KolaycaYap.Com – Kolayca Yapılabilecek Herşey

Ünlü muharrir Etel Adnan hayatını yitirdi

Memleketler arası sanat dünyasının dikkatini 80’li yaşlarında çekmeye başlayan Etel Adnan, Paris’te hayatını yitirdi. Lübnan asıllı ABD’li …

Ünlü muharrir Etel Adnan hayatını yitirdi

Memleketler arası sanat dünyasının dikkatini 80’li yaşlarında çekmeye başlayan Etel Adnan, Paris’te hayatını yitirdi.

Lübnan asıllı ABD’li müellif ve sanatçı Etel Adnan, 96 yaşında Paris’te ömrünü yitirdi. Lübnan’da yaşanan savaş ile ilgili kitabıyla tanınan ve mesleğinin son yıllarında bir sanatçı olarak da öne çıkan Adnan’ın mevt haberini partneri Simone Fattl duyurdu.

Adnan’ın mevt sebebi ile ilgili bir açıklama yapılmadı.

Lübnan’da dünyaya gelen ve hayatının büyük bir kısmını California’da geçiren Adnan bilhassa Lübnan’daki savaş periyodunda gerçek bir olaydan esinlendiği kitabı Sitt Marie Rose ile dikkatleri üzerine çekmişti. Bu kitabı farklı lisanlara çevrilen Adnan çoklukla şiddet ve siyaset üzerine yazıyordu.

Yapıtları Türkçe’ye de çevrilen Adnan, 80’li yaşlarında görsel sanatlar topluluğunda da kendine has bir yer edinmeyi başardı. Türkiye de başta olmak üzere birçok ülkede standı açılan Adnan Paris’te hayatını sürdürüyordu.

BABASI ATATÜRK’ÜN HUDUT ARKADAŞIYDI

24 Şubat 1925’te Beyrut’ta dünyaya gelen Adnan’ın babası Suriye doğumlu Assaf Kadri’ydi. Osmanlı Devleti devrinde ordudan emekli olan Kadri birebir vakitte Mustafa Kemal Atatürk’ün de sınıf arkadaşlarından biriydi.

Adnan’ın annesi Rosa Kadri ise İzmir’de büyürken, Assaf Kadri soyadını 1932 yılında Adnan’a çevirdi.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ