zaman saç derisi, saçın nemlendirilmesi için daha fazla yağ üretir.

SAÇ YAĞLANMASININ BAŞLICA NEDENLERİ:

Saçları çok sıcak suyla yıkamak,

Saç diplerine saç kremi uygulamak,

Gün içinde sık sık saçlara dokunmak,

Saçları gereğinden fazla taramak,

Saç kurutma makinesi, fön makinesi, saç düzleştirici gibi yüksek ısılı araçları sık kullanmak saç yağlanmasının başlıca nedenleri arasındadır. 

Saç derisi fazla yıkamadan, sudan kaynaklı olarak aynı etkiyi yaşar ve sebum üretimine başlar. Sebum üretimini önleyerek, saçlara gereken bakımı yapabilmek çok zor değildir. Yıkama aralığını mümkün olduğunca uzatmak gerekmektedir. Saç uzmanlarınca hafta 2 defa yıkanılması önerilmektedir. 3 gün aralıklarla da yıkamak uygundur. Bu süre içerisinde de fazla yağı kuru şampuan kullanarak giderebilirsiniz. İki yıkama arasındaki süreyi mümkün olduğunca uzatmakta olan kuru şampuanlar, saçtaki ve saç derisindeki yağı alırken, saçın rengini soldurmuyor ve de mat bir görünüm vermiyor. Bir pudra etkisi ile yağları yok ediyor.

YAZIN SAÇ YAĞLANMASINA ÇÖZÜM ÖNERİLERİ:

  • SİYAH ÇAYLA SAÇ YAĞLANMASINI ÖNLEYEN YÖNTEM

Denlenmiş siyah çay saç yağlanmasını azaltır.

1 fincan suya 1 çay kaşığı siyah çay ilave edin. 10 dakika kaynatın. Çayı süzün ve soğumasını bekleyin. Bu karışımı saç diplerinize uygulayın. 5 dakika bekletin ve saç tipinize uygun şampuan ile saçınızı durulayın. Haftada 3 kez tekrarlayın.

  • ELMA SİRKESİYLE SAÇ YAĞLANMASINI ÖNLEMENİN YOLU

Organik elma sirkesi saçların parlamasına ve duru bir görüntüye kavuşmasını sağlar

1 bardak suya 2-3 yemek kaşığı sirke koyup karıştırın. Birkaç dakika bekleyin ve daha sonra soğuk su ile saçınızı yıkayın. Bu karışımı banyodan çıkmadan önce durulama suyu olarak kullanırsanız saçınızdaki fazla yağı alır ve saçınıza parlaklık verir. Haftada 2 veya 3 kez tekrarlayın.

  • KARBONATLA SAÇ YAĞLANMASINI ÖNLEMENİN YOLLARI

Karbonat saç köklerini ferahlatır.

3 su bardağı suya 1 çay kaşığı kaşığı karbonat koyup karıştırın. Karışımı ıslak saçınıza uygulayın. 5 dakika bekletin. Ardından saçınızı durulayın. Haftada 1 kez tekrarlayın.

İşte bu kadar!

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ