Saçlar en çok ilgi ve bakım isteyen vücudun parçasıdır. Çeşitli saç tipleri vardır. Yağlı, kuru, karışık, normal saç tipleri farklı oldukları kadar farklı bakım ister. Saçlarınıza uygulamanız gereken 7 saç bakımı önerisi şunlardır:

1Yıkama

Saç tipleri ne olursa olsun uygulanması gereken ilk bakım önerisi yıkamadır. Doğru yıkama saçları yıpranmadan korur, kırılmaları önler. Yıkama zamanı seçilmesi gereken en önemli şey doğru seçilmiş şampuan çeşitleridir. Saç tipine göre şampuan seçmelisiniz. Kuru saç tipleri kepeğe karşı şampuanla yıkanırsa ileride kepek probleminden de kurtulmuş olur. Yağlı saç tipleri de aynı şekilde yağlılık derecesini azaltan ve saçlara hacim katan şampuanla yıkanmalıdır. Saçlar ılık su ile yıkanmalıdır.

2Tarama

Saç bakımındaki önemli şeylerden biri de taramadır. Kısa saçlar diplerden aşağıya doğru, uzun saçlar ise uçlardan yukarıya doğru taranmalıdır.

3Saç Maskesi

Saçların sağlam ve dayanıklı olması için ayda en az 2 kere özel maskelerle bakımı gerek. Kökleri sağlıklı olan saçlar az dökülür. Saç maskelerini ister evde, isterse de salonda yapabilirsiniz. Saç tipine göre maske seçmeyi unutmayın.

4​Saç Kesimi

Uzun saçlar güzel göründüğü kadar güzel bir bakım talep eder. Saç uçları ayda en az 2-3 cm kadar kesilirse kırılmalara karşı daha dayanıklı olur ve daha çabuk uzar.

5Saç Boyama

Kadınlar değişikliğe ilk saç renginin boyaması ile başlar. Fakat boyalar içerdiği kimyasal maddelerle saçları yakabilir. Boyanmış saçlar yıpranmaya karşı daha hassas olur. Boyanmış saçlara özel şampuanla yıkanarak saç bakımı yapılır.

6Saç Spreyleri ve Saç Jöleleri

Çoğu kişinin günlük kullandığı sprey ve saç jöleleri saçların hızlı dökümünü sağlar. Sprey ve jöle kullanılan saçlar gün sonunda yıkanarak temizlenmelidir.

7Hava Koşullarına Göre Saç Bakımı

Saçlar soğuk ve sıcak havalardan, nem ve güneş ışıklarından çok etkilenir. Soğuk havalarda saçlar daha çok kuruduğu halde, yazın güneş yakması durumu ortaya çıkar. Özel saç bakımı ürünleri, şapka, koruyucu şemsiye kullanarak saçlarınızı koruyabilirsiniz. Saçlarınızı mevsimden asılı olmadan ıslak bırakmayınız. İyice havlu ile kuruladıktan sonra fön yardımı ile tam kurutun.