KolaycaYap.Com – Kolayca Yapılabilecek Herşey

Uzmanlar uyardı! Çocuk fotoğrafında kırmızı gözler beyaz olarak parlıyorsa kanser olabilir

Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Yenal Ertan fotoğraflarda kırmızı parlayan gözlerin yerine beyaz parlama varsa retinoblastom (göz kanseri …

Uzmanlar uyardı! Çocuk fotoğrafında kırmızı gözler beyaz olarak parlıyorsa kanser olabilir

Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Yenal Ertan fotoğraflarda kırmızı parlayan gözlerin yerine beyaz parlama varsa retinoblastom (göz kanseri) olabileceğinin altını çizdi. Bu kanser bulgusuyla bir ilk ortaya konulan mevzuda kanser ilerlemişse göz kırmızı yerine beyaz çıktığı kanıtlandı.

Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Yenal Erten, Retinoblastomun (göz kanseri) daha çok çocuklarda görülen kötü huylu bir tümör çeşidi olduğunu bildirdi. Bu hastalık gözdeki ağ tabakası (retina) içinde oluşur ve yalnızca çocukluk çağında görülür. Retinoblastomun aile içerisinde DNA yoluyla kalıtsal olarak da devam edebiliyorken, ailede olmayan kişilerde de görüldüğünü belirtti.

Retinoblastom hastalığı

UYARI NİTELİĞİNDE BİR BULGU

Erken tanı ve teşhisin önemini açıklarken Dr. Erten “Kötü huylu tümör olduğu için erken tanı ve tedavi çok önemlidir. Tedavi edilmezse körlük ve ölüme kadar gidebilen sonuçları olabilir. Erken tanı için mutlaka çocukların ilk 6 ay içinde bebeklerin muayene edilmesini istiyoruz. Özellikle fotoğraf çekerken, normal koşullarda göz bebeğinin içinin kırmızı görünmesi gerekir. Retinoblastom ilerlediyse kırmızı yerine beyaz görünebiliyor. Bu da bizim için uyarı niteliğinde bir bulgudur” ifadelerini kullandı.

Retinoblastom hastalığı

NADİR BİR HASTALIK

Fotoğrafta gözüne flaş ışığı gelen çocuğun bir gözbebeğinin beyaz, diğerinin kırmızı olduğunu gören ailelerin endişelenip kendilerine başvurduğunu belirten Erten “Bu da Retinoblastomla ilgili bizim için uyarıcı bir bulgudur. Retinoblastom çok nadir görülen bir hastalık. Kötü huylu olması nedeniyle erken tanıyla tedavi edilebilen bir rahatsızlık” olarak açıkladı.

Retinoblastom hastalığı

2 YAŞA KADAR DİKKAT EDİLMELİ

Hastalığın iki yaş grubunda görüldüğünü ifade eden Erten “Kalıtsal özelliği de olabilir. Görülen hastaların yüzde 40’ının ailesinde de bir Retinoblastom öyküsü olur. Yüzde 60’ında aile öyküsü yoktur. Burada en önemli nokta ilk 6 ay birinci, 2 yaşa kadar da ikinci kontrole mutlak getirilmelidir” şeklinde açıkladı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ