KolaycaYap.Com – Kolayca Yapılabilecek Herşey

Sonbahar Temalı Çelenk Yapımı

Sonbahar Temalı Çelenk Yapımı

Sonbaharın renkleri ve dokuları mevsim temalı dekora doğal bir sıcaklık katıyor. Sonbahar temalı kapı çelengi yapımı son derece kolay olan, kurumuş yaprak ve suni çiçekleri kullanarak yapabileceğiniz, sonbahar ve hasat temalarını çok güzel şekilde birbirine katan yeni bir süs olacak. Ama hasat edeceğiniz tek şey övgüler olacak.

Malzemeler:

  • 35 cm çapında çelenk halkası
  • Buğday veya çavdar başakları
  • Sünger mantarı
  • Kuru kır çiçekleri
  • Lotus/nilüfer çekirdeği
  • Çam kozalağı
  • Plastik kabak
  • Burlap kumaş
  • Kınnap/sicim
  • Tel
Sonbahar Temalı Çelenk Yapımı

Rengarenk sonbahar temalı çelenk

En yakındaki yapı markette bulabileceğiniz çelenk halkasından başlayın. Çeşitli boylarda satılırlar; fotoğraftaki 35 cm çapında asma dallarından üretilmiş. Asma çelenk halkaları bu tasarım için iki sebepten ötürü ideal. Birincisi, rustik, gösterişsiz bir şekilde sarmanlanmış asma dalları, diğer elementler eklenmeden önce bile “sonbahar” diye haykırıyor. İkinicisi ise, burgulu dallar, aralarına diğer çiçek ve yaprakları sıkıştırıp tutturmak için güzel bir iskelet görevi görüyor.

 

Asma Dallarından Çelenk Halkası

İşe asma dallarından bir çelenk halkasıyla başlayın

Bu çelenk yapımının en eğlenceli kısmı, içine ne konulacağına karar vermek. Bu çelengin içinde bulunan, çavdar başakları, kuru kır çiçekleri ve lotus çekirdekleri, gibi elementlerin hepsi yapı marketin peyzaj bölümünde mevcuttu. Bahçenizde veya doğada bulabildiğiniz kozalak, kuru yaprak ve yosun gibi şeyleri de kullanabilirsiniz.

Sonbahar Temalı Çelenk Malzemeleri

Malzemelerinizi toplayın

Eğer elinizde iri bir düzine çavdar veya buğday başağı varsa, demet demet ayırın ve ipinizden 40-45 cm kadar kesip birbirine bağlayın. Düğümün iki kenarında boşta kalan yaklaşık 20 cm kadar iplik kalacak.

Çavdar Başakları

Başakları küçük demetlere ayırın

İpin boşta kalan kısımlarını kullanarak, ilk demeti çelenk halkasına, düğüm arkada kalacak şekilde bağlayın.

Çavdar Başakları

Bir başağı çelenk halkasına bağlayın

Kalan çavdar başak demetlerini, diğerleriyle aynı yöne bakacak şekilde çelenk halkasına bağlayın. Aslında, daha çekici bir kompozisyon için geri kalan diğer bütün malzemelerin çelenk haklası üzerinde aynı yöne bakması gerekiyor, saat yönü, veya tersi.

Çavdar Başaklarının Çelenk Halkasına Yerleştirilmesi

Her bir demet aynı yöne bakacak şekilde yerleştirin

Yapı marketlerde satılan kuru sünger mantarların üzerinde bir çubuk bulunur ve elimizde bulunan asma çelenk halkası bu konuda çok işimize yarayacak. Bu çubukları, çelenk halkasının burmalı dalları arasına tutturarak mantarları halkaya yerleştirin. Çubuklar esnek, dolayısıyla dalların arasında bükebilirsinz. Sağlam durmaları için de mantarları yerleştirdikten sonra çubukları halkaya ip ile bağlayın.

Sünger Mantarların Çelenk Halkasına Yerleştirilmesi

Sünger mantarları halkaya yerleştirin

Yapı marketlerde satılan, katırtırnağı gibi kurumuş kır çiçekleri, süpürgeyi andırıor, ve yapı marketlerde geniş demetler olarak satılıyor. Çavdar başakları gibi bunları da daha küçük demetlere ayırın ve iplik yardımı ile çelenk halkasına bağlayın. Yine bunlar da başaklar gibi aynı yöne bakmalı.

Kuru Kır Çiçeklerinin Yerleştirilmesi

Kuru kır çiçeklerini de tutturun

Lotus/nilüfer çekirdekleri sonbahar temasının klasik birer temsilcileri olmalarına ramen, bu çelengi sıradışı gösterecek eşsiz bir görüntüleri var. Sünger mantarları gibi bu çekirdekler de çubuklara tutturulmuş olarak satılıyor. Bu çubuklar mantarlardaki gibi çelenge yerleştirirken işinize yarayacaktır.

Nilüfer Çekirdeklerinin Çelenge Tutturulması

Lotus/nilüfer çekirdeklerini tutturun

Çam kozalaklarını çelenge sabitlemek için üzerlerine tel sarın ve çelenk halkasının arkasından bağlayın.

Kozalakların Çelenk Halkasına Tutturulması

Kozalakları tutturun

Doğal kabaklar çelenge bağlamak için fazla ağır olabilir ama yapı marketlerde satılan plastik su kabakları gayet hafif ve güzel. Her bir kabağın altına biraz sıcak silikon uygulayın ve çelenge yapıştırın.

Kabakların Silikonla Tutturulması

Kabakları silikonla tutturun

Son rötuşlar için biraz burlap kumaşı kesin ve çelengin üzerine bir düğüm atın. Düğümün çelengin üst veya alt kısmında olmasına gerek yok, biraz kenarda olursa daha hoş olur.

Sonbahar Temalı Çelenk Yapımı

Bir düğüm atarak çelengi bitirin

Çelengin üstünde, iskeletteki dallarda müsait bir yere tel ile askı şeklinde bir çember düğümleyin.

Sonbahar Temalı Çelenk Yapımı

Tel ile bir askılık yapın

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ