KolaycaYap.Com – Kolayca Yapılabilecek Herşey

Sanatçı Alaeddin Yavaşca’ya veda…

Klasik Türk müziği sanatçısı, icracı ve bestekar Prof. Dr. Alaeddin Yavaşca için AKM’de tören düzenleniyor. Törende gözyaşlarına hakim olamayan …

Sanatçı Alaeddin Yavaşca’ya veda…

Klasik Türk müziği sanatçısı, icracı ve bestekar Prof. Dr. Alaeddin Yavaşca için AKM’de tören düzenleniyor. Törende gözyaşlarına hakim olamayan Ayten Yavaşca, eşi için yazdığı şiiri okudu.

Klasik Türk Müziği sanatçısı, icracı ve bestekar Prof. Dr. Alaeddin Yavaşca, geçen günlerde hayatını kaybetti.

95 yıllık ömrüne 652 beste ile 256 ödül sığdıran sanatçı için Atatürk Kültür Merkezi’nde (AKM) tören düzenleniyor.

Yavaşça, öğle vakti Fatih Camii’nde kılınacak cenaze namazı ile son yolculuğuna uğurlanacak.

“ONSUZ HER ŞEY ÇOK ZOR OLACAK”

Eşini çok sevdiğini söyleyen Ayten Yavaşca, “Çok uzun bir süre hastanede kaldı. Hastanede yatış süremizce Sina Kıraç’a minnettarım. Bizi hiç yalnız bırakmadı. Hastanemizdeki başhekimden tüm personele de teşekkür ediyorum. Onsuz her şey çok zor olacak. Ben onu tanıdığım zaman 19 yaşındaydım. Birbirimizi çok sevdik. Biz yüzyılın aşıkları kitabına girdik. Çok hüzünlüyüm eve sevinçle gelirdi ve evini çok severdi. Mütevazı biriydi, kimseden bir şey istemezdi ve herkesle dosttu” dedi.

ALAEDDİN YAVAŞÇA KİMDİR?

Tam adı Mehmet Alaeddin olan sanatçı, bestekar ve tıp doktoru Yavaşça, 1 Mart 1926’da Kilis’te dünyaya geldi. Kilis Kemaliye İlkokulu ve Kilis Ortaokulu’nu bitirdikten sonra Konya Lisesi’nde başladığı lisenin 2 ve 3. sınıflarını İstanbul Erkek Lisesi’nde birincilikle tamamladı. 1951 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. İstanbul’daki birçok hastanede doktorluk ve yöneticilik yaptı.

“Artık bu solan bahçede bülbüllere yer yok/Bir yer ki, sevenler, sevilenlerden haber yok/Bezminde kadeh kırdığımız sevgililer yok/Bir yer ki, sevenler, sevilenlerden haber yok” sözlerinin bestecisi sanatçı, ilk eserini 1951 yılında besteledi. 600’ü aşkın bestesi bulunan Prof. Dr. Alaeddin Yavaşca, Ayin-i Şerif’ten, çocuk şarkısına uzanan bir bestekârlık yelpazesine sahip.

256 ödül kazanan ve aynı zamanda hekim de olan Yavaşca, eserlerinin 82’sini görev yaptığı hastanelerde besteledi.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ