KolaycaYap.Com – Kolayca Yapılabilecek Herşey

Sömestr tatili öncesi ilk uyarı Dr. Öğr. Üyesi Salih Aydın’dan geldi

Dr. Öğr. Üyesi Salih Aydın sömestr tatili öncesi vatandaşları uyardı. “Kalabalık ortamlara girmeyin” diyen Aydın, Covid-19 salgınının yanı sıra …

Sömestr tatili öncesi ilk uyarı Dr. Öğr. Üyesi Salih Aydın’dan geldi

Dr. Öğr. Üyesi Salih Aydın sömestr tatili öncesi vatandaşları uyardı. “Kalabalık ortamlara girmeyin” diyen Aydın, Covid-19 salgınının yanı sıra Influenza A ve B virüsünün de yaygın olduğunu bildirdi.

Son iki yılda Covid-19 salgını nedeniyle sosyal mesafe ve hijyen tedbirleri arttı. Havaların soğumasıyla beraber geçmiş senelerde ortaya çıkan, halk arasında domuz gribi adı verilen Influenza A ve B tipi virüsü de hızla yayılmaya başladı. Konu hakkında İstanbul Rumeli Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Salih Aydın, “Okulların açılmasıyla birlikte kapalı alanlarda daha fazla vakit geçirilmesiyle Influenza vakalarında artış gözlenmektedir. Ani başlayan ateş, öksürük, boğaz ağrısı, baş ağrısı, yaygın kas ağrıları, yorgunluk, halsizlik, iştahsızlık, bulantı, kusma yakınmalarıyla kendini gösteren bu hastalıkta değişen derecelerde solunum yolu tutulumlarına bağlı bronşit, zatürre gibi sorunlar da görülebilmektedir. Özellikle küçük bebekler ve kronik hastalığı olan çocuklarda hastane yatışlarına ve hayatı tehdit eden ciddi klinik tablolara yol açabilmektedir” şeklinde açıklamalarda bulundu.

INFLUENZA DAMLACIK YOLUYLA BULAŞIYOR

Covid-19 kadar tehlikeli olan Influenza virüsünün damlacık yoluyla bulaştığını vurgulayan Dr. Öğr. Üyesi Salih Aydın, çocukları korumak için özellikle sömestr tatilinde kalabalık ortamlardan uzak tutulması gerektiğini şu ifadeleriyle açıkladı: Hasta bireylerin çocukları sevmesi, öpmesi engellenmelidir. Ellerini yıkayabilecek yaşta ise çocuğa etkin bir el yıkama öğretilmeli ve uygulanmalıdır. Küçük bebeklerin bakımını yapanların sık sık ellerini yıkamaları da çok önemlidir. Influenza damlacık yoluyla bulaşan bir enfeksiyon olduğundan kapalı ortamlar sık sık havalandırılmalıdır. Bağışıklık sisteminin güçlü tutulması için iyi bir uyku, yeterli ve dengeli beslenme, bol sıvı tüketilmesi de oldukça önemli hususlardır.

“ÇOCUKLARIN MUTLAKA INFLUENZA AŞISINI YAPTIRMASI GEREKİYOR”

Özellikle çocuklarda daha sık görülen Influenza A ve B virüsü için aşılamaların 6 aydan büyük bütün çocukların aşılanması yönünde konuşan Aydın, “Her yıl aşılanma gereği olmasının nedeni, aşının sağladığı bağışıklığın bir sonraki yıl azalmasıdır. Influenza aşıları, her yıl bir sonraki Influenza mevsiminde dolaşımda olacağı öngörülen virüs tiplerinden üçünü içerecek şekilde tekrar hazırlanmaktadır” ifadelerini de açıklamalarına ekledi. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ